6 faktów o HPV, które powinna znać każda kobieta

Coraz więcej osób zaraża się HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Jest to jedna z najczęstszych infekcji miejsc intymnych, która przenoszona jest m.in. drogą płciową. Pomimo, że o chorobie słyszymy w mediach coraz częściej, kobiety bagatelizują jej symptomy. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tym wirusie, by uchronić się przed ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy, na którego co roku zapada aż 3 tys. Polek.

Istnieje wiele różnych szczepów wirusa HPV

Wirus HPV nie jest przenoszony tylko drogą płciową. Do tej pory zidentyfikowano ok. 100 różnych szczepów, a tylko 40 z nich powoduje zakażenie narządów płciowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Szczepienie nie gwarantuje ochrony

Pierwsze szczepionki na HPV pojawiły się w 2006 roku, jednak stosowanie ich nie daje 100 proc. pewności, że wirus się nie rozprzestrzeni. Co prawda, szczepienia te niwelują ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, jednak nie obejmują one wszystkich przypuszczalnych miejsc zakażenia. W 2015 roku Europejska Agencja Leków wprowadziła na rynek nową szczepionkę, która chroni przed dziewięcioma rodzajami szczepów wirusa HPV.

Nie ma testów na HPV dla mężczyzn

Badania z 2011 roku pokazały, że ok. 50 proc. mężczyzn z USA, Meksyku oraz Brazylii jest zarażonych HPV. Wyniki są zatrważające, ponieważ nawet zabezpieczanie się prezerwatywami nie jest skuteczne. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie kontaktów seksualnych z przygodnymi partnerami.

Może objawiać się na wiele sposobów

Wirus HPV, jak wiele innych chorób przenoszonych drogą płciową, może powodować brodawki. Inne szczepy powodują poważne zmiany komórkowe, co przyczynia się do rozwoju nowotworu. Z powodu HPV może dojść także do powstania kłykcin kończystych.

Zmiany, wywołane wirusem HPV, dzielimy na dwie grupy:

  • grupa niskiego ryzyka, gdzie wirus wywołuje kurzajki, brodawki stóp czy kłykciny kończyste,
  • grupa wysokiego ryzyka, która może być przyczyną raka szyjki macicy.

Jak leczyć?

Wirus HPV, tak jak i wirus grypy, nie może być leczony antybiotykami. Najważniejsza jest profilaktyka: szczepienia przeciwko wirusowi oraz regularne badania cytologiczne.

Profilaktyka

W przypadku brodawek skórnych warto stosować maści oraz kremy, które dostępne są w aptekach. Niektóre osoby cierpiące na HPV decydują się także na chirurgiczne usuwanie znamion. Opcja ta dostępna jest tylko w części przypadków. Najważniejsze są jednak regularne kontrole u lekarza.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

HPV - typy, mechanizmy zakażenia, profilaktyka, szczepienia
najnowsze pytania

hpv

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

DYSKUSJE NA FORUM

Ciąża

~Olcik92 • ostatni post 10 godzin temu

1

ciąża

~zuzaanna • ostatni post 10 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły HPV - typy, mechanizmy zakażenia, profilaktyka, szczepienia
Anatomia intymna

Co warto wiedzieć o plemniku?

Co warto wiedzieć o plemniku?

także: 6 faktów o męskiej seksualności, które warto znać Zobacz także: Czy seks to twoje uzależnienie? Sprawdź Rozmiar nie ma znaczenia. Liczy (...) macicy, który je ochrania i pozwala przetrwać do...

Leczenie niepłodności

Problemy z płodnością

Problemy z płodnością

Każda kobieta powinna zadbać o to, aby jak najwcześniej wykryć i leczyć niepłodność. Współczesna medycyna oferuje wiele metod.

Czy w ciąży mogę...?

Czego unikać w ciąży? (WIDEO)

Czego unikać w ciąży? (WIDEO) Odtwórz wideo

czy konserwantów. Produkty wysoko przetworzone to na przykład produkty z puszek czy gotowe dania z torebek. Kobieta w ciąży powinna unikać produktów (...) Ciąża to czas, kiedy kobieta musi zrezygnować...