Trwa ładowanie...

Odrobaczenie organizmu u dorosłych i dzieci oraz domowe sposoby

Ryzyko wniknięcia do organizmu pasożytów jest szczególnie wysokie u dzieci.
Ryzyko wniknięcia do organizmu pasożytów jest szczególnie wysokie u dzieci. (123RF)

Jeszcze do niedawna o odrobaczaniu mówiło się wyłącznie w kontekście zwierząt, zwłaszcza psów. Dziś modne staje się odrobaczanie ludzi, czy faktycznie jest to konieczne? Jakie są naturalne sposoby na odrobaczenie organizmu?

spis treści

1. Objawy pasożytów w organizmie

  • nudności,
  • wymioty,
  • anemia,
  • wysypka alergiczna,
  • spadek wagi,
  • nadpobudliwość,
  • rozdrażnienie,
  • ból głowy,
  • bezsenność
  • problemy skórne,
  • ból mięśni,
  • chroniczne zmęczenie,
  • zaburzenia miesiączkowania.

2. Jak się odrobaczyć?

Szacuje się, że duża część naszego społeczeństwa ma jakiegoś pasożyta. Dzieci najczęściej zmagają się z owsikami i lambliozą. U dorosłych rozpoznaje się glistę ludzką i tasiemca.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pasożyty"

Pasożyty atakują nasz układ pokarmowy, oddechowy, mięśnie, skórę i stawy. Wywołują nieprzyjemne objawy, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Ryzyko wniknięcia do organizmu pasożytów jest szczególnie wysokie u dzieci.

Sprzyja temu brak wyuczonych nawyków higieny, spożywanie niedomytych owoców i warzyw, zabawa ze zwierzętami i w piaskownicy, w której mogą znajdować się psie i kocie odchody.

Zanim podejmiemy decyzję o odrobaczeniu, warto wykonać badania krwi. Można z niej oznaczyć poziomy przeciwciał przeciwko określonym pasożytom. Bada się też kał, choć w tym przypadku wykrywalność jest niewielka. Na podstawie wyników specjalista dobiera właściwy lek i określa jego dawkowanie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Odrobaczenie dzieci

Wielu dorosłych pyta pediatrę jak odrobaczyć dziecko. Nie jest to jednak praktyka powszechna i lekarze odradzają jej stosowania bez wyraźnych wskazań. Gdy jednak odrobaczenie jest uzasadnione stosuje się albendazol, na który wrażliwe są owsiki, glista ludzka i lamblie.

Nie do końca wiadomo, czy działa też na dorosłe postaci tasiemców. W leczeniu owsicy i glistnicy podaje się jednorazową dawkę leku, z kolei lamblioza wymaga przyjmowania preparatu przez 5 dni.

Leki na odrobaczenie dziecka bez recepty są dostępne od niedawna, stosuje się je przede wszystkim w leczeniu owsicy. Po kilku tygodniac terapię trzeba powtórzyć, ważne by środek przyjmowała cała rodzina.

Leki przeciwpasożytnicze nie mogą być stosowane u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie zaleca się ich ponadto dzieciom poniżej 2. roku życia. Lekarze przestrzegają jednak przed odrobaczaniem dzieci bez wyraźnych objawów choroby.

Leki na odrobaczenie, jak zresztą wszystkie preparaty farmaceutyczne, mogą wywołać działania niepożądane, np. zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ból głowy, gorączkę, kaszel i kłębuszkowe zapalenie nerek.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje

zobacz galerię

4. Domowe sposoby na odrobaczenie

Natura daje nam mnóstwo produktów, które potrafią zwalczyć pasożyty. Wśród nich największą skutecznością wyróżnia się czosnek oraz sok z kiszonych ogórków. Cenny jest również olej z goździka korzennego, który działa przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, a także wyciąg z nasion grejpfruta.

4.1. Czosnek i sok z kiszonych ogórków

Składniki:

  • 10 główek czosnku,
  • 300 ml soku z kiszonych ogórków.

Przygotowanie:

Obieramy ząbki czosnku z łupiny, a następnie rozdrabniamy. Przekładamy je do słoika i zalewamy sokiem z ogórków. Miksturę odstawiamy w zacienione miejsce na 10 dni.

Mieszaninę z czosnku i soku z ogórków pijemy codziennie przed snem. Jednorazowo przyjmujemy 10 ml (można ją rozcieńczyć).

4.2. Ziemia okrzemkowa

Ziemia okrzemkowa wyglądem przypomina mąkę, składa się głównie z pancerzyków glonów jednokomórkowych. Jak wskazuje nazwa, jest bogata w krzem, a także w żelazo, magnez i wapń.

To idealne rozwiązanie, jeżeli nasz organizm potrzebuje detoksu. Regularne spożywanie to metoda na usunięcie z przewodu pokarmowego bezużytecznych bakterii, grzybów, pasożytów, a także metali ciężkich (potwierdziły to wyniki badań przeprowadzonych w Instituto Nacional de Technologia Industrial w Argentynie).

W efekcie poprawi się praca układu trawiennego, a także wchłanianie witamin i składników mineralnych, których dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Jak stosować ziemię okrzemkową? Możemy ją dodawać (czubatą łyżeczkę) do smoothie lub wody. Dawkę należy sukcesywnie zwiększać, obserwując reakcje organizmu.

4.3. Pestki dyni

Regularne spożywanie nasion dyni nie tylko usuwa pasożyty, ale i dodaje energii. Są one bogate w witaminy (m.in. witaminę E), składniki mineralne (magnez, żelazo, cynk, fosfor, miedź), kwasy tłuszczowe i kukurbitacyny, które eliminują robaki, glistę ludzką i tasiemce. Poleca się je też osobom zmagającym się z problemami ze strony jelit.

Pestki dyni wykazują właściwości antygrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze. W celu usunięcia robaków musimy spożywać te świeże, nie suszone. W tej postaci zawierają najwięcej kukurbitacynów, odpowiedzialnych za eliminowanie pasożytów. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, aby sięgać po nie rano, najlepiej na pusty żołądek.

5. Zapobieganie pasożytom

By uniknąć odrobaczania konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny (m.in. mycie rąk przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety) oraz dokładne mycie warzyw i owoców pod bieżącą wodą. Zasad tych należy uczyć dzieci od najmłodszych lat. Unikać też należy spożywania surowego mięsa oraz zwracać uwagę na jego prawidłową obróbkę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze