Trwa ładowanie...

17 godzin na SOR-ze. Jakub nadal czeka

Avatar placeholder
31.05.2019 14:49
Pacjent przywieziony karetką oczekiwał 17 godzin na SOR
Pacjent przywieziony karetką oczekiwał 17 godzin na SOR (123)

Kuba zemdlał na ulicy. Karetką zawieziono go na SOR Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Minęło 17 godzin, a on nadal czeka na diagnozę. "Lekarz przebadał dwie osoby i zniknął".

1. 17 godzin na SOR

Napisał do nas oburzony ojciec Jakuba. Alarmował, że jego syn na koszalińskim SOR-ze czeka już kilkanaście godzin na pomoc. Skontaktowaliśmy się z pacjentem.

- Przez trzy dni miałem gorączkę, ból głowy, ból szyi, karku, całych pleców - wymienia 19-letni Jakub. Jest już od 17 godzin na korytarzu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wciąż bez diagnozy.

- Wczoraj zapisałem się do lekarza, ale wizytę wyznaczono dopiero na dziś, piątek, na 17:10. Zanim doczekałem wizyty, w trzecim dniu podwyższonej temperatury zemdlałem - mówi Kuba.

Zobacz film: "Skandal w klinice leczenia niepłodności"
Od 17 godzin pacjent oczekuje na diagnozę i badania na SOR
Od 17 godzin pacjent oczekuje na diagnozę i badania na SOR

Kuba opowiedział mi o swoich dolegliwościach.

- Szedłem z moją dziewczyną, zrobiło mi się ciemno przed oczami, zaczęło mi się kręcić w głowie i po chwili poleciałem na ziemię. Pomogli przechodnie, przyjechała karetka. Zawieziono mnie do szpitala. Dzięki interwencji mojej mamy i dziewczyny znalazłem się szybciej w rejestracji. Dostałem się do tzw. grupy żółtej, czyli czas oczekiwania powinien wynieść 60 minut - relacjonuje Kuba.

Był 30 maja, czwartek, godzina 17. Do gabinetu lekarskiego pacjent wszedł ok. godz. 20. Po kolejnych 2 godzinach pobrano krew. Podłączono kroplówki, które skończyły się przed północą.

Zlecono badanie moczu, wykonano rentgen. Wyników badań krwi nadal nie było. O 2:30 otrzymał informację, że wyniki są gotowe, ale nie są opisane, gdyż lekarz ma do obejścia dwa piętra w szpitalu.

- Powiedzieli, że lekarz nie może przyjść i że to potrwa 2-3 godziny. Przychodziłem później o godz. 3, 4, 5, ale nie było nadal lekarza. O 6 pojawił się. Przebadał dwie osoby, po czym zniknął - relacjonuje Kuba. Przyznaje, że w międzyczasie jedna z lekarek próbowała interweniować i przyspieszyć działania. Jednak nie mogła nic zrobić, ponieważ wciąż nie było opisu wyników.

O godzinie 8 rano, czyli po 15 godzinach oczekiwania na SOR, pacjent został poinformowany, że nie wiadomo, co mu dolega.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie odmawia komentarza w tej sprawie
Szpital Wojewódzki w Koszalinie odmawia komentarza w tej sprawie

- Czekam od tamtej pory - relacjonował zrezygnowany Jakub o godzinie 10. - Lekarz miał być po godz. 8 w ciągu 30-40 minut, ale nadal go nie ma.

Dopiero po godzinie 11 pacjenta skierowano do dalszych badań.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie odmawia jakiejkolwiek odpowiedzi, argumentując, że nie jestem osobą upoważnioną do otrzymywania informacji o stanie zdrowia pacjenta. Na SOR poinformowano mnie, że nie otrzymam żadnego komentarza w kwestii czasu oczekiwania czy udzielanych pacjentowi świadczeń.

Tuż przed godziną 15 otrzymaliśmy informację, że pana Jakuba przyjęto na oddział chorób wewnętrznych - po blisko 22 godzinach oczekiwania.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin
5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin [6 zdjęć]

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy

zobacz galerię

2. SOR - proponowane zmiany

SOR-y nie mają ostatnio dobrej prasy. Nagłaśniane nieprawidłowości spowodowały odzew Ministerstwa Zdrowia. Powstał projekt, który ma prowadzić do poprawy sytuacji.

Ujednolicone mają zostać sposoby rejestracji i segregacji pacjentów. Chorzy w przyszłości będą otrzymywać bilety z numerem i czasem przybycia na SOR. Umożliwi to dokładną kontrolę nad czasem pobytu na oddziale.

Następnie ma być przydzielana jedna z pięciu kategorii, od czerwonej, oznaczającej konieczność pomocy natychmiastowej, do zielonej i niebieskiej, w których pomoc medyczna może być odroczona. Osoby z tych grup będą kierowane do podstawowej opieki zdrowotnej lub opieki nocnej i świątecznej.

Na wyświetlaczach ma być podawany czas oczekiwania w poszczególnych kategoriach. Przewiduje się również dostosowanie liczby personelu do liczebności pacjentów na SOR-ze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze