Trwa ładowanie...

5 pytań, które warto sobie zadać, jeżeli nie wiesz, co robić ze swoim życiem

 Magdalena Pietras
25.07.2016 13:05
5 pytań, które warto sobie zadać, jeżeli nie wiesz, co robić ze swoim życiem
5 pytań, które warto sobie zadać, jeżeli nie wiesz, co robić ze swoim życiem (123RF)

Trzydziestka na karku, a ty nie wiesz co chciałbyś tak naprawdę robić w swoim życiu? Jeśli chcesz to zmienić, wycisz się i zadaj sobie 5 ważnych pytań. Być może odpowiedzi, jakich sobie udzielisz, otworzą ci oczy na coś ważnego.

1. 1. Co robię najchętniej, kiedy nie pracuję?

Zazwyczaj po powrocie do domu, kiedy już odpoczniemy i zjemy obiad, robimy to, co sprawia nam największą przyjemność. Być może jest to gotowanie, przeglądanie stron z nowinkami makijażowymi lub modowymi, rozmawianie z ludźmi, a może pisanie. Zastanów się, co tak naprawdę lubisz robić poza swoimi obowiązkami zawodowymi. Twoje hobby może też stać się inspiracją do odnalezienia życiowego powołania.

2. 2. Co sprawiało mi radość, kiedy byłem dzieckiem?

Nasze pasje ukryte są w sercu. Wystarczy zajrzeć w głąb siebie, aby je odnaleźć. Mogę one ewoluować, ale tak naprawdę nigdy nie znikają, po prostu są częścią nas – od dzieciństwa aż do starości. Jeśli masz problem, aby określić, co cię interesuje, postaraj się wrócić myślami do pierwszych kilkunastu lat swojego życia. Przypomnij sobie, co cieszyło cię najbardziej, kiedy byłeś dzieckiem lub nastolatkiem. Swoje odkrycia możesz zapisywać, dzięki temu nic ci nie umknie i łatwiej będzie połączyć pewne fakty.

3. 3. Jakie blogi lub książki lubię najbardziej?

Powiedz mi, co czytasz, a ja powiem ci kim jesteś. Książki, po które sięgamy lub witryny, na które wchodzimy najczęściej są doskonałym narzędziem do odkrycia swojego życiowego powołania.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Dlatego na początku warto przygotować sobie listę 5 ulubionych książek lub blogów. Jeśli tuż po włączeniu komputera, zaglądasz na strony poświęcone zdrowemu żywieniu lub gotowaniu, to być może to jest twoja droga do zdobycia wymarzonej pracy. A może nie wyobrażasz sobie dnia bez zajrzenia na witryny motoryzacyjne? Jeżeli tak, zastanów się, jak mógłbyś to wykorzystać zawodowo.

4. 4. Jakie tematy rozmów nigdy cię nie znudzą?

Jakiś czas temu poznałam Gonzalo, osiemnastolatka z Hiszpanii. Ten chłopak to prawdziwy wulkan energii. Dlatego spodziewałam się, że najbardziej interesuje go muzyka, taniec i zabawa. Jakie było moje zdziwienie, kiedy w wolnej chwili zaczął mnie pytać o sytuację polityczną w Polsce. Interesowała go sprawa Trybunału Konstytucyjnego, upadku komunizmu w naszym kraju oraz przemian z tym związanych. Zauważyłam, że nie znudziły go moje wyjaśnienia. Na końcu naszej rozmowy wyznał, że w przyszłości chciałby zostać dyplomatą.

Być może ty też masz takie tematy, o których mógłbyś dyskutować godzinami. Przypomnij sobie swoje ostatnie rozmowy, konwersacje, które wywarły na tobie największe wrażenie. To właśnie one mogą podpowiedzieć ci kierunek dalszego rozwoju zawodowego.

5. 5. W otoczeniu jakich osób czujesz się najlepiej?

Zapewne większość z nas odpowie: oczywiście z moją rodziną lub przyjaciółmi. Zastanów się jednak, kto cię inspiruje i sprawia, że chce ci się robić więcej, lepiej, przekraczać granice. Być może jest to twoja grupa ze szkoły językowej lub siłowni. Jeżeli nie masz wokół siebie ludzi, którzy podzielają twoje zainteresowania, postaraj się sam ich znaleźć. Uwielbiasz przygotowywać różne dania? Zapisz się na lekcje gotowania. Słuchasz z ogromną przyjemnością śpiewu chóralnego? Udaj się na próbę. Spróbuj, a na pewno nie pożałujesz.

Jeżeli po zadaniu sobie pięciu powyższych pytań, nadal nie masz konkretnego pomysłu na rozwój zawodowy, nie martw się. Czasem potrzeba wielu lat, by to odkryć. Po prostu daj sobie czas.

Przykładem długiego, ale owocnego czekania może być Sue, pięćdziesięcioletnia Amerykanka, którą miałam przyjemność poznać. Podczas naszych rozmów, zawsze z wielkim przejęciem mówiła o swoich aktualnych obowiązkach. Sue pracuje ze studentami na jednym z uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych. Stwierdziła, że to jest właśnie to, co chciała robić przez całe życie. Zapytałam ją, kiedy odkryła swoje zawodowe powołanie. Odpowiedziała, że kilka lat temu. Sue niczego nie żałowała, nie patrzyła wstecz z rozżaleniem, po prostu cieszyła się tym, co ma teraz. Jeżeli nie czujesz się do końca usatysfakcjonowany swoją obecną pracą, pomyśl, że to może być droga do odkrycia czegoś lepszego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze