Trwa ładowanie...

8 faktów o pieniądzach, o których powinna pamiętać każda kobieta

Sylwia Stachura
10.10.2014 15:28
8 faktów o pieniądzach, o których powinna pamiętać każda kobieta
8 faktów o pieniądzach, o których powinna pamiętać każda kobieta (Zdjęcie autorstwa jarmoluk / CC0 1.0)

Kobiety kwestie finansowe często pozostawiają mężczyznom. W dzieciństwie pieczę nad budżetem sprawują ojcowie, a w dorosłym życiu odpowiedzialność przejmują mężowie i partnerzy. Unikanie tematu pieniędzy nie jest jednak dobrą taktyką. Każda kobieta powinna być przygotowana na problemy finansowe i znać podstawowe zasady rządzące światem walut, funduszy i inwestycji. Jak zarabiać pieniądze i być niezależną finansową?

spis treści

1. Nie czekaj na problemy

Kobiety zaczynają poważnie myśleć o pieniądzach dopiero w sytuacjach kryzysowych. Brak płynności finansowej nie sprzyja jednak podejmowaniu dobrych decyzji. Nie warto czekać na potencjalne problemy, lepiej zająć się swoim majątkiem wcześniej. Dla poczucia bezpieczeństwa dobrze pomyśleć o lokatach, kontach oszczędnościowych i inwestycjach. Regularne odkładanie nawet niewielkich kwot zapewni nam zapas gotówki na „czarną godzinę”.

2. Zrób to sama

Czekanie na księcia z bajki, który poza miłością i szczęściem zapewni nam również bogactwo, jest naiwne. Musimy uświadomić sobie, że stabilna sytuacja materialna zależy od nas samych. Róbmy rozsądne zakupy, starajmy się oszczędzać, nie ignorujmy terminów płatności i unikajmy życia na kredyt.

3. Stosuj metodę małych kroków

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Nikt od razu nie staje się odnoszącym sukcesy finansistą. Każdego dnia poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu o tendencjach rynkowych, prześledzenie kursów walut albo choć szybkie przejrzenie biznesowych dzienników. Najważniejsze jest oswojenie się z finansowym żargonem, aby czuć się pewnie w tym środowisku.

4. Nie inwestuj, jeśli nie rozumiesz w co

Podstawowa wiedza na temat rynku finansowego jest niezbędna, jeśli poważnie myślimy o wzbogaceniu się. Nie wiesz w co inwestować pieniądze? Skonsultuj się ze specjalistą (analitykiem finansowym, doradcą inwestycyjnym), dokształcaj się i śledź informacje z kraju i ze świata.

5. Zaangażuj się w budowanie majątku

Oszczędzanie i powiększanie zasobów finansowych to proces długofalowy, który wymaga dużego zaangażowania i cierpliwości. Motywacja do pracy i wytrwałe podążanie wyznaczoną ścieżką jest niezbędne jeśli chcesz być bogata. Początkowy brak widocznych rezultatów może zniechęcać, dlatego zawsze pamiętaj o swoim głównym celu.

6. Rozmawiaj z innymi o finansach

Pieniądze wciąż są tematem tabu. Nie rozmawiamy o nich ze znajomymi, a nawet z bliską rodziną. Dyskrecja nie zawsze jest sprzymierzeńcem. Potraktuj swoich przyjaciół, którzy odnieśli finansowy sukces jako źródło informacji i inspiracji. Nie bój się pytać o ich początki, trudne chwile i prosić o rady.

7. Podejmij ryzyko

W obliczu licznych upadków banków i niewypłacalności funduszy inwestycyjnych, boimy się powierzać swoje pieniądze instytucjom. Musimy jednak pamiętać o tym, że najgorzej jest nie robić nic. Dowiedz się jak najwięcej o różnych metodach zarabiania, przeanalizuj ich wady i zalety, a następnie wybierz tę, która najlepiej odpowiada twoim oczekiwaniom.

8. Przełam własne bariery

Przejęcie kontroli nad finansami często utrudniają nam wewnętrzne bariery i lęki. Boimy się porażki, czujemy się niekompetentne, a biznesowy język nas onieśmiela. Potraktujmy budowanie majątku jako wyzwanie, które ma nam przynieść nie tylko wymierne korzyści. Za kilka lub kilkanaście lat będziemy się cieszyć odłożonymi rezerwami na koncie, ale staniemy się też bogatsze o doświadczenie, wiedzę i pewność siebie.

Domowy budżet nie musi nam spędzać snu z powiek. Wystarczy odrobina zaangażowania, motywacja i szczypta ryzyka, aby efektywnie pomnożyć pieniądze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza