Trwa ładowanie...

6 faktów o HPV, które powinna znać każda kobieta

 Magdalena Bury
26.11.2018 11:43
6 faktów o HPV, które powinna znać każda kobieta
6 faktów o HPV, które powinna znać każda kobieta (123rf)

Coraz więcej osób zaraża się HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Jest to jedna z najczęstszych infekcji miejsc intymnych, która przenoszona jest m.in. drogą płciową. Pomimo, że o chorobie słyszymy w mediach coraz częściej, kobiety bagatelizują jej symptomy. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tym wirusie, by uchronić się przed ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy, na którego co roku zapada aż 3 tys. Polek.

1. Istnieje wiele różnych szczepów wirusa HPV

Wirus HPV nie jest przenoszony tylko drogą płciową. Do tej pory zidentyfikowano ok. 100 różnych szczepów, a tylko 40 z nich powoduje zakażenie narządów płciowych.

2. Szczepienie nie gwarantuje ochrony

Pierwsze szczepionki na HPV pojawiły się w 2006 roku, jednak stosowanie ich nie daje 100 proc. pewności, że wirus się nie rozprzestrzeni. Co prawda, szczepienia niwelują ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, jednak nie obejmują one wszystkich przypuszczalnych miejsc zakażenia. W 2015 roku Europejska Agencja Leków wprowadziła na rynek nową szczepionkę, która chroni przed dziewięcioma rodzajami szczepów wirusa HPV.

3. Nie ma testów na HPV dla mężczyzn

Badania z 2011 roku pokazały, że ok. 50 proc. mężczyzn z USA, Meksyku oraz Brazylii jest zarażonych HPV. Wyniki są zatrważające, ponieważ nawet zabezpieczanie się prezerwatywami nie jest skuteczne. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami.

Zobacz film: "Jak można zarazić się wirusem HPV?"
Sposobem na ograniczenie ryzyka HPV jest unikanie kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami
Sposobem na ograniczenie ryzyka HPV jest unikanie kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami (123rf)

4. Może objawiać się na wiele sposobów

Wirus HPV, jak wiele innych chorób przenoszonych drogą płciową, może powodować brodawki. Inne szczepy powodują poważne zmiany komórkowe, co przyczynia się do rozwoju nowotworu.

Zmiany, wywołane wirusem HPV, dzielimy na dwie grupy:

  • grupa niskiego ryzyka, gdzie wirus wywołuje kurzajki, brodawki stóp,
  • grupa wysokiego ryzyka, która może być przyczyną raka szyjki macicy.

5. Jak leczyć?

Wirus HPV, tak jak i wirus grypy, nie może być leczony antybiotykami. Najważniejsza jest profilaktyka: szczepienia przeciwko wirusowi oraz regularne badania cytologiczne.

W przypadku brodawek skórnych warto stosować maści oraz kremy, które dostępne są w aptekach. Niektóre osoby cierpiące na HPV decydują się także na chirurgiczne usuwanie znamion. Opcja ta dostępna jest tylko w części przypadków. Najważniejsze są jednak regularne kontrole u lekarza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze