Agnieszka marzy o zwykłym spacerze z córką

Błędne diagnozy, niepotrzebne operacje, zbyt wyczerpująca rehabilitacja zakończona dwoma złamaniami – tak wyglądało dotychczasowe życie 32-letniej Agnieszki Koźbielak. Obecnie kobieta jest przykuta do wózka inwalidzkiego. Istnieje jednak eksperymentalna metoda, która może pomóc w odzyskaniu sprawności. Potrzeba ponad 100 tys. złotych.

Nie zaufam lekarzom

Jest rok 1993. U małej Agnieszki pojawiają się pierwsze problemy ze zdrowiem. Dziewczynka cierpi na zaburzenia chodu, chodzi na palcach. Przestaje bawić się z rówieśnikami, nie biega z uśmiechem na ustach tak jak kiedyś. Wdrożona rehabilitacja nie przynosi żadnych efektów. Dwa lata później Agnieszka trafia do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, gdzie lekarze wykrywają u niej przewlekłą postać boreliozy.

#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie przechodzi operację ścięgna Achillesa. W 2002 roku chirurdzy proponują kolejny zabieg - wydłużenie mięśni kulszowo-goleniowych. Operacja, zamiast pomóc, jeszcze bardziej pogarsza stan Agnieszki. Dziewczyna ma problem nawet ze zwykłym wchodzeniem po schodach.

  • Zabieg osłabił moje mięśnie. Operację przeprowadzono przed postawieniem właściwej diagnozy. Zgodziłam się, nie przypuszczając nawet na co choruję. Nie wiedziałam, że zamiast sobie pomóc – zaszkodzę. Nie obwiniam lekarzy, ale czuję żal i nie jestem już w stanie zaufać żadnemu z nich  – mówi dla WP abcZdrowie Agnieszka Koźbielak.

Pękło jak bańka mydlana

Dziesięć lat – tyle musiało upłynąć czasu, by Agnieszka usłyszała poprawną diagnozę - cierpi na dystrofię obręczowo-kończynową. Chorobę, która objawia się postępującym zanikiem mięśni.

Kobieta żyje normalnie, tak jak zdrowa osoba. Wychodzi za mąż, rodzi piękną córeczkę - Zuzię. Agnieszka chodzi wolno, ale bez pomocy drugiego człowieka. Jest dobrze. Jedyne co może niepokoić, to pogłębiająca się lordoza.

Pozorna stabilizacja nie trwa długo. Łamie prawą nogę. - Będąc żoną i matką, chciałam jak najlepiej wywiązywać się ze swoich obowiązków i utrzymać formę fizyczną. Dużo ćwiczyłam i przesadziłam, przemęczyłam mięśnie. Tak doszło w 2012 r. do złamania podkrętarzowego kości udowej prawej. Nie poddałam się. Po rehabilitacji udało mi się wstać i chodzić – mówi kobieta.

Jednak nie na zawsze – podczas rehabilitacji Agnieszka po raz drugi łamie tę samą nogę.  __

- Trzy lata później intensywna rehabilitacja doprowadziła do kolejnego złamania przynasad bliższych kości podudzia prawego. Obecnie muszę korzystać z wózka inwalidzkiego, jestem w stanie zrobić tylko kilka kroków z pomocą drugiej osoby – dodaje Agnieszka.

Od tamtej chwili kobieta nie porusza się samodzielnie. Złamania i postępująca choroba przykuły ją do wózka inwalidzkiego.

  • Największe chwile słabości przyszły po złamaniach. Starałam się jak mogłam, chciałam żyć w miarę normalnie. A tu w jednej chwili wszystko pękło jak bańka mydlana. Gdybym nie miała dla kogo żyć, nie podniosłabym się fizycznie i psychicznie już po pierwszym złamaniu mówi Agnieszka.
Jedzenie wzmacniające kości

Składniki odżywcze zawarte zdrowej żywności w mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie i wytrzymałość kości. Wręcz mogą one zapobiegać wystąpieniu osteoporozy....

Eksperymentalna szansa

Kobieta ma szansę na nowo nauczyć się chodzić. Istnieje metoda leczenia, która może jej w tym pomóc. I chociaż terapia komórkami macierzystymi to eksperyment, dla kobiety to ostatnia deska ratunku. Rodzina ma tylko jedną przeszkodę – brak wystarczających środków pieniężnych.

Agnieszka w tym stanie nie może podjąć się jakiejkolwiek pracy, a Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje tego rodzaju leczenia. Jedyna nadzieja w ludziach dobrej woli.

- Przeszczep mezenchymalnych komórek macierzystych z galarety Whartona (sznur pępowinowy) to innowacyjna terapia, która jest przeprowadzana w Centrum Medyczne KLARA w Częstochowie. Może pomóc mi wrócić do sprawności. Jest to eksperyment medyczny, który oprócz rehabilitacji, jest jedyną formą leczenia w obecnym czasie. Łączny koszt dziesięciu zabiegów, do których zostałam zakwalifikowana, to 182 tys. zł i koszty rehabilitacji wymienia kobieta.

Agnieszka chce normalnie żyć. Marzy o tym, by móc ugotować coś dla swojej rodziny. - Jest mi ciężko. Czuję się źle, gdy córka pyta: „Mamo, kiedy wyzdrowiejesz? Kiedy pójdziemy razem na spacer?” - żali się.

Kobieta nie chciała prosić o pomoc finansową. To ciężkie, zwłaszcza, gdy trzeba prosić o pieniądze nieznajomych. Agnieszka kieruje się jednak sercem. Chce żyć i być sprawną dla swojej małej Zuzi i całej rodziny.

Pomóżmy. Trwa zbiórka na leczenie Agnieszki.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 9 miesięcy temu

Ortopedia

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Rehabilitacja patologii, patologia rehabilitacji

A do tego niegospodarność w wydawaniu publicznych pieniędzy i brak kontroli ze strony resortu zdrowia - taki obraz wyłania się z analizy NIK poświęconej rehabilitacji leczniczej. Dla pacjentów największym zagrożeniem jest brak dostępności, czyli rosnące...

Ortopedia i reumatologia

Gościec - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Gościec to inna nazwa reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). To ciężka choroba, która w znacznym stopniu upośledza codzienne życie chorego. Znacznie częściej występuje u kobiet, a najwięcej zachorowań występuje około 40 -50 roku życia. Wbrew pozorom...

Ortopedia i reumatologia

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

Bóle stawów mogą być skutkiem przeciążenia związanego z treningiem. Jeżeli jednak przyczyna odczuwanych dolegliwości nie jest nam znana, warto ją dokładnie sprawdzić. Najczęściej odpowiadają za nie choroby takie jak borelioza, artretyzm czy toczeń. O...