Trwa ładowanie...

7 faktów na temat pielęgnowania skóry trądzikowej

 Sylwia Stachura
26.11.2018 10:13
7 faktów na temat pielęgnowania skóry trądzikowej
7 faktów na temat pielęgnowania skóry trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej to prawdziwe wyzwanie. Problematyczna skóra potrzebuje zarówno dokładnego oczyszczenia, jak i skutecznego nawilżenia. Jak wygrać z wypryskami i błyszczeniem? Oto 7 faktów o pielęgnacji skóry trądzikowej, które musisz znać.

spis treści

1. Pożegnanie z mydłem

Oczyszczanie to najważniejszy etap pielęgnacji skóry trądzikowej. Usuwanie makijażu, sebum i zanieczyszczeń jest kluczowe dla zdrowia i wyglądu cery. Osoby, które zmagają się z jej błyszczeniem, często popełniają jeden błąd – używają nieodpowiednich produktów.

Mydło oraz niektóre kosmetyki do cery trądzikowej zawierają silne substancje, które co prawda oczyszczają i matują, ale mogą też wysuszać, podrażniać i niszczyć płaszcz lipidowy. W efekcie skóra produkuje jeszcze więcej sebum, a na twarzy pojawiają się wciąż nowe wypryski.

Zobacz film: "Jak pielęgnować cerę trądzikową?"

Dowiedz się więcej

2. Intensywne nawilżanie

Skóra trądzikowa często wymaga odpowiedniego nawilżenia
Skóra trądzikowa często wymaga odpowiedniego nawilżenia

Skóra trądzikowa bywa bardzo przesuszona przez specjalne preparaty na wypryski, dlatego pamiętaj o codziennym nawilżaniu. Wybierz kosmetyk, który nie blokuje porów i nie obciąża skóry. Krem nawilżająco-matujący ma lekką konsystencję, szybko się wchłania i zmniejsza produkcję sebum. Dostarcza cerze porcji nawilżenia, a przy tym delikatnie ją matuje i sprawia, że wygląda promiennie i zdrowo.

3. Walka z wypryskami

Pryszcze pojawiają się zwykle wtedy, kiedy najbardziej zależy nam na nieskazitelnym wyglądzie. Wypryski można oczywiście zamaskować korektorem i pudrem, ale lepiej uderzyć bezpośrednio w przeciwnika. Wykorzystaj siły natury i zastosuj olejek z drzewa herbacianego – to produkt, który można stosować punktowo na niedoskonałości, by przyspieszyć proces gojenia. Zaaplikuj olejek patyczkiem kosmetycznym i zostaw na całą noc. Już następnego ranka zauważysz, że pryszcz jest mniejszy i nie jest intensywnie czerwony.

4. Zabronione wyciskanie

Pokusa, aby wycisnąć pryszcza, bywa ogromna, ale nie należy jej ulegać. Wewnątrz krostki znajdują się bakterie, które po wydostaniu się na zewnątrz mogą wniknąć w pory i wywołać prawdziwy „wysyp” wyprysków. Ale to nie wszystko – nieumiejętne wyciskanie może się skończyć nieestetycznymi bliznami na całe życie. Jeśli więc chcesz mieć ładną i czystą skórę, trzymaj ręce przy sobie.

5. Kosmetyczny minimalizm

W poszukiwaniu recepty na trądzik próbowałeś już wszystkiego? Półki w łazience uginają się pod butelkami i słoiczkami z różnymi środkami do pielęgnacji problematycznej cery? Pamiętaj, że nadmiar kosmetyków może być jedną z przyczyn tego, że nie możesz pozbyć się trądziku.

Twoja skóra skorzysta, jeśli ograniczysz pielęgnację do niezbędnego minimum. Preparat do oczyszczania twarzy oraz dobry krem nawilżający to podstawy, cała reszta to tylko dodatki. Ogranicz też swój makijaż – im więcej produktów nakładasz na twarz, tym bardziej ją obciążasz. Poza tym wiele kosmetyków kolorowych zawiera substancje blokujące pory.

6. Dieta dla skóry

Jeśli zmagasz się z trądzikiem, powinieneś zwrócić uwagę na to, co trafia na twój talerz. Chociaż wciąż nie udowodniono, że czekolada czy chipsy przyczyniają się do powstawania pryszczy, nie ma wątpliwości, że zdrowa dieta wpływa na kondycję skóry. Zrezygnuj z przetworzonej żywności i postaw na naturalne produkty. Jedz więcej warzyw, owoców, orzechów, nasion i pestek. Dzięki dobrze zbilansowanej diecie dostarczysz organizmowi witamin, minerałów i antyoksydantów, które są ważne dla zdrowia i wyglądu cery.

7. Woda dla urody

Pamiętasz, aby pić 2 litry wody każdego dnia? To ważne nie tylko dla organizmu, ale też wyglądu. Odwodnienie sprawia, że cera staje się sucha, matowa i ma szarawy odcień. Poza tym picie wody to najlepszy detoks. Pomaga ona usuwać z organizmu toksyny i szkodliwe substancje, które często są odpowiedzialne za wypryski.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze