Afazja – charakterystyka, przyczyny, objawy, rodzaje

Afazja to dla wielu osób termin nie znany. Warto zaznaczyć, że afazja jest cechą charakterystyczną, a nie definicją odnoszącą się do konkretnej choroby. Istnieje wiele podziałów afazji - najczęściej jednak mówi się o afazji Broki i afazji Wernickiego. To ważny objaw, który może wystąpić w przebiegu różnych chorób, niejednokrotnie niezwiązanych ze sobą.

1. Afazja - przyczyny

Najogólniej mówiąc, przyczyny afazji leżą w mózgu. Wszelkie patologie, które doprowadzają do destrukcji tkanki nerwowej, mogą spowodować uszkodzenie, które będzie manifestowało się właśnie zaburzeniami związanymi z mową.

Oczywiście, bardzo częstą przyczyną afazji jest udar mózgu w wyniku którego dochodzi do niedokrwienia tkanki nerwowej i w konsekwencji do jej uszkodzenia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Niestety udar jest częstym zjawiskiem, którego konsekwencje mogą być nieodwracalne. Afazja może być także skutkiem ropni, a także urazów w szczególności komunikacyjnych. Nie bez znaczenia pozostają również choroby nowotworowe mózgu, które mogą powodować uszkodzenie regionów odpowiedzialnych za tworzenie mowy.

Jedną z przyczyn afazji może być udar mózgu
Jedną z przyczyn afazji może być udar mózgu (123RF)

2. Afazja - objawy

Afazja to sytuacja, kiedy niemożliwa jest artykulacja słów, a w innych przypadkach także dochodzi do zaburzeń rozumienia mowy – w tym swojej. To stan, który został nabyty u osoby, która wcześniej posługiwała się mową bez żadnych przeszkód i niedogodności – pojawiła się więc w czasie życia pacjenta na skutek sytuacji chorobowej.

Czasami afazja może występować również z innymi zaburzeniami, jakimi są aleksja i agrafia. Odpowiednio, aleksja oznacza niezdolność do czytania, a agrafia odnosi się do niezdolności pisania.

Jak rozpoznać udar mózgu?
Jak rozpoznać udar mózgu? [4 zdjęcia]

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego,...

zobacz galerię

3. Afazja - podział

Podziałów afazji jest kilka, jednak najczęściej spotkać się można z podziałem na afazję Broki i Wernickiego. Pierwsza z nich, dotyczy zaburzeń tworzenia mowy. Najprościej mówiąc, pacjent rozumie, co się do niego mówi, jednak sam nie jest w stanie tworzyć prawidłowej komunikacji. Słownictwo jest ubogie, a przekazywane treści nieraz trudne do zrozumienia.

Osoba chora na afazję Broki ma świadomość, że występują u niej powyższe problemy, co również jest powodem frustracji i zmusza do współpracy z psychologiem.

Można powiedzieć, że na przeciwległym biegunie leży afazja Wernickiego.

To sytuacja, kiedy dochodzi do zaburzenia rozumienia mowy. Osoba chora na afazję Wernickiego jest w stanie mówić, ale mechanizm rozumienia jest zaburzony.

Jak poprawić wydajność mózgu?
Jak poprawić wydajność mózgu? [8 zdjęć]

Badania wykazują, że osoby biegłe w przynajmniej jednym obcym języku mogą opóźnić u siebie rozwój choroby...

zobacz galerię

Mowa jednak również nie jest całkowicie poprawna, może być nie adekwatna do sytuacji, występują zaburzenia czytania, a także pisania.

Innymi rodzajami afazji są afazja amnestyczna, afazja całkowita, afazja przewodzeniowa, afazja podkorowa, czy też afazja transkorowa.

Bez względu na przyczynę i rodzaj afazji, sytuacja ta jest wyjątkowo krępująca dla pacjenta i często zaburzeniom tym towarzyszy depresja i inne stany psychiatryczne.

Z tego powodu konieczna jest współpraca zespołu medycznego leczącego danego pacjenta, w skład którego powinien wchodzić również psycholog lub lekarz psychiatra. Afazja to poważne zaburzenie, które w znaczący sposób obniża jakość życia chorego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy