Trwa ładowanie...

10 pytań, które pomogą ci stwierdzić, czy to na pewno on powinien zostać ojcem waszych dzieci!

Twój mężczyzna traktuje cię jak księżniczkę, a każda wspólnie spędzona chwila tylko upewnia cię w przekonaniu, że to ten jedyny. To wspaniale – do szczęścia brakuje wam tylko małej istotki, która złączyłaby was na zawsze. Tyle się jednak słyszy o tym, że ojcostwo często przerasta mężczyzn, w związku z tym boisz się, że strach ogarnie również twojego wybranka. Masz dylematy dotyczącego tego, czy poradzi sobie w roli ojca i czy będzie wspierał cię na każdym etapie rodzicielstwa. Popierasz zasadę wspólnego udziału w procesie wychowawczym oraz jesteś świadoma tego, jakim autorytetem w oczach dziecka będzie twój partner. Na ulicach i w parkach widujesz mężczyzn, którzy spędzają czas na zabawach z maleństwem, nie spoglądając co chwilę na zegarek, oraz doskonale potrafią zorganizować dziecku czas wolny.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

 

1. „Trudno być dobrym człowiekiem, bardzo trudno być dobrym mężem, najtrudniej być dobrym ojcem”, czyli czy dobry mąż okaże się dobrym ojcem?

Jesteś w wieloletnim związku, bez problemu możesz wskazać wszystkie wady i zalety swojego partnera, potrafisz nawet przewidzieć jego zachowanie w poszczególnych sytuacjach. Czasem jednak masz wątpliwości, czy jego uczucie do ciebie przerodzi się w nieskończoną miłość do waszego przyszłego potomstwa? Jak sprawdzić, czy na pewno chcesz, aby ten mężczyzna był ojcem twojego dziecka.

Zobacz także: Gdy on nie chce dziecka

Przede wszystkim obserwuj jego zachowanie i wyciągaj odpowiednie wnioski. Sprawdź:

  • Czy gromadka maluchów bawiących się na pobliskim placu zabaw nie wywołuje u niego bólu głowy oraz rozdrażnienia? Jaki jest jego stosunek do dzieci? Czy ma cierpliwość?
  • Czy nie wyobraża sobie tygodnia bez imprezy, a weekend kojarzy mu się wyłącznie z relaksem w barze w gronie kolegów?
  • Czy jego słowa są pokryte czynami? A może jednego dnia obiecuje, że odbierze twoją przesyłkę z poczty, a drugiego już o tym nie pamięta?
  • Czy jest w szponach nałogu, który sprawia, że twój mężczyzna podporządkowuje jemu cały porządek dnia?
  • Czy jest zadowolony z obecnej sytuacji finansowej i będzie w stanie zapewnić tobie i dziecku bezpieczeństwo?
  • Czy ma cele, które chciałby osiągnąć przed zostaniem tatą (np. miesięczny survival w lesie lub dłuższe podróże za granicę)?
  • Czy coś przed tobą ukrywa (np. choroby psychiczne w rodzinie lub wydarzenia z przeszłości, które pozostawiły jakieś ślady na jego życiorysie)?
  • Czy jest osobą, która jest godna naśladowania? Pamiętaj, że dzieci będą czerpały wzorce z osób im najbliższych.
  • Czy ma czas na pełnienie roli ojca? Maluchy potrzebują obecności obojga rodziców, jeśli więc twój wybranek siedzi w biurze po 12 godzin na dobę, a całe weekendy spędza na delegacjach, to może okazać się, że po powrocie nie będzie miał siły nawet na rozmowę z waszą pociechą.
  • Czy ma dobry kontakt ze swoją rodziną? Dowiedz się, jakie relacje panowały między jego bliskimi, ponieważ bardzo często zdarza się, że podczas wychowywania dzieci stosujemy system kar i nagród analogiczny do tego, w jakim sami zostaliśmy wychowani.

Zobacz także: 5 pytań, które warto sobie zadać, jeśli nie wiesz, co robić ze swoim życiem

Jeśli po przemyśleniu powyższych kwestii nadal uważasz, że twój wybranek będzie idealnym ojcem – to zapewne masz rację. Uświadom go zatem, jak zmieni się wasze życie po urodzeniu dziecka i razem ustalcie plan, jaki wdrożycie za 9 miesięcy. Ważne, aby ustalić jasne reguły, które będą odpowiadały każdej ze stron. Pamiętajcie o tym, że rodzicielstwo to nie tylko ogrom poświęceń, lecz także bezgraniczna miłość, którą powinniście otaczać swoje maleństwo od pierwszych dni jego życia.

Zobacz także: Od kiedy dziecko pamięta?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.