5 sposobów, aby spalić więcej kalorii podczas chodzenia

Nie jesteś fanem biegania? Mamy dobre wieści – eksperci z Laboratorium w Berkeley w Kalifornii twierdzą, że szybkie marsze są tak samo dobre dla zdrowia i kondycji, jak jogging. Spacery to najprostsza forma aktywności fizycznej o wielu właściwościach dla zdrowia i figury. Wystarczy 10 tys. kroków dziennie, aby zachować formę i zadbać o sylwetkę. Chcesz podkręcić swój trening? Poznaj skuteczne sposoby, aby przy każdym marszu spalić więcej kalorii.

Zwiększ tempo

Spacery są niezwykle relaksujące, ale jeśli zależy ci na schudnięciu i poprawie kondycji, zapomnij o leniwych przechadzkach. Tempo chodzenia to klucz do skutecznego treningu.

Zobacz film: "Trening bez wysiłku. Robi cuda z sylwetką"

Jak zwiększyć prędkość chodzenia? W tym przypadku sprawdzi się metoda małych kroków – każdego dnia staraj się iść trochę szybciej. Sprawdzaj, ile kroków przeszedłeś i jakie miałeś tempo za pomocą krokomierza.

Kolejnego dnia postaraj się iść trochę szybciej i kontynuuj zwiększanie prędkości  przy każdym treningu. Spróbuj również wydłużać czas chodzenia, a na pewno po kilku tygodniach zauważysz, że masz lepsze wyniki i twoje ciało zaczyna się zmieniać.

Ile kalorii można spalić w czasie chodzenia? Przy powolnym spacerze spalasz ok. 200 kcal w ciągu godziny, a szybki marsz to już nawet ok. 500–600 kcal!

Trzymaj postawę

Prawidłowa postawa przy chodzeniu to klucz do sukcesu. Dzięki temu twoje mięśnie będą pracować intensywniej, a ty spalisz więcej kalorii. Ważne, aby ściągnąć ramiona, wyprostować plecy i szyję, a wzrok skierować dokładnie na wprost.

Łokcie zegnij pod kątem 90 stopni i ruszaj nimi energicznie. Pamiętaj, by ciężar ciała przenosić z pięty na palce. Dobra postawa sprawi, że będzie ci się lepiej chodziło, a przy okazji twój trening będzie bardziej efektywny.

Wypróbuj interwały

Trening interwałowy, czyli ćwiczenie w bardzo szybkim tempie przeplatane z okresami ćwiczeń o normalnej intensywności. To świetny sposób, aby spalić jeszcze więcej kalorii w tym samym czasie.

Połączenie marszu z truchtem to pogromca tkanki tłuszczowej, dlatego warto od czasu do czasu zwiększyć trochę tempo i uzyskać lepsze efekty chodzenia.

Jak to zrobić? Na początek spróbuj biec sprintem przez 30 sekund, a następnie wróć do normalnego chodu. W kolejnych dniach staraj się zrobić kilka takich biegów, a z czasem wydłużaj je do 45 czy 60 sekund.

Szukaj ciekawego terenu

Chodzenie po różnie ukształtowanym terenie ma same plusy. Po pierwsze, jest świetnym urozmaiceniem codziennych treningów. Po drugie, pagórki i dołki pozwalają pracować nad mięśniami nóg i pośladków. Po trzecie, nieregularny teren sprawia, że spalasz więcej kalorii.

Szukaj ciekawych miejsc do chodzenia, a twoje treningi nie będą monotonne i dadzą lepsze efekty w postaci mocnych, wyrzeźbionych mięśni.

Dodaj kije

Na pewno nieraz widziałeś grupki osób, które maszerują z kijami. Nordic walking przestaje być domeną seniorów i zaczyna być cenionym sposobem na odchudzanie dla osób w każdym wieku.

Jeśli lubisz szybki marsz, to na pewno spodoba ci się chodzenie z kijkami. Co ważne, przy takich marszach możesz spalić nawet do 45 proc. kalorii więcej niż przy zwyczajnym chodzeniu.

Dlaczego? Prawidłowa technika chodzenia z kijami aktywuje nawet 90 proc. naszych mięśni. Pracują nogi, uda, pośladki, brzuch, ramiona, barki, plecy. Nordic walking to skuteczny sposób na utratę nadmiaru kilogramów i poprawę kondycji.

Chodzenie to świetny sposób na odchudzanie i poprawę zdrowia. Wcale nie musisz wylewać potów na siłowni ani zmuszać się do uprawiania sportów, za którymi nie przepadasz.

Wystarczy, że codziennie będziesz energicznie spacerować przez co najmniej 45 minut. Jeśli spróbujesz zastosować kilka powyższych trików, to przy każdym treningu spalisz jeszcze więcej kalorii. Powodzenia!

 

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sport i aktywny wypoczynek
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Sport i aktywny wypoczynek
Sport i aktywny wypoczynek

Najbardziej wysportowani celebryci

Najbardziej wysportowani celebryci

oraz biegać. Razem ze swoim małżonkiem, który jest trenerem fitness, zawsze wybiera aktywny wypoczynek. Joanna Jabłczyńska Aktorka pasjonuje się sportem (...) jedną z najbardziej wysportowanych gwiazd...

Sport i aktywny wypoczynek

Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia?

Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia?

Chodzenie może wspomóc walkę z nadmiernymi kilogramami? To oczywiste, że skutecznym sposobem na redukcję masy ciała jest bieganie. Niemniej jednak nie każdy z nas może się podjąć wykonywania tej czynności. Warto jednak wiedzieć, że sporą ilość kalorii...

Sport i aktywny wypoczynek

Poznaj 5 sposobów na poprawę kondycji bez siłowni

Poznaj 5 sposobów na poprawę kondycji bez siłowni

mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę oraz wzorce ruchowe. Polecana jest pasjonatom sportu, którzy chcieliby z jeszcze większą precyzją (...) z autobusu lub z samochodu Jeżeli zupełnie nie interesuje cię żaden sport...

Sport i aktywny wypoczynek

Sporty wodne

Sporty wodne najlepiej uprawiać latem lub wczesną jesienią, szczególnie jeśli chcemy uprawiać je na świeżym powietrzu. Do sportów tych zalicza (...) hydrostatyczne minimalizuje pracę mięśni, umożliwia dłuższe wykonywanie...

Sport i aktywny wypoczynek

Sporty ekstremalne

Sporty ekstremalne gwarantują nie tylko poprawę samopoczucia i dobrą kondycję, ale również świetną zabawę i dawkę pozytywnej energii. Poziom (...) na paralotni są sportem czysto amatorskim, natomiast wspinaczka wysokogórska...

Sport i aktywny wypoczynek

Szlaki turystyczne Karpacza - główne węzły szlaków, atrakcje dla dzieci

Karpacz jest jednym z najczęściej odwiedzanych szlaków turystycznych. Wiele osób wybiera Karpacz na wakacje ze względu na malownicze krajobrazy i różnorodność szlaków. Karpacz jest największym węzłem szlaków turystycznych Sudetów. W Karpaczu mamy do wyboru...

Sport i aktywny wypoczynek

W deszczu spacerowali po swoje zdrowie

(nordic walking) oraz Katarzyna Sempolska (aktywne 9 miesięcy). Rozgrzanie ciała jest szalenie ważne, przed jakimkolwiek wysiłkiem, podobnie jak rozciąganie