Trwa ładowanie...

Afirmacja - definicja, przykłady. Czy afirmacja działa?

 Agnieszka Gotówka
30.03.2021 23:31
Afirmacja - definicja, przykłady. Czy afirmacja działa?
Afirmacja - definicja, przykłady. Czy afirmacja działa? (123RF)

Afirmacja ma na celu wzmocnienie własnej wartości, ale też przyciągnąć do nas to co dobre i czego pragniemy. Afirmacja może być postrzegana dwojako. Dla jednych nie znaczy zupełnie nic i jest tylko powtarzaniem pustych frazesów, dla innych stanowi sposób na szybszą realizację marzeń. Na czym polega afirmacja i jak ją poprawnie stosować?

spis treści

1. Afirmacja - na czym polega?

Afirmacja (łac. affirmatim – potwierdzenie czegoś lub zgoda na coś) wzbudziła zainteresowanie psychologów w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Do jej popularyzacji przyczynił się Claude Steele, amerykański psycholog. W swojej pracy zajmował się m.in. badaniem stereotypów.

Najczęściej afirmacja to nic innego jak prosta sentencja, którą należy regularnie wypowiadać, a która odnosi się do własnych pragnień i marzeń.

Zobacz film: ""Codziennie staję przed lustrem i mówię, że życie jest cudowne""

Należy ją powtarzać codziennie przez co najmniej trzy tygodnie, co zdaniem specjalistów ma doprowadzić do szybszej realizacji planów. Jak to możliwe?

Każdy z nas ma jakieś oczekiwania od życia. Jedni marzą o nowym mieszkaniu lub samochodzie, inni chcą podróżować po świecie, jeszcze inni – znaleźć nową pracę, w której będą mogli się realizować.

Zdarza się często, że pragnienia choć są, nie dają się uchwycić. Odczuwa się brak czegoś, czego jednak nawet nie jest się w stanie zdefiniować. Afirmacja ma w tym pomóc. W jaki sposób?

Afirmacja pozwala jasno określić, do czego w życiu dążymy i jakie są nasze marzenia. Znając je, o wiele łatwiej będzie ku nim podążać.

Afirmacja powinna być regularnie powtarzana, najlepiej codziennie o tej samej porze, np. rano i wieczorem. Jej wypowiadanie powinno stać się rytuałem, nawykiem.

Afirmacja to zatem swego rodzaju narzędzie motywacyjne. Pozwala zająć umysł czymś, co jest przyjemne i miłe, nie zaś skupiać swoje myśli na emocjach negatywnych i kreowaniu czarnych scenariuszy.

Afirmacja sprawia, że rzeczywistość staje się bardziej przyjazna, a życie lżejsze.

8 sposobów na zmaksymalizowanie swojej motywacji
8 sposobów na zmaksymalizowanie swojej motywacji [9 zdjęć]

Motywacja to stan, który pobudza bądź powstrzymuje człowieka przed wykonaniem poszczególnej czynności.

zobacz galerię

2. Afirmacja - rola podświadomości

Mogłoby się wydawać, że afirmacja to coś bardzo prostego. Okazuje się, że nie zawsze.

W praktyce naprawdę trudno jest określić nam to, czego najbardziej pragniemy. Nasze marzenia nie muszą odnosić się do stanu materialnego czy pracy zawodowej.

Afirmacja jest właściwa również wówczas, gdy dotyczy zmiany postrzegania samego siebie, m.in. może skutkować wyzbyciem się kompleksów.

Niezwykle ważne jest, by afirmacja została poprawnie skonstruowana. Zdanie nie może być zbudowane w czasie przyszłym („będę”, „zrobię”, „wyjadę”, „kupię”).

Poprawnie jest, gdy sentencja operuje czasem teraźniejszym. Mówimy zatem: „jestem”, „robię”, „wyjeżdżam”, „kupuję” itp.

Chodzi o to, by afirmacja wypowiadana była w taki sposób, jakby była już faktem. Unikaj również słowa „nie” w afirmacji. Ma być ona pozytywną myślą, budzić dobre skojarzenia, a negacja automatycznie temu przeczy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów:

3. Afirmacja - cechy dobrej afirmacji

Cechy dobrej afirmacji to:

  • pozytywny wydźwięk,
  • świadomość,
  • zwięzłość,
  • precyzja,
  • zgodność,
  • wiara,
  • teraźniejszość.

Warto pamiętać, że afirmacja nie musi być szczegółowa. Specjaliści podpowiadają, że lepiej by była bardziej ogólna. A zatem, nie mówimy, że jesteśmy właścicielami najnowszego modelu Audi, ale że jesteśmy właścicielami nowego samochodu.

Afirmacja ma za zadanie przyciągnąć do nas rzeczy dobre, choć nie zawsze mogą być one zgodne z naszymi oczekiwaniami. Stanowią jednak punkt wyjścia do spełniania kolejnych marzeń.

Trzeba też pamiętać, że cele ogólne są łatwiejsze i szybsze w realizacji niż cele szczegółowe. Realizując je, zdobywamy motywację do stawiania sobie kolejnych wyzwań.

Afirmacja musi być wypowiadana szczerze. Warto ją powtarzać zwłaszcza wówczas, gdy umysł kreuje nieprzyjemne scenariusze lub gdy jesteśmy przepełnieni lękiem.

Afirmacja jest łatwiejsza do przeprowadzenia w ciszy i spokoju. Sprzyja jej relaksacja i medytacja.

4. Afirmacja – przykłady

Poprawnie skonstruowane przykłady afirmacji to m.in.:

  • "Jestem w pełni sił i cieszę się dobrym zdrowiem";
  • "Jeżdżę samochodem, o którym marzę od dawna";
  • „Otaczają mnie dobrzy ludzie, którym ufam”;
  • „Jestem zgrabna, nie mam nadwagi”;
  • „Jestem zadowolona ze swojej pracy, w której czuję się doceniona”;
  • „Jadę na wakacje do miejsca, które chciałem zawsze odwiedzić”;
  • „Budzą się z energią i każdy dzień witam z uśmiechem”.

5. Czy afirmacja działa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dla jednych osób to bzdura, dla innych dowód na istnienie potęgi podświadomości.

Same słowa nic nie znaczą, niemniej afirmacja w pewnym stopniu oddziałuje na psychikę. Wypowiadając ją, wzrasta poczucie samoakceptacji.

To motywuje do działania i sprawia, że metodą małych kroczków realizujemy plany związane z własnymi pragnieniami.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze