Trwa ładowanie...

500+ na pierwsze dziecko czy program 1000+?

W mediach pojawiają się informacje, że pojawi się korekta programu 500+ o nazwie 500+ na pierwsze dziecko. Dzięki temu rodzice bez względu na wysokość swojego budżetu otrzymywaliby wsparcie finansowe na każdego potomka. Kiedy plan zostanie przyjęty?

Zobacz film: "500+ na pierwsze dziecko. Emilewicz: "Mój najstarszy syn się ucieszył""

1. 500+ na pierwsze dziecko - co jeszcze oferuje nowa piątka PiS?

Obecna władza zapowiedziała już wsparcie finansowe w wysokości 500 złotych na każde dziecko, wypłacanie trzynastej emerytury, zmniejszenie kosztów pracy oraz brak podatku PIT dla osób poniżej 26. roku życia. Mają wrócić również połączenia autobusowe, które wcześniej zostały zlikwidowane. Zmiana ma poprawić komunikację na wsiach oraz w mniejszych miastach.

Najwięcej mówi się jednak o zmianie programu Rodzina 500 plus i zniesieniu wymagań budżetowych. Rodzice nie będą musieli już przedstawiać swojej sytuacji finansowej, wystarczy że wypełnią wniosek, by otrzymywać 500 złotych na każde dziecko.

2. 500 + na pierwsze dziecko - kto jest przeciwny?

Teresa Czerwińska na Forum Bankowym stwierdziła, że konstrukcja budżetu powinna opierać się na przestrzeganiu norm fiskalnych, które wynikają z pakietu stabilności i wzrostu. Według Dziennika Gazety Prawnej te słowa można zrozumieć jako sprzeciw wobec zmian w wydatkach.

Czerwińska krytykuje zlikwidowanie zasady, która powstrzymuje państwo przed przesadną hojnością. W związku z tym program 500+ na pierwsze dziecko jest zagrożony, tak samo jak plan wprowadzenia trzynastej emerytury. Powołuje się ona na regułę wydatkową, która została zaprojektowana przez wiceministra finansów rządku PO-PSL Ludwika Koteckiego.

Kotecki twierdzi, że wprowadzono sztywne wydatki do budżetu państwa i nowa piątka PIS spowoduje przekroczenie limitu o 58 mld złotych. Realizacja obietnic wymaga złamania reguły wydatkowej. Natomiast pracownik Ministerstwa Finansów uważa, że rzeczywiście sytuacja jest trudna i wymaga przeprowadzenia kilku zabiegów księgowych.

Sądzi, że w ten sposób niemożliwe jest planowanie każdego budżetu. Takie procedury są dosyć ryzykowne i mogą udać się jednorazowo.

3. 500+ na pierwsze dziecko zastąpi program 1000 plus?

Zdania o 1000+ są podzielone i trudno jednoznacznie określić czyje słowa okażą się słuszne. Dwukrotne powiększenie kwoty wsparcia od rządu zasugerował poseł PiS Janusz Szewczak, który jest jednocześnie wiceszefem Komisji Finansów Publicznych.

Według niego rząd ma w planach zmiany 500+, ale żadne konkretne informacje nie są jeszcze znane. Elżbieta Rafalska zaprzeczyła plotkom o 1000+ i wydała oficjalne oświadczenie na stronie resortu o treści:

"W związku z pojawiającymi w mediach informacjami dot. zwiększenia wysokości świadczenia wychowawczego informuje, że nie trwają żadne prace dotyczące zmian wysokości świadczenia przyznawanego w ramach programu Rodzina 500+".

Wiele osób zastanawia się nad słusznością zmian w programie 500+. Pewne jest jedynie to, że więcej informacji pojawi się w ciągu kilku najbliższych dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.