8 skutków ubocznych wyczerpującej diety cud

Chcesz szybko zrzucić kilka kilogramów? Do wyboru masz wiele ekstremalnych diet, które obiecują spektakularne efekty w krótkim czasie. Większość z nich kończy się efektem jo-jo, ale nie tylko. Sprawdź, jak niszczysz swój organizm, stosując diety cud. Oto osiem najgorszych skutków ubocznych.

Spowolniony metabolizm

Twoje ciało jest przyzwyczajone do regularnych posiłków, które dostarczają mu ważnych składników. Kiedy zaczynasz stosować modną dietę (zwykle opartą na eliminacji wielu grup produktów), zmniejszasz liczbę kalorii, a tym samym ilość energii. Kiedy organizm zauważa, że brakuje mu paliwa, zaczyna magazynować kalorie i zwalnia metabolizm.

Polecane wideo:

Negatywne skutki odchudzania odczujesz bardzo szybko – twoje ciało zacznie magazynować tłuszcz i dodatkowo spalać mięśnie, by zapewnić sobie odpowiednią ilość energii. Spowolniony metabolizm to wolniejsze chudnięcie, dlatego lepiej nie ryzykować i nie zaczynać żadnych diet cud.

Huśtawki nastrojów

Restrykcyjne diety, które wykluczają wiele produktów z jadłospisu, sprawiają, że tracisz pozytywne nastawienie i stajesz się przygnębiony. Wciąż martwisz się tym, co możesz, a czego nie powinieneś jeść, chodzisz głodny i czujesz się winny, kiedy ulegniesz pokusie. Takie podejście do odchudzania kończy się zmianami nastrojów, złym samopoczuciem, gniewem i zniechęceniem. Zamiast tego wybierz zdrowe odchudzanie, w trakcie którego nie musisz z niczego rezygnować, a jedynie jeść rozsądnie.

Problemy trawienne

Wiele modnych diet zakazuje jedzenia owoców albo produktów zbożowych – ich twórcy twierdzą, że cukier i węglowodany to twoi najwięksi wrogowie. To prawda, winę za nadwagę zwykle ponoszą właśnie te składniki, ale nie oznacza to, że należy rezygnować z nich wszystkich. Wręcz przeciwnie – w zdrowej diecie powinny znajdować się owoce oraz produkty z pełnego ziarna, ponieważ dostarczają organizmowi błonnika i witamin.

Jeśli w czasie diety pijesz tylko kefir lub jesz magiczną zupę odchudzającą, nie zapewniasz organizmowi odpowiedniej dawki składników odżywczych. Skutki złej diety to najczęściej problemy z trawieniem, czyli bóle brzucha, nudności, zaparcia. Każda monodieta wiąże się z dolegliwościami układu pokarmowego.

Największe kłamstwa o dietach

Ciągle jesteśmy bombardowani najnowszymi dietami, które rzekomo pozwolą szybko stracić na wadze. Są diety bez węglowodanów, niskotłuszczowe i cytrynowy...

Niedożywienie

Mikroskopijne porcje i eliminacja większości składników odżywczych może skończyć się niedożywieniem. Jeśli głodzisz się przez dłuższy czas, w twoim ciele zaczyna brakować wszystkich ważnych składników odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Popularne diety zwykle każą zrezygnować z węglowodanów i tłuszczów. Owszem, na początku pewnie schudniesz, ale z czasem zaczną ci dokuczać dolegliwości związane z niedoborem substancji odżywczych. Skutki uboczne diety to najczęściej anemia, problemy ze skórą oraz brak miesiączki.

Osłabienie

Zmęczenie i nadmierna senność to częste efekty uboczne diety. Powód jest banalny – jesz tak mało, że brakuje ci energii, a organizm zaczyna pracować w zwolnionym tempie. Jeśli małym porcjom żywności towarzyszy bardzo duży wysiłek fizyczny, fundujesz sobie wyczerpanie. Ale to nie wszystko – cierpi nie tylko ciało, ale i psychika. Zmęczenie sprawia, że masz problemy z koncentracją, jesteś zestresowany i bardziej drażliwy.

Nieustanny głód

Zmiana z normalnego odżywiania na restrykcyjną dietę to szok dla twojego organizmu. Tempo metabolizmu spada, kalorie są magazynowane jako tkanka tłuszczowa, a ty wciąż jesteś głodny. Wzmożone łaknienie to oczywiście wynik zbyt małej ilości pożywienia, ale również konsekwencja nieustannego myślenia o jedzeniu.

Obsesja na punkcie jedzenia

Restrykcyjne diety sprawiają, że wiele osób skupia się wyłącznie na tym, co i w jakiej ilości może zjeść. Czytają każdą etykietę, sumują kalorie i szczegółowo analizują każdy produkt, zanim go zjedzą? Ciągłe myślenie o jedzeniu odbiera przyjemność z posiłków i może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym, że cierpisz na zaburzenia odżywiania.

Brak życia towarzyskiego

Cały wolny czas poświęcasz na liczenie kalorii i przyrządzanie potraw zgodnych z zaleceniami diety? W ten sposób skazujesz się na siedzenie w domu i wykluczenie z życia towarzyskiego. Obawiasz się wyjść na imprezę czy spotkanie z przyjaciółkami, ponieważ nie będziesz mógł swobodnie  jeść ani pić? Izolacja i skupienie wyłącznie na odchudzaniu może prowadzić do wahań nastroju, a nawet załamania nerwowego.

Komentarze (3)
~ania
~ania ponad rok temu

Zdecydowanie lepiej się ruszać i ew. w przypadku kobiet wzbogacić to o pakiet zabiegów endermologicznych (masaże). W moim przypadku 10 zabiegów endermologicznych w SPA Hiltona na Wawrze dały bardzo dobre efekty. Przynajmniej tak twierdzi mój mąż ;) A jeśli chodzi o jedzenie -zamiast się głodzić, warto pozbyć się niezdrowych nawyków.

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

Ja i mój mąż też mieliśmy problem.Od lat zmagaliśmy się z kilogramami! Próbowaliśmy różnych sposobów na pozbycie się nadwagi,ćwiczenia, ograniczanie jedzenia,efekt taki,że waga zawsze wracała.W końcy znaleźliśmy sposób. Zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki to jednak zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, w końcu zrozumieliśmy, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Nie udałoby nam się dzięki programowi i znajomego konsultanta Wellness(idealnafigura.com/gbres),który na pomógł. Ja schudłam 15kg, mój mąż aż 28kg, co najważniejsze zdrowo, bezpiecznie i utrzymujemy już ponad 5lat świetną figurę.

Odpowiedz
~angela
~angela ponad rok temu

Foreverslim działa, mogę nawet powiedzieć, że efekty u mnie były powyżej oczekiwań, bo zleciała cała nadwaga. Co najlepsze - po diecie nie wrócił mi ani jeden kilogram, dużo przyzwyczajeń zostawiłam sobie na stałe. Nie sądziłam, że kiedykolwiek będzie tak, że wrocę do wagi z młodości, a właśnie tak jest.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Waga a zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Waga a zdrowie
Waga a zdrowie

Tycie otyłych

Tycie otyłych

Zrzucenie kilku dodatkowych kilogramów nie powinno być priorytetem. Ważniejsza jest dobra kondycja fizyczna.

Waga a zdrowie

Rodzaje otyłości

negatywnie wpływać na zdrowie. Jakie zatem są przyczyny otyłości, co powoduje nadmierny przyrost na wadze? Wielu ekspertów uważa, że tylko poznanie (...) nadmierną wagę. Najgorszy dla naszej figury...

Waga a zdrowie

Odchudzanie a miesiączka, czy może dojść do zahamowania?

Odchudzanie a miesiączka, czy może dojść do zahamowania?

Przyrost masy ciała w miesiączce to problem wielu kobiet, zwłaszcza gdy pojawia się (//portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-pms). Problemy z wagą (...) związana z zatrzymaniem spadku wagi. Jest ona silnie związana z wahaniem...

Waga a zdrowie

Sposoby walki z nadwagą

tłuszczów oparty jest mechanizm działania m.in. (/zielona-herbata-a-odchudzanie), gorzkiej pomarańczy, pieprzu czarnego, (/spirulina), czy (/kofeina-a (...) **smukłą sylwetkę**. ## Pikantna walka z nadwagą Pieprz...

Waga a zdrowie

Skutki nadwagi

). U osób z nadwagą podnosi się też ryzyko powstawania zakrzepów, a w związku z tym także (/udar-mozgu) i (/uwaga-zawal). Wśród takich ludzi jest więcej (...) z nadwagą** często cierpią również z powodu...

Waga a zdrowie

Płaski brzuch

Płaski brzuch

Utrzymanie niższej wagi wymaga pewnych taktyk.

Waga a zdrowie

Przyczyny tycia

rzeczywistych potrzeb. Jeśli jednak nadmiar kilogramów jest twoim problemem od dawna, a mimo starań i konsekwencji waga ani drgnie, lepiej (...) i leczenie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3468-X...

Waga a zdrowie

Czy wiesz, jak utrzymać wagę?

wagi odnosiło się do zmniejszenia wagi ciała o co najmniej 10% w ostatnim roku, a utrzymanie wagi dotyczyło takiej samej utraty wagi i zachowania (...) na stabilizację...

Waga a zdrowie

Nadwaga może powodować zmniejszanie się mózgu

. ## Otyłość może też zwiększać ryzyko dememcji Naukowcy nie zauważyli, by między ludźmi z nadwagą, a szczupłymi osobami były jakieś różnice w myśleniu (...) czy możliwościach intelektualnych. Jednak badania są połączone...