Trwa ładowanie...

Opaska fitness może dać zadowalające efekty w połączeniu z trenerem personalnym

W związku z okresem świątecznym, który przed nami i nowym rokiem, wiele osób zaczyna szukać sposobów, aby zacząć się więcej ruszać i jeść mniej. Niektóre z tych osób korzystają z pomocy urządzeń do pomiaru aktywności fizycznej tzw. monitorów fitness, aby pomóc im w osiągnięciu celów.

Choć krytycy debatowali nad skutecznością tych urządzeń, ostatnie badanie przeprowadzone przez wykładowców z Wydziału Zdrowia Publicznego Bloomington na Uniwersytecie Indiana wykazało, że opaski fitness mogą przynieść pozytywne efekty, jeśli połączy się je z pomocą trenera personalnego. Badanie zostało opublikowane w "Health and Fitness Journal".

"Jest wiele informacji o osobach, które nie stosują monitorów aktywności, ale uważamy, że to dlatego, że używający ich ludzie potrzebują wsparcia" - powiedziała Carol Kennedy-Armbruster, starszy wykładowca w Katedrze Kinezjologii na Wydziale Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Indiana i współautor raportu z badań.

Wielu ludzi siłownie i kluby fitness zniechęcają do aktywności fizycznej
Wielu ludzi siłownie i kluby fitness zniechęcają do aktywności fizycznej (123rf)

"Okazało się, że dając komuś urządzenie, a następnie parując go z kimś, kto pokaże mu, jak to urządzenie można wykorzystać, zdaje egzamin" - dodaje.

Badanie, którego współautorem jest Brian Kiessling, instruktor i doktor na Wydziale Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Indiana, koncentruje się na tym jak ludzie traktują monitory aktywności, jak te urządzenia wpływają na ich zachowanie i jak mogą one być skutecznie wkomponowane w programy, które pomagają ludziom zwiększyć ilość ruchu w ich życiu.

Kennedy-Armbruster i Kiessling wykorzystali wartości danych zebranych w czasie dwuletniego programu "Gotowi na ruch" (ang. "Ready to move"), który połączył w pary studentów z pracownikami uniwersytetu. Zespoły spotykały się co najmniej osiem razy w okresie 10 tygodni na sesjach trenerskich. Wszyscy uczestnicy otrzymali urządzenie Fitbit, aby pomóc kontrolować im aktywność.

ZOBACZ TAKŻE:

W ciągu dwóch lat, w programie uczestniczyło 173 pracowników, 152 kobiety i 21 mężczyzn. Trenerzy skupili się na sposobie wpływu opasek na zachowanie uczestników w połączeniu z radami trenerskimi studentów.

W każdym okresie 10-tygodniowym trenerzy pomagali uczestnikom ustalić wyjściową liczbę kroków, jaką chcieliby osiągnąć w ciągu dnia. Uczestnicy śledzili swoje ruchy za pomocą Fitbita, stopniowo zwiększając swoje cele, a zatem ilość ruchu w ciągu dnia.

Według wstępnego badania wyników programu, 83 proc. uczestników korzystało z urządzenia wcześniej, głównie z krokomierza. W tym badaniu uczestnicy stwierdzili, że wierzą, że opaska może służyć jako motywator i przypomnienie, aby się poruszać.

Pod koniec 10 tygodni uczestnicy stwierdzili, że monitory aktywności faktycznie służyły jako przypomnienie i motywator i były łatwe w użyciu. 93 proc. uczestników zgodziła się również, że praca z trenerem-studentem pomogła im opracować skuteczne cele zdrowotne, a 90 proc. zgodziła się, że połączenie takiej formy pomocy trenerskiej oraz opaski fitness pomogła im utrzymać ich cele zdrowotne po zakończonym coachingu.

Kiessling twierdzi, że dzięki połączeniu coachingu z urządzeniem wielu pracowników mogło zobaczyć ruch jako coś innego niż tradycyjne ćwiczenia na siłowni. Opaski pozwoliły im wyraźnie zobaczyć, jak codzienne liczenie ruchu, spowodowało, że pracownicy z własnej inicjatywy podejmowali dodatkową aktywność fizyczną przez cały dzień.

"Uwolniliśmy ludzi od dużej dawki stresu" - powiedział Kiessling. "Uczestnicy mówili, że jeżdżą do centrum fitness codziennie i czuję się źle. Jednak ten program pomógł im uzmysłowić sobie, że mogą być aktywni we własnym zakresie w ciągu dnia. To otwiera zupełnie nowy sposób myślenia o ruchu. Monitor aktywności, w połączeniu ze wsparciem ich trenerów, naprawdę sprawił, że to możliwe".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza