Trwa ładowanie...

7 sposobów na celebrowanie JOMO

FOMO (ang. fear of missing out) to znany od kilku lat syndrom oznaczający strach przed tym, że coś nas ominie – mogą to być niusy z życia celebrytów, nowe wydarzenia, którymi dzielą się na Facebooku nasi znajomi czy topowe imprezy, na których musimy być. Zdenerwowanie, ciągłe sprawdzanie poczty i mediów społecznościowych oraz obawa przed wykluczeniem, to tylko niektóre z jego objawów.

1. Zerwij z FOMO

Czy jednak warto żyć w ten sposób? Niektórzy buntują się przed tym i w opozycji stawiają na nowy trend – JOMO (ang. Joy of missing out), czyli celebrowanie chwil sam na sam ze sobą, bez brzęczących powiadomień telefonu. Uważają, że samotności nie należy się bać ani przed nią uciekać. Nie musi też oznaczać nudy i braku zajęcia. Spędzanie czasu w samotności może być ciekawym doświadczeniem i prawdziwą ulgą, która pozwoli na pozbycie się stresu i oderwanie od codziennych spraw. To zaprzyjaźnienie się z samym sobą, odkrycie tego, co tłumimy, nieustannie goniąc za byciem na bieżąco z życiem innych.

Zobacz film

2. Celebruj JOMO

 1. Pozwól sobie przez chwilę poczuć się mniej komfortowo – zacznij od momentów, w których jesteś sam ze sobą. Spróbuj posiedzieć w ciszy, bez zerkania na ekran komputera, bez sięgania po telefon, bez zwracania uwagi na powiadomienia z portali społecznościowych.
 2. Poszukaj sprzymierzeńców w swoim otoczeniu – może to być notes, w którym coś naszkicujesz, książka, którą przeczytasz lub dziennik, w którym zapiszesz swoje myśli.
 3. Wyjdź bez znajomego – najlepiej do baru lub restauracji. Zjedz obiad w swoim towarzystwie, wpadnij sam do kawiarni i w samotności rozkoszuj się ulubionym deserem.
 4. Wpisz w swój codzienny grafik chwilę na bycie samemu ze sobą i nie pozwól, aby inne rzeczy cię od tego odciągnęły.
 5. Pozbądź się powiadomień o mailach, nadchodzących wydarzeniach i wiadomościach z ostatniej chwili. Wyłącz tę opcję w swoim telefonie chociaż na kilka godzin. Być może uda ci się po prostu zostawić swoją komórkę w domu, kiedy wyjdziesz na spacer.
 6. Wypróbuj medytację – uspokaja, poprawia zdrowie, wycisza. I wbrew pozorom nie jest wcale skomplikowana.
 7. Znajdź swój własny sposób na celebrowanie JOMO. Kiedy już uda ci się odłączyć chociaż na chwilę od rozpraszających myśli, na pewno znajdziesz rzecz, która cieszy cię najbardziej. Może długi spacer, regularne czytanie książki w ulubionym fotelu albo tworzenie czegoś. W ten sposób masz też szansę na odkrycie pasji, o których nie miałeś pojęcia.

Opisane kroki nie są trudne, ale początkowo mogą wzbudzać lekki niepokój. Jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do bycia zawsze on-line, nieustannie na bieżąco, że takie oderwanie się od codzienności początkowo nie będzie komfortowe. Niesie jednak ze sobą wiele profitów – szansę na lepsze poznanie siebie, swoich pasji, pragnień i rzeczy, które są dla nas najważniejsze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Agata Pacia (Katulska)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza