Trwa ładowanie...

2,5 mln Polaków ma bezdech senny. Niewielu w ogóle o tym wie

W Polsce na bezdech senny cierpi nawet 2–2,5 mln osób, ale większość może nie zdawać sobie z tego sprawy. Tymczasem eksperci ostrzegają, że bezdech senny może działać na organizm podobnie jak alkohol i być przyczyną wypadków drogowych.

1. Bezdech senny może skończyć się tragicznie

Jak wynika ze statystyk, nawet 50-60 proc. populacji ma różne problemy ze snem. Jednym z nich jest bezdech senny, który charakteryzuje się powtarzającymi się w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania lub znacznego jego spłycenia.

Bezdech senny działa na organizm jak alkohol.

Eksperci ostrzegają, że pacjent cierpiący na bezdech senny może się zachowywać podobnie jak osoba będąca pod wpływem alkoholu. Jeśli usiądzie za kierownicą, może spowodować wypadek. Według statystyk bezdech senny może się przyczynić do aż 30 proc. wypadków drogowych. Wszystko dlatego, że powoduje znaczne problemy z koncentracją i ciągłe zmęczenie.

Poza tym bezdech senny może doprowadzić do rozwoju cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca, a nawet udaru mózgu.

2. Bezdech senny – większość pacjentów nie wie o swoim problemie

Większość chorych nie wie, że ma bezdech senny. Tylko ok. 25–30 proc. pacjentów z tym schorzeniem zostało zdiagnozowanych.

Sama diagnoza nie jest trudna – wystarczy wykonać polisomnografię. To badanie wykrywające zaburzenia snu, które można przeprowadzić także w domu. Największym problemem jest nakłonienie pacjentów, by zgłosili się do lekarza i rozpoczęli szybkie leczenie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza