9 najważniejszych pytań dotyczących implantów zębów

Implanty zębów - prawie każdy z nas o nich słyszał, ale czym one właściwie są? Jak działają i czy są bezpieczne? W artykule tym lek. dent. Tomasz Łukasik opowiada nam o mitach związanych z leczeniem implantologicznym.

Bardzo poważnym problemem u pacjentów są brakujące zęby. Wpływają one zarówno na powstawanie wad zgryzu (zęby nachylają się w stronę luki), utrudniają jedzenie i prawidłowe żucie (szczególnie braki zębów bocznych) oraz zwiększają ryzyko ścierania się zębów. Dlatego bardzo istotne jest uzupełnienie tych braków i tu z pomocą przychodzą nam implanty.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Samego implantu tak naprawdę nie widzimy - jest to kilkumilimetrowy tytanowy element w kształcie stożka, znajdujący się w kości. Dzięki bardzo zaawansowanej technologii zastosowanej przy produkcji i przygotowaniu, implant jest biozgodny z naszym organizmem i integruje się z kością, dzięki czemu może przenosić bardzo duże obciążenia.

Ale po co on nam, skoro go nie widać? Otóż, dzięki zintegrowaniu z kością, zastępuje on korzeń zęba, więc możemy go wykorzystać jako fundament do odbudowy brakującego zęba.

Wokół implantów krąży wiele mitów. Jakie z nich są najpopularniejsze?

1. Czy implanty sa bezpieczne? Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to implanty są jedną z najbardziej przewidywalnych procedur w całej stomatologii. Przeciętny odsetek powodzenia zabiegu implantacji według najnowszych badań ocenia się na 98,4%. W gabinetach korzystających z najnowszych technologii i technik zabiegowych, ten odsetek jest jeszcze wyższy.

2. Czy zabieg jest mocno inwazyjny? Jak wygląda gojenie? Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, z kolei gojenie zwykle przebiega łagodnie. Sama inwazyjność zabiegu jest porównywalna z usunięciem jednokorzeniowego zęba.

3. Czy o implant trzeba jakoś specjalnie dbać? Tak, o implant troszczymy się tak jak o własne zęby - należy oczyszczać je z zalegających resztek

4. Jak długo trzeba czekać, aż implant się zagoi? Zwykle są to 2-3 miesiące w żuchwie, a 3-4 miesiące w szczęce. U niektórych pacjentów albo w przypadku konieczności dodatkowych zabiegów regeneracyjnych, gojenie może trwać dłużej.

5. Czy można odbudować zęba od razu? W znacznej ilości przypadków jest to możliwe. Wszystko zależy od stanu kości u danego pacjenta i rodzaju wykonywanej odbudowy. Warto też mieć na uwadze, że natychmiastowa odbudowa w pewnym stopniu wpływa na zwiększenia ryzyka powodzenia zabiegu.

6. Jakie są rodzaje prac odbudowy na implantach? Jest dużo różnych rodzajów - od uzupełnienia pojedynczych zębów, protez wspartych na implantach, mostów odbudowujących kilka zębów lub nawet całość uzębienia. Lekarz indywidualnie dobiera co jest najlepsze w przypadku danego pacjenta, poszczególne rozwiązania róznią się też ceną.

7. Dlaczego warto odbudować ząb na implancie? Przede wszystkim, pozwala to funkcjonować tak, jakby się miało z powrotem własnego zęba. Zwlekanie z taką odbudową, ze względu na postępujący zanik kości i przesunięcia sąsiednich zębów, może nie tylko utrudnić jej prawidłowe wykonanie, ale i spowodować kolejność dodatkowego leczenia, często ortodontycznego.

8. Czy implanty mają wpływ tylko na zęby? Nie, wręcz przeciwnie - wpływają na bardzo wiele aspektów naszego zdrowia. Dzięki odbudowie wszystkich zębów nie tylko zyskujemy z powrotem zęby i chronimy pozostałe. Prawidłowa wymowa, naturalne rysy twarzy i częstość uśmiechania się. Do tego z powrotem możemy odpowiednio przeżuwać jedzenie, co pozwala zmniejszyć ryzyko wielu chorób układu pokarmowego.

9. Jakie sa przeciwskazania do założenia implantu? Jest bardzo mało sytuacji, kiedy nie ma możliwości założenia implantu. Są to głównie ciężkie choroby ogólnoustrojowe i niektóre choroby nowotworowe.

Wiele chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie, osteoporoza, powinny być odpowiednio kontrolowane, aby nie zwiększać ryzyka zabiegu. Nieodpowiednia higiena i palenie papierosów również mogą zwiększyć ryzyko nieprzyjęcia się implantu.

Komentarze (3)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Implanty - cechy, wskazania, przeciwwskazania, cena
Rozwój osobisty

9 małych kroków do lepszego życia

9 małych kroków do lepszego życia

. Poza tym, każdy zmaga się z problemami i taki gest może być dla nich niezwykle ważny. Małymi kroczkami do celu Zrób listę wszystkiego, czego chciałbyś (...) napędza, a co wyczerpuje Zapisz wszystko, co robisz w typowy dzień, włącznie...

Piaskowanie zębów - charakterystyka, częstotliwość wykonywania, wskazania

Narzędzia do skalowania zębów

Narzędzia do skalowania zębów

Skalowanie polega na regularnym czyszczeniu widocznych powierzchni zębów.

Poród naturalny

Poród naturalny - zdjęcie

Poród naturalny - zdjęcie

Naturalny sposób rodzenia pozwala matce świadomie i aktywnie uczestniczyć w jednym z najważniejszych w jej życiu wydarzeń.

Motywacja

9 rzeczy, które cię demotywują

9 rzeczy, które cię demotywują

podłoże - może być nim strach lub źle wyznaczony cel. Ważne jest, aby rozpoznać przyczynę i zastosować odpowiedni środek zaradczy. Oto 9 typów (...) Motywacja jest ważna Motywacja to podstawa kreatywności,...

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Wybielanie zębów - przyczyny, przeciwwskazania, metody, skutki uboczne

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym to najdroższa i najszybsza metoda wybielania zębów. Jednak jego inwazyjność sprawia, że nie jest dla każdego.

Wybielanie zębów - przeciwwskazania, metody, sposób nakładkowy, profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym, efekty uboczne, naturalne metody

Sposoby wybielania zębów

Sposoby wybielania zębów

Technika wybielania zębów.