Trwa ładowanie...

Aborcja możliwa dzięki zaświadczeniu od psychiatry. Wady letalne płodu mogą powodować uszczerbek na zdrowiu psychicznym

Eksperci informują, że świadomość, iż dziecko przyjdzie na świat ze śmiertelną wadą letalną, może powodować nieodwracalne zmiany w psychice kobiet. Zaświadczenie o ryzyku utraty zdrowia psychicznego może stać się podstawą do wykonania aborcji.

spis treści

1. Wady letalne a aborcja

Profesor Krzysztof Preis, pomorski konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa, w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną przyznaje, że w zeszłym roku trafiło do niego kilka wniosków, w których ginekolodzy prosili o potwierdzenie, tego, że świadomość wady letalnej płodu może wywołać nieodwracalne zmiany w psychice kobiet. Takie zaświadczenie miałoby stać się podstawą do terminacji ciąży.

Zobacz film: "Dlaczego COVID-19 jest groźny w połączeniu z otyłością? Dr Fiałek odpowiada"

"Jeżeli są dwie opinie, wskazujące na to, że jest ryzyko zagrożenia życia oraz zdrowia, jest to traktowane jako orzeczenie komisji. I jest wiążące" - tłumaczy w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną prof. Preis.

Aborcja możliwa dzięki zaświadczeniu od psychiatry. Wady letalne płodu mogą powodować uszczerbek na zdrowiu psychicznym
Aborcja możliwa dzięki zaświadczeniu od psychiatry. Wady letalne płodu mogą powodować uszczerbek na zdrowiu psychicznym (Getty Images)

2. Urodzenie dziecka, które umrze po kilku godzinach katastrofą dla matki

Zdaniem psychiatrów nie należy powyższego argumentu traktować jako "otwartej furtki" w naginaniu prawa. Psychiatra dr Aleksandra Krasowska w rozmowie z gazetą dodaje, że stres związany ze stwierdzeniem śmiertelnie uszkodzonego płodu prowadzi do traum, których trudno się pozbyć.

Krasowska zauważa także, że pacjentek w ciąży z rozpoznaną wadą letalną w jej gabinecie przybywa. Potwierdza to także w rozmowie z "Dziennikiem" Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Jednocześnie psychiatrzy podkreślają, że nie namawiają do aborcji - zdarzają się przypadki kobiet, które zdecydują się na donoszenie ciąży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza