Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. 40 proc. zakażeń więcej w porównaniu z ubiegłym tygodniem, a to dopiero początek czwartej fali. Jakie są prognozy?

Czwarta fala COVID w Polsce. Według modeli matematycznych w drugiej połowie września będzie 800 zakażeń dziennie
Czwarta fala COVID w Polsce. Według modeli matematycznych w drugiej połowie września będzie 800 zakażeń dziennie (Getty Images)

Liczby zakażeń rosną w ogromnym tempie. W ciągu ostatniej doby przybyło 406 zakażonych, co oznacza 42 proc. więcej w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Przybywa też chorych wymagających hospitalizacji, tylko w ciągu ostatniej doby do szpitali trafiło 41 pacjentów z COVID-19. Zgodnie z prognozami ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego, jesienią musimy być gotowi nawet na 40 tys. zakażeń dziennie. - Według naszych szacunków w tej chwili pozostało jeszcze 8-9 mln osób, które są podatne na przebycie choroby COVID-19 - mówi WP abcZdrowie dr Franciszek Rakowski.

spis treści

1. Dr Rakowski: Co dwadzieścia dni następuje podwojenie liczby przypadków

Mamy 406 nowych przypadków zakażeń, a to dopiero początek września. W danych jeszcze nie widać efektów związanych z powrotem z wakacji i otwarciem szkół. Te zobaczymy w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Zgodnie z prognozami opracowanymi przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego dotyczącymi przebiegu czwartej fali, co dwadzieścia dni następuje podwojenie liczby przypadków.

- Ten trend jest stały od początku sierpnia. 400 przypadków to nawet nieco mniej, niż zakładaliśmy, zgodnie z tymi wyliczeniami szacowaliśmy, że ten próg przekroczymy już na początku września, ale być może wynika to z weekendów i przesunięć dotyczących danych - mówi dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego. - 20-25 września możemy się spodziewać 800 przypadków dziennie - dodaje.

Zobacz film: "Wojciech Szaraniec o sytuacji w ochronie zdrowia"
Ponad 40 proc. przypadków zakażeń więcej niż w ubiełym tygodniu
Ponad 40 proc. przypadków zakażeń więcej niż w ubiełym tygodniu (Getty Images)

2. Może być 40 tys. zakażeń - tak wyglądają prognozy ekspertów z UW

Czwarta fala może przynieść wyższe wzrosty zachorowań, niż wcześniej zakładano. Zdaniem eksperta z UW wiele zależy od tego, czy i jakie będą wprowadzane restrykcje i jak na wzrost zakażeń zareaguje społeczeństwo. Być może większa liczba chorujących skłoni część wahających się do szczepień.

Eksperci opracowali kilka możliwych scenariuszy rozwoju czwartej fali w Polsce. Pesymistyczny wariant zakłada, że będziemy mieli 40 tys. zakażeń dziennie.

- Prognozy są wariantowe, to znaczy przewidujemy, że w sytuacji, kiedy byśmy nie nakładali żadnego lockdownu, może być nawet powyżej 40 tys. zakażeń dziennie w listopadzie. Taki scenariusz jest możliwy w przypadku ostrego przebiegu fali. Optymistyczny wariant zakłada z kolei, że fala będzie łagodniejsza i rozłożona w czasie. W tym wariancie maksimum tej fali byłoby w styczniu lub lutym przy 10-12 tys. zakażeń. Wiele zależy od stopnia reinfekcji i odporności krzyżowej na poszczególne warianty - tłumaczy dr Rakowski.

3. Jak długo będzie trwała czwarta fala w Polsce?

Kierownik zespołu ICM przyznaje, że dopiero na przełomie września i października będziemy w stanie oszacować, który z zakładanych wariantów się sprawdził, wtedy też będzie można dokładnie ocenić, jak długo będą się utrzymywały przyrosty.

- Warto pamiętać, że sama liczba zakażeń nie jest aż tak istotna, jak liczba ciężkich przypadków i zgonów. Na razie szacujemy, że przy tych maksymalnych przyrostach, poziom hospitalizacji podczas tej fali może wynosić nie więcej niż 22 tys. pacjentów przebywających jednocześnie w szpitalach - wyjaśnia naukowiec.

Zdaniem dr. Rakowskiego to, jak długo będzie trwała czwarta fala, zależy od "jej ostrości". Wiele wskazuje, że jeśli dobowe przyrosty zakażeń nie będą duże, fala będzie rozciągnięta w czasie, wtedy może potrwać nawet do lutego.

- Według naszych szacunków w tej chwili pozostało jeszcze 8-9 mln osób, które są podatne na przebycie choroby COVID-19. Akcja szczepień powoli się zatrzymuje, mamy nadzieję, że zwiększone liczby zakażeń spowodują, że znowu wzrośnie chęć szczepień, właśnie wśród niezdecydowanych. Optymistyczny wariant mówi, że ta fala będzie długa i łagodna, a wtedy może potrwać do lutego - podsumowuje ekspert.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

We wtorek 7 września resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 406 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (54), lubelskim (41), dolnośląskim (34).

Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 12 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze