Trwa ładowanie...

1000. dziecko znalazło dawcę nerki w Centrum Zdrowia Dziecka

Połączone zespoły dwóch klinik Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadziły operację transplantacji nerki u dziecka. Choć takie zabiegi przeprowadza się od dawna, to ta była wyjątkowa. Był to tysięczny przeszczep zrealizowany w CZD.

Zobacz film: "Bieg po nowe życie – edukacja w zakresie transplantologii"

1. Rocznie nawet 50 przeszczepów

W operacji wziął zespół Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów kierowany przez prof. Piotra Kalicińskiego we współpracy z Zespołem Kliniki Nefrologii i Transplantacji Nerek kierowanym przez prof. Ryszarda Grendę. Operacja została przeprowadzona we wrześniu. Pod względem liczby przeprowadzonych zabiegów tego typu Instytut jest jedną z najbardziej doświadczonych placówek na świecie. Jest pierwszym ośrodkiem, który przeprowadził ponad dziewięćset takich operacji. Pierwsze przeszczepienie nerki w CZD odbyło się 8 czerwca 1984 roku.

- Operacja przebiegła pomyślnie, powrót do zdrowia - bez powikłań, dlatego pacjent już po dwóch tygodniach był w domu – mówi profesor Piotr Kaliciński.

- Przeszczepiać nerki w Instytucie zaczynaliśmy w latach 80. Jak popatrzymy na perspektywę tych lat, to dziś wyniki są znacznie lepsze. Zarówno przeżycia biorców jak i samych przeszczepów są lepsze i dużo dłuższe. Dzisiaj dzieci stanowią ok. 5 proc. pacjentów. Przeszczepiamy 40-50 nerek rocznie. Statystyczne, w ciągu jednego roku operujemy wszystkich pacjentów, którzy są na liście oczekujących. W praktyce jeden pacjent może czekać parę lat, a inny parę dni. Ci, którzy mają przeszczep rodzinny, znacznie szybciej otrzymają narząd. U takiego pacjenta operację można przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem dializ – dodaje.

Dzisiaj Centrum Zdrowia dziecka jest liderem światowym w liczbie przeszczepionych nerek na świecie. Na drugim miejscu znajduje się Klinika University of California w Los Angeles.

- To jest ośrodek, od którego uczyliśmy się przeszczepiania nerek u dzieci. A dzisiaj to oni mają mniej przeszczepów od nas – podkreśla z dumą profesor Kaliciński.

Instytut "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" został utworzony w Warszawie w 1977 roku z inicjatywy Ewy Szelzburg-Zarembiny. Dziś w jego skład wchodzi siedemnaście samodzielnych klinik, dwadzieścia dziewięć samodzielnych poradni, oraz zespół przychodni specjalistycznych.

W Centrum Zdrowia Dziecka hospitalizowanych jest ponad 30 000 pacjentów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.