Przejdź na WP

2350 gmin nie realizuje programów profilaktyki raka piersi i szyjki macicy

Działania profilaktyczne i edukacja zdrowotna stanowią jedno z zadań własnych gmin i powiatów. Ciągle brakuje jednak odpowiednich narzędzi na realizację tego typu programów. Obecnie najwięcej na profilaktykę wydają samorządy na Mazowszu - przeznaczając na mieszkańca 4,2 zł rocznie.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

- Do zadań samorządu należy profilaktyka i edukacja zdrowotna. Samorządy nie mają jednak narzędzi do ich realizacji, ale nawet publiczny płatnik ma z tym problem. Bez systemowego podejścia nie należy spodziewać się rewolucji. Według raportu NIK większość programów gminnych nie odpowiada na potrzeby chorych - powiedziała dr Gałązka-Sobotka, dyrektor programu MBA w ochronie zdrowia Uczelni Łazarskiego, podczas konferencji „Zdrowie Publiczne: edukacja i profilaktyka, czyli jak zapobiegać chorobom na przyszłość”.

Samorządy często opłacają świadczenia, które są możliwe do zrealizowania przez już istniejące przedsięwzięcia krajowe. Jednym z przykładów są badania cytologiczne finansowane centralnie. Zaoszczędzone przez samorządy środki mogłyby zostać przekierowane na szczepienie przeciwko HPV (wirus brodawczaka ludzkiego, główna przyczyna raka szyjki macicy).

Szczepienie przeciwnko wirusowi HPV może uchronić przed zmianami nowotworowymi
Szczepienie przeciwnko wirusowi HPV może uchronić przed zmianami nowotworowymi (Shutterstock)

- Po wprowadzenia szczepienia przeciwko pneumokokom, zakaźnym problemem numer 1 stało się HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) i powikłania z nim związane: brodawki i zmiany nowotworowe” - stwierdził dr Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Lekarze i osoby zajmujące się profilaktyką wskazali na znaczący wpływ edukacji na poprawę zachowań zdrowotnych. Efektem dotychczasowych działań jest m.in. 90 proc. zaszczepialność w Polsce, co stanowi jeden z lepszych wyników w Europie.

Przyczynia się do tego dobrze realizowany program szczepień obowiązkowych, które w porównaniu dr Michała Brzezińskiego z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, działa jak przymus zapinania pasów w samochodzie: nie wystarczy sama edukacja, ale odpowiednia interwencja państwowa, by skutki były zadowalające.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy