Trwa ładowanie...

10 rzeczy, których nie może zabraknąć w domowej apteczce!

Avatar placeholder
30.01.2017 04:18
10 rzeczy, których nie może zabraknąć w domowej apteczce!
10 rzeczy, których nie może zabraknąć w domowej apteczce!

Wszystkim nam zdarzają się drobne wypadki w domu, dlatego każdy z nas prędzej, czy później sięga do swojej domowej apteczki. Dobrze poświęcić trochę czasu na jej przygotowanie. Oczywiście można kupić gotowy zestaw w aptece, ale stworzenie własnego niezbędnika „pierwszej pomocy” da nam pewność, że w razie potrzeby niczego w niej nie zabraknie.

W domowej apteczce oprócz leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz leków stale przyjmowanych przez domowników, powinny znaleźć się przede wszystkim produkty, które będą nam niezbędne do zaopatrzenia niewielkich urazów (oparzeń, skaleczeń, otarć, zadrapań i innych, jak np. skręcenia).

1. Gdzie przechowywać domową apteczkę?

Należy starać się, aby do wszystkich rzeczy znajdujących się w domowej apteczce był wygodny dostęp, a zawartość jasno i w sposób widoczny opisana. Nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, aby kupić specjalną „torbę medyczną”. Na apteczkę możemy zaadaptować jakkolwiek zamykane plastikowe pudełko, które opiszemy słowem „Apteczka” bądź oznaczymy czerwonym krzyżykiem. Najważniejsze jest to, co znajdziemy w środku i czy będzie w niej to, czego akurat w danej chwili potrzebujemy.

W domu najlepiej jest przechowywać apteczkę w kuchni, gdyż to tam ma miejsce najwięcej „ryzykownych” działań rodziny. Łazienka nie jest najlepszym miejscem do przechowywania apteczki ze względu na panującą tam wilgoć, która skraca okres przydatności znajdujących się w niej produktów. Należy też pamiętać, aby apteczka nie była w zasięgu małych dzieci.

2. Jakie produkty powinny znajdować się w domowej apteczce?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

W domowej apteczce powinny znaleźć się następujące leki i akcesoria:

  1. opatrunki (jałowe gaziki, plastry z opatrunkami);
  2. bandaże;
  3. chusty trójkątne;
  4. opaski elastyczne;
  5. rękawiczki lateksowe;
  6. nożyczki;
  7. woda utleniona oraz maść/krem, których użycie przyspieszy gojenie się skaleczenia;
  8. środki lecznicze stosowane w najczęstszych, najpowszechniejszych stanach chorobowych – leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe;
  9. środki do zastosowania przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych;
  10. środek przyspieszający gojenie się ran – najlepszym wyborem jest uniwersalna maść na problemy skórne, która złagodzi pieczenie, ból i inne dolegliwości skórne; szczególnie godne polecenia są produkty zawierające alantoinę.

Alantoina działa przeciwzapalnie i przyspiesza procesy gojenia się rany. Alantoina przyspiesza proliferację komórek naskórka, prowadząc do znacznie szybszej jego regeneracji i tym samym do szybszego zagojenia się rany. Kolejną zaletą maści zawierającej alantoinę jest utrzymywanie na powierzchni rany wilgotnego środowiska, co opóźnia tworzenie się strupa, przyspieszając tym samym proces nachodzenia nowego nabłonka na uszkodzoną powierzchnię skóry.

W powierzchownych ranach alantoina znacznie przyspieszy odnowę uszkodzonego naskórka, ale również ograniczy dolegliwości bólowe dzięki jej kojącemu i przeciwzapalnemu działaniu. W większości przypadków ból w obrębie drobnych ranek ustępuje już po kilku aplikacjach maści zawierającej alantoinę. Maść z alantoiną złagodzi także uczucie świądu i zmniejszy zaczerwienienie w przypadku np. pokrzywki kontaktowej czy po ukąszeniu przez owady. Maści tego typu nie wywołują podrażnień ani alergii, mogą być więc z powodzeniem stosowane u osób w różnych grupach wiekowych, począwszy od niemowląt.

Umieszczając maść z alantoiną w naszej apteczce, będziemy w stanie pomóc najbliższym w przypadku większości drobnych urazów oraz oparzeń, zmniejszając jednocześnie dolegliwości bólowe i skracając do minimum okres gojenia się zmian.

Pamiętajmy, że dobrze wyposażona apteczka domowa to komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników. Nie zapominajmy jednak, że w przypadku poważniejszych urazów konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze