Trwa ładowanie...

8 zasad żywienia dla cierpiących na zgagę

 Katarzyna Krupka
26.11.2018 10:25
8 zasad żywienia dla cierpiących na zgagę
8 zasad żywienia dla cierpiących na zgagę

Pojawia się nagle i zwykle trudno z nią wygrać. Towarzyszą jej wyjątkowo uciążliwe objawy, takie jak uczucie bolesnego pieczenia odczuwalne za mostkiem, w przełyku, a także w żołądku. Jest Może być skutkiem spożywania pewnych rodzajów potraw, korzystania z używek lub po prostu przejadania się. Chodzi oczywiście o zgagę. Na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych zasad, których przestrzeganie pomoże ci o niej zapomnieć.

Dowiedz się więcej

  1. Ogranicz napoje gazowane. Zgagę mogą powodować substancje, które się w nich znajdują – benzoesan sodu, sorbinian potasu czy guma arabska. Wrażliwy żołądek nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z tymi wszystkimi składnikami, a to zmusza go do produkcji większej ilości soków trawiennych, które w rezultacie cofają się do przełyku.
  2. Unikaj alkoholu. Zgaga bardzo często pojawia się po alkoholowych drinkach z dodatkiem soków owocowych – to wybuchowa, gryząca w gardło mieszanka, która może zepsuć nawet najlepsze przyjęcie, zwłaszcza jeśli już masz podrażniony przełyk. Co ciekawe, alkohol, po którym najczęściej możesz spodziewać się zgagi, to czerwone wytrawne wino o wysokiej kwasowości, która pobudza żołądek do wytwarzania kwasów żołądkowych. Wskazane jest również zrezygnowanie z piwa ze względu na bąbelki, czyli gaz, który podnosi ciśnienie w żołądku i powoduje, że kwaśne treści w mgnieniu oka trafiają do przedniego odcinka układu pokarmowego.
  3. Jedz regularnie. Zgadze sprzyjają ataki niepohamowanego jedzenia lub objadanie się do granic możliwości. Pamiętaj, żeby twoje posiłki były regularne – wówczas unikniesz trudnych do opanowania napadów głodu. Jedz mniej, ale częściej. Pilnuj swoich porcji i nigdy nie idź do łóżka tuż po zjedzeniu kolacji – ostatni posiłek zjedz dwie godziny przed snem. W przeciwnym razie pieczenie w żołądku może obudzić cię w samym środku nocy.
Istnieje kilka prostych zasad żywieniowych, które pomogą osobom chorym na zgagę
Istnieje kilka prostych zasad żywieniowych, które pomogą osobom chorym na zgagę
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  1. Ogranicz słodycze. Przede wszystkim ze względu na występujący w nich cukier, który może powodować nadkwaśność. Dodatkowo w słodyczach znajdziesz szkodliwe dla organizmu tłuszcze, których długotrwałe trawienie wiąże się ze zwiększeniem wydzielania kwasów żołądkowych.
  2. Zrezygnuj z kuchni azjatyckiej. Właściwie, aby uniknąć zgagi, powinieneś zrezygnować ze wszystkich rodzajów kuchni, których domeną są ostre potrawy. Przestań również dodawać ostre przypraw czy sosy do przygotowywanych w domu dań. To prawda, że są zdrowe, rozgrzewają organizm i zawierają substancje o działaniu przeciwnowotworowym, ale również podrażniają przełyk.
  3. Zrezygnuj ze smażenia na rzecz gotowania. Nic nie smakuje tak jak smażony, chrupiący kurczak lub kawałek krwistego steku wołowego, prawda? Nic również, tak jak tłuste i smażone potrawy, nie sprzyja powstawaniu zgagi. Ciężkostrawne dania zwiększają produkcję soków żołądkowych, ponieważ nasz organizm nie zawsze potrafi sobie z nimi poradzić. Jeśli nie przepadasz za gotowanymi potrawami, kup przynajmniej teflonową patelnię, która nie wymaga użycia dodatkowych porcji tłuszczów do smażenia.
  4. Nie pij mięty po posiłku. Napar lub herbatę z mięty doceniamy przede wszystkim wtedy, kiedy się przejedliśmy lub cierpimy na niestrawność. Niestety, dla osób cierpiących na zgagę mięta – zwłaszcza wypita po posiłku – nie jest wskazana. Mentol pobudza do działania żołądek i wątrobę, tym samym zwiększając ilość produkowanych soków trawiennych. Następnym razem po obfitym daniu zamiast sięgać po filiżankę z miętą, wybierz się na spacer.
  5. Ogranicz spożycie cytrusów – również tych pod postacią soków owocowych. Niestety, owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze czy cytryny, zawierają duże ilości kwasu askorbinowego, który podrażnia przełyk.

Nie jest łatwo pozbyć się utrwalonych przez lata przyzwyczajeń związanych z żywieniem. Nowe zasady wprowadzaj w życie powoli, ale systematycznie, a po pewnym czasie zauważysz, że zgaga nie jest już twoim problemem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Produkty zakazane dla osób cierpiących na zgagę
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze