Trwa ładowanie...

7 dowodów na to, że święta mają dobry wpływ na nasze zdrowie

Chociaż święta często kojarzą nam się ze stresem związanym z nieuniknionymi spotkaniami z nie zawsze lubianymi członkami rodziny czy nieustannym uczuciem przejedzenia, okazuje się, że wcale nie są one tak złe dla naszego zdrowia, jak może się wydawać. Nie wierzysz?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

spis treści

1. Dawanie prezentów redukuje stres

Nawet jeśli w okresie przedświątecznym nadwyrężamy swoje konto bankowe, przeznaczając pieniądze na prezenty dla bliskich i przyjaciół, robimy w ten sposób wspaniałą przysługę naszemu zdrowiu psychicznemu. Obdarowywanie innych wyzwala w nas pozytywne emocje, które mogą uchronić nasze serce przed destrukcyjnym działaniem stresu. Sprawia także, że czujemy się szczęśliwsi i wzrasta nasza samoocena. Przekłada się to nie tylko na nasze relacje z innymi, ale i na jakość snu.

2. Leniuchowanie poprawia zdrowie psychiczne

Po dziesiątkach ciężkich dni spędzonych w pracy, kłótniach z partnerem czy dziećmi i godzinach przeznaczonych na administrowanie życia, okres Bożego Narodzenia jest czasem wręcz idealnym na mentalny odpoczynek. Życie współczesnego człowieka napędzane jest coraz to nowymi aktywnościami i pragnieniem zdobywania szczytów, co sprawia, że często tracimy perspektywę i zapominamy jak ważna jest cała reszta. Oprócz doładowania fizycznego, mamy okazję odpocząć od stresu, który zwiększa nasza podatność na depresję i różnego rodzaju zaburzenia. Spokojnie możemy poświęcić czas na obejrzenie całej serii ulubionego serialu czy nadrobienie lektury ciągle odkładanej na kiedy indziej książki.

3. Duchowe wyciszenie pomaga sercu

Świąteczny okres, sytuujący się w pobliżu zakończenia roku, sprzyja różnego typu refleksjom i podsumowaniom. Tego typu wyciszenie jest świetnym mechanizmem antystresowym, pozwala zmniejszyć ciśnienie krwi i ryzyko chorób serca. Zdarza się, że pojawiają się wówczas postanowienia, dotyczące np. zerwania z nałogiem, z których często udaje się nam wywiązać. Podniosła atmosfera sprzyja postanowieniu życiowej poprawy.

4. Spotkania z bliskimi wydłużają życie

Z reguły cieszymy się na spotkania z bliskimi, ale jeśli z jakichś powodów za nimi nie przepadamy, przekonać powinny nas ustalenia naukowców. Okazuje się, że satysfakcjonujące życie towarzyskie i dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi, rzadziej mamy problemy ze zdrowiem i dłużej żyjemy. Pomocne jest także nawiązywanie przypadkowych interakcji – w sklepowej kolejce czy na ulicy.

5. Świąteczne jedzenie jest bogate w substancje odżywcze

Odpowiednio zaplanowane świąteczne menu może dostarczyć nam cennych mikro- i makroelementów. Postawmy na produkty bogate w błonnik, który odnajdziemy np. w pysznym mango czy wiśniach, łosoś i inne ryby to z kolei nieocenione źródła kwasów omega-3, cennych dla odpowiedniej pracy naszego serca i mózgu. Jeżeli tylko notorycznie się nie przejadamy, nie zapominamy o ruchu i nie świętujemy do końca stycznia, nasz organizm może jedynie skorzystać.

W tym magicznym okresie pozwólmy sobie odetchnąć od pośpiechu i zgiełku dnia codziennego. Ze świątecznej atmosfery czerpmy pełnymi garściami – będzie to świetna pożywka zarówno dla naszego ducha, jak i ciała.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza