Trwa ładowanie...

Agresywna forma białaczki związana z wadliwą produkcją białka

Avatar placeholder
11.04.2019 11:39
Agresywna forma białaczki związana z wadliwą produkcją białka
Agresywna forma białaczki związana z wadliwą produkcją białka (123RF)

Od 20 do 40 proc. pacjentów z typem białaczki znanym jako szpiczak mnogi ma wadę w rybosomach komórki. Ci pacjenci mają gorsze rokowanie niż chorzy z nienaruszonymi rybosomami, którzy lepiej dostosowują się do istniejących leków.

Są to wyniki badań przeprowadzonych przez Laboratorium Mechanizmów Chorobowych w Raku KU Leuven, prowadzonego przez profesora Kim De Keersmaecker.

Szpiczak mnogi jest nowotworem krwi, przy czym to komórki plazmatyczne w szpiku kostnym rozpoczynają złośliwą proliferację. Szpiczaka nie można wyleczyć i jest najbardziej powszechny wśród osób starszych. Istnieją różne zabiegi, aby tymczasowo powstrzymać chorobę, ale wyzwaniem jest określenie, którzy pacjenci zareagują najlepiej na leczenie.

Doktorantka Isabel Hofman (KU Leuven) odkryła wady w rybosomach u pacjentów ze szpiczakiem.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Naukowcy odkryli, że wady rybosomów mają związek z zachorowaniem na szpiczaka mnogiego
Naukowcy odkryli, że wady rybosomów mają związek z zachorowaniem na szpiczaka mnogiego (Shutterstock)

"Rybosom jest jak fabryka białka w komórce. U pacjentów ze szpiczakiem, jeden rybosom jest produkowany u mniej niż 20 - 40 procentów, w zależności od tego, jak agresywny jest rak. Podejrzewamy, że ich komórki wciąż produkują białko, ale zakłócona jest równowaga.

W każdym razie okazało się, że ci ludzie mają gorsze rokowania niż chorzy ze szpiczakiem z nienaruszonym rybosomem" - wyjaśnia profesor Kim De Keersmaecker, szef Laboratorium Mechanizmów Chorobowych w raku KU Leuven.

Jedną z możliwych form leczenia szpiczaka jest zastosowanie inhibitorów proteasomów.

"Proteasom jest maszyną wyburzeniową białka w komórce. Jest to rodzaj leków, takich jak bortezomib, który hamuje jego funkcjonowanie. Jednak nie wiadomo dokładnie jak wady w rybosomach wpływają na proteasom. Okazuje się, że pacjenci z uszkodzonym rybosomem lepiej odpowiadają na bortezomib.

Innymi słowy, ich gorsze rokowania mogą być zrekompensowane przez taką formę leczenia. Na podstawie tych ustaleń, możemy teraz rozwinąć testy do identyfikacji defektów rybosomu i tym samym określić, które leczenie będzie miało największy wpływ na konkretnego pacjenta" - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

Pogląd, że rak jest związany z wadami rybosomów, jest stosunkowo nowym pojęciem w nauce.

"Kilka lat temu, odkryliśmy wady rybosomów u pacjentów z ostrą białaczką limfatyczną. Teraz wiemy, że to samo odnosi się do szpiczaka. Według wszelkiego prawdopodobieństwa może to również mieć znaczenie dla innych typów nowotworów.

Naszym kolejnym celem będzie zbadanie, dla których nowotworów ten związek ma znaczenie, jak działa związek między rybosomami i proteasomami, oraz jakie są możliwości leków, które będą ukierunkowane na rybosomy" - tłumaczy.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Choć do niedawna choroba, była uważana za występującą głównie u osób starszych, niestety dane w ostatnich latach wskazują na spadek wieku osób chorych poniżej 55 roku życia.

W Polsce odnotowano ok. 6 tys. przypadków. Według statystyk, że nieco częściej chorują mężczyźni. W naszym kraju rocznie rejestruje się ok .1,5 – 2 tys. nowych osób chorych na szpiczaka mnogiego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze