Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Naturalne metody, które pozwolą ci zatrzymać nadmierne wypadanie włosów

Avatar placeholder
15.05.2023 17:05
Naturalne metody, które pozwolą ci zatrzymać nadmierne wypadanie włosów
Naturalne metody, które pozwolą ci zatrzymać nadmierne wypadanie włosów (123rf)

Problemy z włosami bywają bardzo różne, jednak najbardziej dotkliwym z nich jest nadmierne wypadanie. Mówimy o nim, kiedy liczba włosów, które tracimy każdego dnia, jest większa niż 100–150. Możemy jednak sięgnąć po produkty, które pomogą zahamować lub całkowicie wyeliminować ten proces. Przedstawiamy je poniżej.

spis treści
10 produktów do włosów, których nie powinnaś nigdy używać
10 produktów do włosów, których nie powinnaś nigdy używać [10 zdjęć]

Na wygląd i kondycję włosów niekorzystny wpływ ma wiele różnych czynników, takich jak promieniowanie

zobacz galerię

1. Przyczyny wypadania włosów

Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Do nadmiernego wypadania przyczynić się mogą następujące czynniki:

Zobacz film: "O jakich chorobach świadczy nadmierne wypadanie włosów?"
  • permanentny stres,
  • zmiana środków do pielęgnacji włosów,
  • niedobór witamin i minerałów,
  • nieodpowiednia dieta,
  • rzadkie mycie włosów (wówczas zanieczyszczenia mogą niszczyć włosy),
  • mycie włosów i skóry głowy w gorącej wodzie,
  • częste używanie prostownicy lub lokówki,
  • choroby (np. nowotwór, anemia, anoreksja),
  • złe nawyki, na przykład szarpanie włosów podczas czesania.

2. Naturalne metody, które hamują nadmierne wypadanie włosów

Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, pamiętaj, by do mycia skalpu oraz włosów używać wyłącznie letniej lub ciepłej wody. Ogranicz użycie prostownicy, wałków i środków chemicznych do włosów. Stosowanie maseczek jest oczywiście wskazane, nie warto jednak przesadzać z ilością stosowanych produktów. Należy wybierać produkty o delikatnej konsystencji oraz naturalnym składzie.

Stres to jedna z głównych przyczyn wypadania włósów. Pamiętaj o tym, by się wysypiać. Zadbaj o aktywność fizyczną oraz odpowiednią regenerację. Unikaj wysokoprzetworzonej żywności. Dieta powinna zawierać cenne witaminy i minerały. Najlepsze dla naszych włosów są witaminy z grupy B oraz witaminy A, E, H, D, a także witamina C.

Poniżej znajdziecie naturalne metody pielęgnacji włosów. Sposoby te były znane już naszym babciom. Stosowanie kozieradki, drożdży czy skrzypu polnego, nie tylko hamuje nadmierne wypadanie, ale również poprawia kondycję naszych włosów.

2.1. Kozieradka

Świetnie sprawdza się nie tylko jako przyprawa, ale jako specyfik na zahamowanie wypadania włosów. Najlepiej działa w formie naparu. Łyżeczkę zmielonego ziarna kozieradki wystarczy zalać niepełną szklanką wody i poczekać aż napar nabierze mocy i ostygnie. Następnie należy go odcedzić lub zlać czysty płyn z góry.

Kozieradka najlepiej sprawdza się w postaci wcierki stosowanej wprost na skórę głowy, najlepiej codziennie lub po każdym myciu włosów. Niewątpliwą zaletą tej metody jest szybkość działania – już po dwóch tygodniach regularnego stosowania widoczne są pierwsze efekty. Należy jednak pamiętać, że zapach naparu z kozieradki jest dość specyficzny – przypomina przyprawę curry.

2.2. Drożdże

Ten niekonwencjonalny sposób naprawdę pomaga na wypadanie włosów i ich ogólną kondycję, a przy tym poprawia stan paznokci i cery. Pierwsze efekty kuracji można zaobserwować już po miesiącu. Bardzo ważną kwestią jest ''zabicie'' drożdży, aby nie zaczęły fermentować w żołądku.

W tym celu należy ok. 1/3 kostki drożdży spożywczych zalać niepełną szklanką wrzątku. Tak przygotowana mieszanka powinna odstać dłuższą chwilę, aż niemal całkowicie przestygnie. Możemy wówczas dodać do niej składniki, które poprawią jej smak – np. sok owocowy, mleko, cappuccino lub kakao.

2.3. Oleje

Olej kokosowy to dobre rozwiązanie dla włosów
Olej kokosowy to dobre rozwiązanie dla włosów

Olejowanie włosów i skóry głowy to świetny sposób na większość problemów z włosami. Świetnie sprawdza się również przy nadmiernym wypadaniu, jednak wyłącznie wtedy, gdy środki wcieramy bezpośrednio w skalp. Najlepszy w tej roli jest olej łopianowy oraz wszelkie gotowe mieszanki olejowe dostępne w sklepach zielarskich oraz internetowych drogeriach z kosmetykami naturalnymi.

Olej najłatwiej jest nałożyć opuszkami palców, wmasowując go w skórę głowy. Wystarczy naprawdę niewielka ilość (ok. 2 łyżek), aby uzyskać satysfakcjonujące nas efekty już po kilku tygodniach. Olej należy pozostawić na głowie na 2–3 godziny lub nawet na całą noc. Następnie możemy umyć włosy – większość mieszanek dosyć łatwo jest usunąć, więc nie ma obawy o efekt posklejanych strąków.

Uważać należy jedynie na olej rycynowy, który może nastręczać lekkich trudności podczas mycia włosów.

2.4. Siemię lniane

Siemię lniane idealnie sprawdzi się na problemy z wypadającymi włosami
Siemię lniane idealnie sprawdzi się na problemy z wypadającymi włosami

Składnik ten możemy wykorzystywać zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Na wypadanie włosów dużo lepiej jest stosować siemię w formie kisielu, który przygotujemy, zalewając łyżkę ziaren szklanką gorącej wody. Po kilku godzinach (lub po całej nocy) należy go wypić, pamiętając o jak najdokładniejszym rozgryzieniu ziarenek. Do mieszanki możemy dodać np. sok, aby jej smak był dla nas łatwiejszy do zaakceptowania.

Kuracja siemieniem lnianym daje widoczne efekty po miesiącu stosowania. Dobra dla włosów jest również maska, którą przygotujemy, gotując szklankę wody z łyżką siemienia przez około 15 minut. Po odcedzeniu nasion otrzymujemy żelową substancję, która świetnie sprawdza się nie tylko w roli maski, ale również naturalnego żelu do włosów, dzięki któremu utrwalimy fryzurę i nawilżymy włosy.

2.5. Pokrzywa i skrzyp polny

Skrzyp polny najlepiej działa w formie naparu
Skrzyp polny najlepiej działa w formie naparu (Shutterstock)

To kolejna z wewnętrznych metod na poprawę kondycji włosów. Jest najprostsza w stosowaniu – wystarczy przygotować napar, który pijemy każdego dnia przez około miesiąc. Zioła najlepiej działają razem, więc najłatwiej jest zalać gotowe saszetki z pokrzywą i skrzypem gorącą wodą i w tej formie wypić. Oczywiście więcej dobroczynnych składników uzyskamy, korzystając z czystego suszu.

Jeżeli mamy taką możliwość, to najlepiej jest przygotować wywar ze skrzypu (łyżka ziela zalana szklanką wody i gotowana przez 10–20 minut), w którym zaparzymy łyżkę suszonej pokrzywy. Nie powinniśmy jednak stosować tej metody dłużej niż 2–3 miesiące, ponieważ działa moczopędnie i może wypłukiwać z organizmu witaminy i składniki mineralne (głównie magnez i witaminy z grupy B). Po tym czasie powinniśmy zrobić 1– lub 2-miesięczną przerwę w stosowaniu ziół.

Sok z pokrzywy – właściwości, działanie, wpływ na skórę, paznokcie i włosy
Sok z pokrzywy – właściwości, działanie, wpływ na skórę, paznokcie i włosy

Sok z pokrzywy to napój, który działa prozdrowotnie na cały organizm, wspomagając leczenie rozmaitych

przeczytaj artykuł

2.6. Domowe maseczki na wypadanie włosów

Maseczka na bazie żółtek i olejku rycynowego

Wypróbuj maseczkę na wypadające włosy z dwóch żółtek jaj i dwóch łyżek olejku rycynowego. Nakłada się ją na pół godziny na włosy i spłukuje.

Maseczka na bazie oliwy z oliwek, miodu i cynamonu

Doskonałym sposobem na nadmierne wypadanie włósów jest maseczka z oliwy z oliwek, miodu i cynamonu. Wmasowuje się ją w skórę głowy i spłukuje po 15 minutach.

3. Dieta na wypadające włosy

Niewłaściwe odżywianie ma wpływ nie tylko na ogólne zdrowie, ale i na wygląd skóry, włosów i paznokci. Aby mieć piękne i mocne włosy, w diecie nie może zabraknąć żelaza i biotyny, czyli rodzaju witaminy B. Oprócz nich konieczne jest spożywanie innych witamin i minerałów, takich jak kwas foliowy, siarka i cynk. Także białka pełnią ważną rolę w diecie zapobiegającej wypadaniu włosów – to przecież one budują włosy, wiązane przez siarkę i cynk. Jeśli twoja dieta jest uboga w składniki odżywcze, a chcesz zwalczyć problem wypadających włosów, przyjmuj suplementy zawierające niezbędne składniki.

4. Podsumowanie

Naturalne sposoby na wypadanie włosów mają dużą przewagę nad gotowymi preparatami i suplementami, które możemy znaleźć w sklepach. Przede wszystkim dostarczamy włosom jedynie tych substancji, o które nam chodzi. Działanie widoczne jest szybciej, ponieważ wykorzystujemy maksimum tego, co mogą dać nam produkty roślinne.

Dodatkowo kuracje wewnętrzne nie pozostają obojętne dla całego organizmu, działają również na skórę i paznokcie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku nagłej utraty dużej liczby włosów warto wybrać się do lekarza i wykonać komplet badań, ponieważ może to być oznaka choroby lub poważnych niedoborów witamin w naszym organizmie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze