Trwa ładowanie...

17 godzin na SOR-ze. Jakub nadal czeka

Kuba zemdlał na ulicy. Karetką zawieziono go na SOR Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Minęło 17 godzin, a on nadal czeka na diagnozę. "Lekarz przebadał dwie osoby i zniknął".

1. 17 godzin na SOR

Napisał do nas oburzony ojciec Jakuba. Alarmował, że jego syn na koszalińskim SOR-ze czeka już kilkanaście godzin na pomoc. Skontaktowaliśmy się z pacjentem.

- Przez trzy dni miałem gorączkę, ból głowy, ból szyi, karku, całych pleców - wymienia 19-letni Jakub. Jest już od 17 godzin na korytarzu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wciąż bez diagnozy.

Zobacz film: "Skandal w klinice leczenia niepłodności"

- Wczoraj zapisałem się do lekarza, ale wizytę wyznaczono dopiero na dziś, piątek, na 17:10. Zanim doczekałem wizyty, w trzecim dniu podwyższonej temperatury zemdlałem - mówi Kuba.

Od 17 godzin pacjent oczekuje na diagnozę i badania na SOR
Od 17 godzin pacjent oczekuje na diagnozę i badania na SOR

Kuba opowiedział mi o swoich dolegliwościach.

- Szedłem z moją dziewczyną, zrobiło mi się ciemno przed oczami, zaczęło mi się kręcić w głowie i po chwili poleciałem na ziemię. Pomogli przechodnie, przyjechała karetka. Zawieziono mnie do szpitala. Dzięki interwencji mojej mamy i dziewczyny znalazłem się szybciej w rejestracji. Dostałem się do tzw. grupy żółtej, czyli czas oczekiwania powinien wynieść 60 minut - relacjonuje Kuba.

Był 30 maja, czwartek, godzina 17. Do gabinetu lekarskiego pacjent wszedł ok. godz. 20. Po kolejnych 2 godzinach pobrano krew. Podłączono kroplówki, które skończyły się przed północą.

Zlecono badanie moczu, wykonano rentgen. Wyników badań krwi nadal nie było. O 2:30 otrzymał informację, że wyniki są gotowe, ale nie są opisane, gdyż lekarz ma do obejścia dwa piętra w szpitalu.

- Powiedzieli, że lekarz nie może przyjść i że to potrwa 2-3 godziny. Przychodziłem później o godz. 3, 4, 5, ale nie było nadal lekarza. O 6 pojawił się. Przebadał dwie osoby, po czym zniknął - relacjonuje Kuba. Przyznaje, że w międzyczasie jedna z lekarek próbowała interweniować i przyspieszyć działania. Jednak nie mogła nic zrobić, ponieważ wciąż nie było opisu wyników.

O godzinie 8 rano, czyli po 15 godzinach oczekiwania na SOR, pacjent został poinformowany, że nie wiadomo, co mu dolega.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie odmawia komentarza w tej sprawie
Szpital Wojewódzki w Koszalinie odmawia komentarza w tej sprawie

- Czekam od tamtej pory - relacjonował zrezygnowany Jakub o godzinie 10. - Lekarz miał być po godz. 8 w ciągu 30-40 minut, ale nadal go nie ma.

Dopiero po godzinie 11 pacjenta skierowano do dalszych badań.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie odmawia jakiejkolwiek odpowiedzi, argumentując, że nie jestem osobą upoważnioną do otrzymywania informacji o stanie zdrowia pacjenta. Na SOR poinformowano mnie, że nie otrzymam żadnego komentarza w kwestii czasu oczekiwania czy udzielanych pacjentowi świadczeń.

Tuż przed godziną 15 otrzymaliśmy informację, że pana Jakuba przyjęto na oddział chorób wewnętrznych - po blisko 22 godzinach oczekiwania.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin
5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin [6 zdjęć]

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy

zobacz galerię

2. SOR - proponowane zmiany

SOR-y nie mają ostatnio dobrej prasy. Nagłaśniane nieprawidłowości spowodowały odzew Ministerstwa Zdrowia. Powstał projekt, który ma prowadzić do poprawy sytuacji.

Ujednolicone mają zostać sposoby rejestracji i segregacji pacjentów. Chorzy w przyszłości będą otrzymywać bilety z numerem i czasem przybycia na SOR. Umożliwi to dokładną kontrolę nad czasem pobytu na oddziale.

Następnie ma być przydzielana jedna z pięciu kategorii, od czerwonej, oznaczającej konieczność pomocy natychmiastowej, do zielonej i niebieskiej, w których pomoc medyczna może być odroczona. Osoby z tych grup będą kierowane do podstawowej opieki zdrowotnej lub opieki nocnej i świątecznej.

Na wyświetlaczach ma być podawany czas oczekiwania w poszczególnych kategoriach. Przewiduje się również dostosowanie liczby personelu do liczebności pacjentów na SOR-ze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Pacjent przywieziony karetką oczekiwał 17 godzin na SOR
Pacjent przywieziony karetką oczekiwał 17 godzin na SOR (123)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza