Trwa ładowanie...

21 marca: Światowy Dzień Zespołu Downa. Przyłącz się do akcji #ZespolKolorowychSkarpetek

Z okazji Światowego Dnia Osób z zespołem Downa po raz drugi ruszyła ogólnopolska kampania #ZespolKolorowychSkarpetek. Każdy z nas może się do niej przylączyć i wesprzeć osoby z trisomią 21.

Akcja #ZespolKolorowychSkarpetek rozpoczyna się 21 marca. Jej inicjatorką jest Kaja Bielawska, której siostra Monika cierpi na zespół Downa. Jak włączyć się do akcji? To bardzo proste i możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że zrobisz sobie zdjęcie w kolorowych skarpetkach i umieścisz w mediach społecznościowych z hasztagiem #ZespolKolorowychSkarpetek. Skarpetki, które są nie do pary symbolizują rożnorodność genetyczną.

Akcja #ZespolKolorowychSkarpetek rozpoczyna się 21 marca (iStock)
Akcja #ZespolKolorowychSkarpetek rozpoczyna się 21 marca (iStock)

Zespół Downa (trisomia 21) jest chorobą genetyczną. Jest to zespół wad wrodzonych spowodowanych obecnością dodatkowego chromosomu 21. Jest wadą wrodzoną i zarazem najczęściej występującym zaburzeniem chromosomalnym. Zespół Downa zdarza się raz na 800 - 1000 urodzeń.

Do niedawna uważano, że ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wzrasta wraz z wiekiem matki. Ostatnie badania pokazały jednak, że wiek ojca również ma znaczenie. Swoją nazwę zespół Downa zawdzięcza lekarzowi Johnowi Langdonowi Downowi, który zidentyfikował wadę i opisał ją w 1862 roku.

Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tys. osób z trisomią 21. Przyłączycie się do akcji?

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.