Trwa ładowanie...

39-latka po raz pierwszy odczuła ból

39-letnia pacjentka po raz pierwszy w życiu poczuła ból po eksperymentalnym zabiegu, który może prowadzić do nowych metod leczenia chronicznego bólu – informują naukowcy.

10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu
10 sposobów na złagodzenie chronicznego bólu [10 zdjęć]

Z powodu bólu nie uprawiasz sportu i koło się zamyka, ale bez ćwiczeń zanika jędrność mięśni i siła,

zobacz galerię

1. Bólu doświadczyła dopiero w wieku 39 lat

Pacjentka miała wrodzoną przypadłość braku odczuwania bólu. Medykament, który zazwyczaj stosuje się do leczenia uzależnień od narkotyków, sprawił, że odczuła na skórze działanie gorącego promienia laserowego.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Naukowcy twierdzą, że kobiecie „całkiem podobało się” to uczucie delikatnego bólu podczas zabiegu. Było to dla niej zupełnie nowe doświadczenie, bo od dziecka nie była zdolna do odczuwania tego rodzaju bodźców.

Każdego roku rodzi się garstka osób z mutacją genetyczną, która blokuje kanał jonowy w nerwach odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Niemowlęta z zablokowanym kanałem potrzebują specjalnej opieki, ponieważ potrafią gryźć własne palce czy usta aż do krwi. Nieco starsze dzieci mogą się nabawić poważnych uszkodzeń ciała przez uderzenia, upadki lub dotykanie ostrych bądź gorących przedmiotów.

Pacjentka odziedziczyła zmutowany gen, który blokuje kanał jonowy nazywany Nav1.7, transportujący jony sodu przez błony komórek nerwowych i pozwalający na przekazywanie sygnałów bólu do mózgu.

Opracowano wiele leków, które potrafią blokować kanały Nav1.7 w nadziei na uzyskanie dobrego leku przeciwbólowego. Jednak ich efekty były zaskakująco słabe. Teraz naukowcy wierzą, że znaleźli sposób rozwiązania problemu.

John Wood z Uniwersytetu Londyńskiego (UCL) wraz z zespołem udowodnili, że zarówno myszy, jak i ludzie z tego rodzaju genetyczną mutacją produkują więcej peptydów opioidowych, które są naturalnymi substancjami przeciwbólowymi.

Aby zbadać, czy ten czynnik ma wpływ na utratę odczuwania bólu, naukowcy wprowadzili do badania lek znoszący działanie opioidów i stosowany w leczeniu uzależnienia od heroiny – Nalokson. Okazało się, że zarówno myszy, jak i ludzie nagle odzyskali zdolność odczuwania bólu.

– Po wielu latach rozczarowujących badań wreszcie mamy potwierdzenie, że Nav1.7 jest rzeczywiście kluczowym elementem odczuwania bólu przez człowieka – komentuje Wood. Badania opublikowano w czasopiśmie Nature Communications.

Naukowcy mają nadzieję na opracowanie skutecznej metody walki z długotrwałym chronicznym bólem. Chcą to zrobić, naśladując efekty blokowania kanałów Nav1.7, co zdaje się wpływać na produkcję niewielkiej ilości naturalnych środków przeciwbólowych – opioidów – których działanie utrzymuje się przez lata.

– Przy zastosowaniu blokera Nav1.7 ilość potrzebnych do wyeliminowania bólu opioidów jest bardzo niska – dodaje profesor Wood.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza