Trwa ładowanie...

Oliwa z oliwek właściwości - 16 dowiedzonych korzyści

Avatar placeholder
26.02.2021 22:30
Oliwa z oliwek właściwości -  16 dowiedzonych korzyści
Oliwa z oliwek właściwości - 16 dowiedzonych korzyści (Zdjęcie oliwy z oliwek/Shutterstock)

Chociaż wciąż funkcjonuje wiele kontrowersji na temat tłuszczów w naszej diecie, to prawie wszyscy jednogłośnie twierdzą, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest największym dobrodziejstwem dla twojego zdrowia, ponieważ posiada szereg cennych właściwości. Uzyskuje się ją w wyniku tłoczenia dojrzałych oliwek. oliwa z oliwek jest niezastąpiona w kuchni i kosmetyce. Już łyżeczka dziennie może zdziałać cuda!

spis treści

1. Jest bogata w jednonienasycone, zdrowe kwasy tłuszczowe

Oliwa z oliwek to naturalny olej uzyskiwany z oliwek – owoców drzewa oliwnego. Około 24% jej składu stanowią nasycone tłuszcze oraz kwasy omega-6 i omega-3. Jednak dominującym kwasem tłuszczowym, który stanowi 73% jest jednonienasycony kwas oleinowy, który jest bardzo zdrowy dla naszego organizmu. Zmniejsza on stan zapalny i nie dopuszcza do powstawania komórek rakowych.

2. Zawiera duże ilości przeciwutleniaczy

Oprócz dobroczynnych kwasów tłuszczowych zawiera też niewielkie ilości witaminy E i K, ale jest również bogatym źródłem silnych przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczać wiele poważnych chorób. Obniżają poziom cholesterolu w naszej krwi oraz wspierają serce przy występujących chorobach układu krążenia.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

3. Ma właściwości przeciwzapalne

Powszechnie uważa się, że stan zapalny jest jednym z głównych czynników występowania wielu chorób. Dotyczy to raka, chorób układu sercowo-naczyniowego, nieprawidłowego metabolizmu, cukrzycy, choroby Alzheimera, zapalenia stawów i otyłości. Głównym kluczem do działania przeciwzapalnego jest oleocanthal, który znajdziemy w składzie oliwy, a którego właściwości porównywane są do działania ibuprofenu.

4. Pomaga uniknąć udaru

Udar jest spowodowany zaburzeniami przepływu krwi w mózgu, występujących u osób, które mają problem z krzepliwością. W krajach rozwiniętych udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów zaraz po chorobach serca. W badaniu przeprowadzonym na 841 tysiącach osób stwierdzono, że oliwa z oliwek jest jedynym źródłem tłuszczów jednonienasyconych związanych ze zmniejszeniem ryzyka udaru mózgu i chorób serca.

5. Chroni serce

Choroby serca to przyczyna największej ilości zgonów na świecie. Okazuje się, że sięgając po oliwę z oliwek dbamy o zdrowie naszego mięśnia sercowego.

Bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje, że spożywanie oliwy z oliwek chroni organizm przed nadciśnieniem, ponieważ kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

6. Nie powoduje przyrostu masy ciała i otyłości

Liczne badania diety śródziemnomorskiej dowiodły też, że oliwa z oliwek ma korzystny wpływ na masę ciała. Trzyletnie badania 190 uczestników potwierdziły, że oliwa z oliwek nie tylko nie powoduje przyrostu masy ciała, ale wręcz powoduje jej utratę.

7. Pomaga w walce z chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera to najczęściej występująca choroba neurodegeneracyjna na świecie. Jedną z najważniejszych jej cech jest tworzenie się tak zwanych płytek beta amyloidu w komórkach mózgu. Jedno z wykonanych badań pokazało, że podanie myszom jednej z substancji, która występuje w oliwie z oliwek, spowodowało, że płytki u tych zwierząt zniknęły.

8. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2

W kilku przeprowadzonych badaniach wykazano korzystny wpływ oliwy z oliwek na poziom cukru we krwi oraz na wrażliwość organizmu na insulinę. Dowiedziono, że dieta śródziemnomorska z oliwą z oliwek jest w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 nawet o 40%.

9. Ma właściwości przeciwnowotworowe

Rak to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, jednak ludzie żyjący w krajach basenu Morza Śródziemnego są narażeni na niższe ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów niż pozostali. Oliwa z oliwek, oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych, zawiera witaminy o działaniu antyoksydacyjnym – A, E. Antyoksydanty jako składnik oliwy z oliwek zmniejszają uszkodzenia oksydacyjne spowodowane wolnymi rodnikami, które są uważane za jeden z głównych czynników kancerogennych.

10. Pomaga w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, która charakteryzuje się zdeformowaniem i bolesnością stawów. Dokładna jej przyczyna nie jest dobrze poznana. Spożywanie oliwy daje jednak widoczne rezultaty.

11. Ma właściwości antybakteryjne

Oliwa z oliwek zawiera wiele składników odżywczych, które mogą hamować lub zabijać szkodliwe bakterie. Jedną z nich jest Helicobacter pylori. Bakteria ta żyje w naszym żołądku i może powodować wrzody, a nawet doprowadzić do rozwoju raka. Badania wykazały, że oliwa z oliwek działa skutecznie przeciwko ośmiu szczepom tej bakterii, z których trzy są odporne na wszelkie antybiotyki. Już 30 gramów oliwy z oliwek może wyeliminować ryzyko zakażeń u 10-40% osób w okresie 2 tygodni.

Nie bez znaczenia jest też wybór odpowiedniego rodzaju oliwy. Oliwa ekstra virgin to jedyny rodzaj, który zawiera wszystkie przeciwutleniacze i związki bioaktywne. Uważajmy, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele oliw, które co prawda mają oznaczenie „ekstra virgin”, jednak w rzeczywistości są rozcieńczone z innymi olejami rafinowanymi.

12. Przeciwdziała rozwojowi osteoporozy

Zawarta w oliwie witamina D bierze udział w gospodarce wapnia, dzięki czemu przeciwdziała rozwojowi osteoporozy u osób dorosłych, a krzywicy u dzieci.

13. Chroni przed rozwojem astmy oskrzelowej

Liczne badania wykazały, że regularne spożywanie oliwy oliwek przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące, chroni dzieci przed zachorowaniem na astmę oskrzelową oraz alergie.

14. Wspiera kondycję włosów i działa przeciwłupieżowo

Maseczka z oliwy z oliwek to dobry sposób na regenerację zniszczonych włosów. Zabieg wykonuje się przed umyciem włosów, w przypadku włosów suchych i farbowanych należy go stosować dwa razy w tygodniu. Jeśli długie włosy mają zniszczone końcówki, a przy skórze łatwo się przetłuszczają, preparat należy nakładać na same końcówki.

Do maseczki można dodać olejek eteryczny lub sok ze świeżo wyciśniętej cytryny. Nanosi się ją małymi porcjami i delikatnie wciera we włosy. Następnie należy nałożyć foliowy czepek i owinąć głowę ogrzanym ręcznikiem. Taki oliwkowy kompres na włosy nawilży je i nabłyszczy. Pomaga również w walce z łupieżem.

15. Wykazuje działanie nawilżające i regenerujące

Oliwa z oliwek posiada lekką konsystencję, może być stosowana jako naturalny kosmetyk lub olejek do ciała. Zawarta w oliwie cenna witamina F (nienasycone kwasy tłuszczowe) chroni skórę przed utratą wilgoci, ponieważ przywraca naturalną barierę lipidową naskórka. Wpływa kojąco na skórę podrażnioną, a także likwiduje szorstkość skóry. W związku z tym, iż oliwa z oliwek wzmacnia odporność, polecana jest osobom cierpiącym z powodu alergii skórnych, atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Można stosować ją do kąpieli, maseczek, peelingu, kremów. Oliwkowy masaż pobudza krążenie krwi, dzięki czemu skóra będzie lepiej odżywiona.

16. Chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV

Oliwa z oliwek jest naturalnym filtrem UV, zabezpiecza więc skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo, chroni organizm przed przedwczesnym starzeniem i wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Bez obawy możemy nakładać ją bezpośrednio na skórę twarzy. Przez kobiety może być stosowana w formie naturalnego, niedrażniącego środka do zmywania makijażu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze