Trwa ładowanie...

23-latka zmarła na raka szyjki macicy. 15 razy odmawiano jej wykonania badań

23-latka zmarła na raka szyjki macicy. 15 razy odmawiano jej wykonania badań
23-latka zmarła na raka szyjki macicy. 15 razy odmawiano jej wykonania badań (Facebook)

Młoda kobieta, której lekarze pierwszego kontaktu 15 razy odmówili wykonania wymazu potrzebnego do wykrycia komórek nowotworowych, zmarła na raka szyjki macicy zaledwie rok później. Mimo krwawienia z dróg rodnych oraz bólów w okolicy lędźwiowej 23-letniej Emmie Swain nie wykonano tzw. biopsji płynnej, koniecznej do zdiagnozowania komórek nowotworowych.

spis treści

1. Zbagatelizowano objawy

23-letniej Emmie Swain powiedziano, że była za młoda na test, który polega na pobraniu próbki krwi i przebadaniu jej na obecność krążącego DNA nowotworowego pochodzącego z komórek nowotworowych i uwolnionego do krwiobiegu. Badanie to jest rutynowo wykonywane przez kobiety w wieku powyżej 25 lat, ale teraz lekarze przyznają, że dziewczyna prawdopodobnie nadal by żyła, gdyby przeprowadzono u niej tę prostą kontrolę, a nie zlekceważono objawy.

Emma miała zaledwie 22 lata, kiedy pojawiły się u niej bóle pleców i krwawienie po stosunku. Wówczas jej lekarz rodzinny z południowego Londynu zalecił, aby zmieniła tabletki antykoncepcyjne. Niestety wprowadzone zmiany nie przyniosły skutku. Dziewczyna zmagała się z nowotworem przez 12 miesięcy. Zmarła w wieku 23 lat.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia rozważa wprowadzenie testów antygenowych do POZów. Adam Niedzielski komentuje"

Pogrążony w żałobie 51-letni tata, Darren w rozmowie z "The Mirror" przyznał, że obserwowanie, jak jedno dzieci przechodzi przez chorobę nowotworową, której można było zapobiec, jest niezwykle trudne do zaakceptowania.

23-latka zmarła na raka szyjki macicy
23-latka zmarła na raka szyjki macicy (Facebook)

"Ufaliśmy tym ludziom - profesjonalistom - że wiedzą, co robią. Nigdy im nie wybaczę. Kosztowało to Emmę życie" - powiedział ojciec.

2. Kobiety zachęcane do badań

Brytyjski fundusz zdrowia zachęca wszystkie kobiety w wieku od 25 do 49 lat do poddawania się badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy co trzy lata, a wszystkie kobiety w wieku od 50 do 64 lat co pięć lat.

Według "Cancer Research UK" u 8 kobiet dziennie, a 3200 w ciągu roku wykrywa się nowotwór szyjki macicy. Po głośnym przypadku śmierci celebrytki 27-letniej Jade Goody, która zmagała się z rakiem szyjki macicy, z przerzutami na jelita, wątrobę i pachwinę, około 400 000 kobiet rocznie decydowało się na badanie cytologiczne. W tym roku liczba ta spadła z powodu pandemii koronawirusa.

Szacuje się, że ćwierć miliona kobiet nie wykonało wymazu z szyjki macicy, ponieważ wizyty zostały opóźnione lub z powodu obaw o pójście do szpitala podczas epidemii COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze