Trwa ładowanie...

5 kroków, które ułatwią powrót do formy po ciąży

Avatar placeholder
20.07.2020 15:37
5 kroków, które ułatwią powrót do formy po ciąży
5 kroków, które ułatwią powrót do formy po ciąży (Shutterstock)

Ćwiczenia, odpowiednia dieta czy zabiegi ujędrniające to tylko niektóre ze sposobów, pozwalających na regenerację oraz odzyskanie jędrnej sylwetki po porodzie. W jaki sposób sprawić, by nasze zaangażowanie i wytrwałość zakończyły się sukcesem?

W trakcie ciąży ciało kobiety się zmienia. Czas, samozaparcie czy uwarunkowania genetyczne to tylko niektóre z aspektów, decydujących o skutecznym zrzucaniu nadmiernych kilogramów czy przywróceniu naszej skórze odpowiedniej sprężystości. Podstawową sukcesu jest jednak spokojne i racjonalne podejście do tego zadania.

1. Czas na regenerację

Poród jest wyzwaniem, ale też ogromnym wysiłkiem dla organizmu każdej kobiety. Dlatego tak ważny jest okres połogu. Trwa on ok. 6 tygodni. Jest okresem, przeznaczonym na regenerację organizmu oraz przystosowanie się do nowej, życiowej roli. Nie oznacza to jednak, że w połogu kobieta musi biernie dochodzić do siebie. Wręcz przeciwnie! Jeśli ma siłę i ochotę to warto, jak najszybciej rozpocząć od prostych ćwiczeń fizycznych.

Szczególnie korzystny dla zdrowia będzie trening mięśni dna miednicy metodą dr Kegla. Pomoże on nie tylko w lepszym przygotowaniu do porodu, ale też w powrocie do formy sprzed ciąży. Zminimalizuje też ryzyko problemów związanych m.in. z wysiłkowym nietrzymaniem moczu - częstej przypadłości, która jest wynikiem rozciągnięcia i uszkodzenia tych mięśni w trakcie porodu - wyjaśnia lek. Anna Lisiewicz z Kliniki VESUNA.

2. Ćwiczenia dostosowane do możliwości

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Jeśli nie ma dodatkowych przeciwwskazań, mięśnie dna miednicy można zacząć trenować już kilka dni po narodzinach dziecka. Poprawne ćwiczenia polegają na napinaniu i unoszeniu jedynie mięśnie dna miednicy, przy jednoczesnym rozluźnianiu mięśni brzucha, ud oraz pośladków. Napięcie mięśni należy wykonywać w trakcie trwającego wydechu, z kolei pomiędzy skurczami wykonujemy wdech. Rozkurcz w trakcie ćwiczeń powinien trwać dwa razy dłużej niż skurcz.

W połogu warto też wykonywać regularne ćwiczenia oddechowe, stabilizacyjne czy łagodne ćwiczenia wzmacniające przede wszystkim kręgosłup, mięśnie ramion czy kończyn. Jednocześnie niewskazane są tradycyjne brzuszki czy podskoki, które mogą doprowadzić m.in. do rozejścia się mięśni brzucha.

3. Oczyszczanie i nawilżanie

Już w trakcie ciąży wiele kobiet ma problem z przesuszoną skórą. Dochodząc do formy po ciąży nie powinniśmy również zapominać o jej odpowiednim oczyszczeniu, nawilżeniu oraz ujędrnianiu. Pomogą w tym preparaty intensywnie nawilżające, które umożliwią regeneracji skóry i nadadzą jej sprężystości. By zwiększyć skuteczność działania balsamy ujędrniające należy okrężnymi ruchami wmasowywać w skórę. Nie zapominajmy też o regularnym usuwaniu martwego naskórka z powierzchni skóry. Zadbajmy o to już w trakcie ciąży - odpowiednie nawilżenie i złuszaczanie zwiększy krążenie krwi w wybranych partiach ciała, a przez to zmniejszy ryzyko pojawienia się rozstępów. Unikajmy też wysuszających oraz podrażniających produktów. Warto wybrać naturalne, hipoalergiczne produkty, bezpieczne zarówno dla kobiet w ciąży, jak i karmiących piersią.

4. Dieta dobra dla mamy i dziecka

Dieta po ciąży powinna być racjonalnie dobrana i dostarczać wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, bowiem w okresie karmienia piersią wzrost zapotrzebowania na składniki pokarmowe jest większy, niż w trakcie ciąży. Dzienny wydatek energii związany z karmieniem piersią to około 850kcal. Tym samym należy unikać produktów, które takich wartości nie posiadają, a skupić się na jakości dostarczanego pożywienia. Owoce, warzywa, produkty zbożowe, mięsa, ryby czy lekki nabiał to składniki, które warto uwzględnić w diecie młodej mamy. Jej uzupełnieniem będzie regularne spożywanie minimum 3 litrów płynów dziennie, tj. woda niegazowana, zielona herbata czy świeżo wyciskane soki. Zaleca się też w okresie laktacji suplementację kwasu foliowego, DHA, jodu, witaminy D3, magnezu a często także żelaza. Jak w każdej diecie, także w dążeniu do smukłej sylwetki po ciąży, należy pamiętać o regularności oraz spożywaniu mniejszych, ale częstszych porcji posiłków.

5. Profesjonalne wsparcie

Najczęstszym problemem, z którym muszą uporać się młode mamy, są rozstępy, pojawiające się na brzuchu czy w okolicach ud. - Jest wiele metod, skutecznie radzących sobie z rozstępami. Należą do nich m.in. laseroterapia, frakcjonowanie mikroigłowe, mezoterapia igłowa czy podawanie osocza w miejsce powstania nieestetycznej zmiany. Najlepsze efekty dają terapie łączone, polegająca na wykorzystaniu kilku technologii w celu osiągnięcia maksymalnego efektu - tłumaczy kosmetolog mgr Aleksandra Rabenda z Kliniki VESUNA.

Jednocześnie należy pamiętać, że walkę z rozstępami powinno rozpocząć się jak najwcześniej. Wynika to z faktu, że rozstępy w fazie zapalnej (sinofioletowe, czerwone) jest najłatwiej zniwelować - jednocześnie mamy największe szanse aby je całkowicie usunąć. Natomiast w fazie bliznowacenia (starsze, jaśniejsze zmiany) jest to znacznie trudniejsze więc musimy liczyć się z większa ilością serii zabiegowych.

W pozbyciu się nadmiernego tłuszczu z okolicy brzucha czy boczków pomogą z kolei zabiegi wyszczuplające, będące uzupełnieniem diety i regularnych ćwiczeń. Przykładem takich zabiegów jest Vanqusih i Exilis, skutecznie likwidujące tkankę tłuszczową, poprawiające kontur ciała oraz wysmuklające sylwetkę. Umożliwiają oddziaływanie na konkretny fragment ciała, który pod wpływem podgrzewania głęboko położonych tkankach tłuszczowych przyspiesza metabolizm komórek i likwiduje złogi tłuszczowe - wyjaśnia kosmetolog Aleksandra Rabenda.

Innym wartym uwagi zabiegiem jest kriolipoliza - Jest to nowoczesna metoda selektywnego i bezpiecznego wymrażania komórek tłuszczowych. W trakcie jednego zabiegu jesteśmy w stanie usunąć ok. 25% adipocytów z danego obszaru. Natomiast jeśli Twoja skóra po ciąży utraciła jędrność lub pojawił sie na niej cellulit idealnie sprawdzą się w tym wypadku zabiegi antycellulitowo-ujedrniające. Stymulują one produkcję kolagenu, działają przeciwobrzękowo, usprawniają metabolizm komórkowy oraz mikrokrążenie, dzięki czemu skóra odzyskuje jędrność i elastyczność, a cellulit zostaje zredukowany.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze