Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Aikido - charakterystyka, historia, aikido dla dzieci

Aikido
Aikido (Zdjęcie: Pixabay, autor: abelleee)

Aikido ostatnimi czasy zdobywa coraz większe zainteresowanie Polaków. Przemęczeni i zapracowani, szukamy sposobów na fizyczne rozładowanie napięcia i jednocześnie na skuteczne zrelaksowanie umysłu. Ten rodzaj sztuki walki został skodyfikowany w dziewiętnastym wieku przez przez Morihei Ueshibę, uznawanego za twórcę aikido. Instruktorzy tej aktywności nie mają wątpliwości, że aikido doskonale rozwija zarówno umysłowo, jak i fizycznie najmłodszych. Aikido dla dzieci jest nie tylko treningiem sztuki walki. Instruktorzy starają się tak opracować zajęcia, aby nie brakowało w nich zabawy i gier wpływających na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka.

spis treści

1. Historia aikido

Historia aikido sięga końca dziewiętnastego wieku. Aikido jako japońska sztuka walki została skodyfikowana i opracowana przez Morihei Ueshibę. Nazwa tej aktywności została wymyślona jednak dopiero w 1942 roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej treningi aikido zyskały ogromne uznanie wśród Japończyków. To właśnie w tym kraju istnieje największa fundacja, zrzeszająca sympatyków aikido - Fundacja Aikikai.

Po śmierci Kisshōmaru Ueshiby, męskiego potomka Morihei Ueshiby, kierownictwem organizacji zajął się wnuk założyciela aikido, Moriteru Ueshiba. Do dziś sprawuje on pieczę nad fundacją.

Zobacz film: "Sztuki walki - Aikido"

2. Charakterystyka aikido

Najprościej, aikido to japońska sztuka walki oparta na wielowiekowej tradycji Dalekiego Wschodu. Dzięki wpływowi religii buddyjskiej, koncepcja walki została przetransportowana na drogę filozoficzną.

Trening obrony własnej i pokonania przeciwnika został uzupełniony o trening umiejętnego życia. Bowiem Ai-ki-do oznacza odpowiednio: harmonię, energię i ścieżkę duchową.

Metody treningu różnią się w zależności od organizacji i nauczyciela, ale typowy trening sprowadza się do tego, że nauczyciel pokazuje technikę aikido, a ćwiczący starają się ją powtórzyć. Szereg ćwiczeń opiera się na dokładnej pracy nóg i stawów – nadgarstka i łokci, zrównoważonym systemie chwytów aikido, uników i padów, kontrolowanych ruchach uderzania i odbierania ciosów. Wszystko w celu zmiany kierunku ataku, zneutralizowania ataku lub kontrolowania atakującego. Bardzo ważne jest stworzenie wrażenia „centrum” (równowagi) podczas wykonywania ruchów. Każdy ruch musi charakteryzować się precyzją, kontrolą, płynnością, odpowiednim dystansem i zgraniem w czasie.

Sztuka walki aikido nie ma nic wspólnego z rywalizacją. Interesujące jest, że twórca aikido – Morihei Ueshiba, „Wielki Mistrz”, nie zezwalał na współzawodnictwo podczas treningów, z przekonania, że nie wpływa to dobrze na kształtowanie się charakterów jego uczniów. Większość stylów aikido kontynuuje właśnie tę tradycję.

3. Trening umysłu aikido

Końcówka nazwy „do” wskazuje na ścieżkę duchową, którą należy pokonać, żeby zrównoważyć własny umysł i opanować ciało. Morihei Ueshiba nauczał, że ostatecznym celem treningu a ikido jest coś więcej niż doskonałe opanowanie techniki obrony. Uczył, że wartości poznawane poprzez wysiłek fizyczny są uniwersalne i powinny być używane we wszystkich aspektach życia. Powiedział kiedyś, że uczy swoich uczniów nie tego, jak poruszać nogami, lecz jak poruszać umysłem.

Trening aikido służy ogólnej sprawności fizycznej, giętkości i odprężeniu. Odpowiednie wykorzystywanie energii ciała pozwala poruszać się w sposób skoordynowany i rozluźniony. Wyzwala się siła, która steruje ruchem ciała. Zamiast napinać tylko kilka mięśni, aikidoka uczy się rozluźniać i poruszać centrum swojego ciała, które jest najsilniejszym punktem. Siła jest przekazywana w naturalny sposób przez rozluźnione kończyny, które przez to wydają się dysponować dużo większą siłą niż w rzeczywistości.

4. Aikido dla dzieci

Aikido dla dzieci stanowi doskonałą możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Nastoletni, a nawet już kilkuletni chłopcy pasjonują się aikido. Jest to bardzo pożyteczny sposób spędzania wolnego czasu.

Trening aikido wymaga od uczniów stawiania czoła konfliktom, a nie uciekania od nich. Poprzez realne, fizyczne doświadczenie adept aikido uczy się reagować na życiowe sytuacje w proaktywny i konstruktywny sposób, przełamując wzorce unikania konfliktu i strachu. Dzięki treningowi dana osoba może wykształcić w sobie cechy stawiane za wzór: prostolinijność, odwagę idącą w parze ze skromnością, siłę i umiejętność wykorzystywania jej tylko w takim stopniu, w jakim wymagają tego okoliczności.

To, co oferuje aikido dla dzieci jest propozycją na bogate duchowo i zrównoważone życie, a przede wszystkim na doskonałą kondycję ciała. Sztuki walki uczą nie tylko, jak pokonać przeciwnika, ale też wskazują pewną filozoficzną drogę życia. W aikido najważniejsze są trzy przeplatające się elementy: harmonia, energia i ścieżka duchowa, nie sama technika walki wręcz.

Sztuka walki aikido nie rozdziela umysłu i ciała, ponieważ stan jednego wpływa na drugie. Pewność siebie i zdecydowanie przekładają się na precyzję ruchów i silną postawę ciała. Rozluźnienie ciała w sposób naturalny przekłada się na rozluźnienie psychiczne.

4.1. Treningi aikido a rozwój fizyczny dziecka

Treningi aikido służą ogólnemu rozwojowi dziecka i są dopracowane w taki sposób, aby malec się nie nudził. Najważniejsze podczas zajęć to wypracowanie stabilnej postawy, która umożliwia błyskawiczną reakcję na atak. Instruktorzy aikido zwracają uwagę na nieprawidłowości i złe nawyki postawy stojącej i siedzącej dzieci. Nieprawidłowa postawa wynika z wielogodzinnego siedzenia w szkolnych ławkach oraz w domu przed komputerem i skutkuje skrzywieniami kręgosłupa oraz garbieniem się. Bez opanowania właściwej postawy, dziecko nie może rozwijać umiejętności aikido. Treningi aikido wpływają na to, że dziecko stara się stać i siedzieć prosto podczas wykonywania codziennych czynności. Ponadto nauka aikido opiera się na świadomości własnego rozwoju. Dzieci przystępują do egzaminów na stopnie kyu. Dzięki temu doskonalą swoje umiejętności. Poza tym aikido jest sportem, który zapewnia dzieciom dużo ruchu. Należy pamiętać, że mała aktywność fizyczna w życiu dziecka może doprowadzić do nadwagi i poważnych schorzeń układu kostnego.

4.2. Aikido a rozwój umysłowy dziecka

Aikido to sztuka walki, która opiera się na braku rywalizacji, co sprawia, że wszyscy uczestnicy zajęć są pogodni i przyjaźni wobec siebie. Instruktorzy zwracają uwagę na wszelkie egoistyczne zachowania podczas treningów. Uczą dzieci współistnieć i współpracować w grupie. Starają się, aby atmosfera treningów była pogodna, nie dopuszczają więc do agresywnych zachowań ćwiczących. Dzięki temu dzieci mają możliwość uczenia się tolerancji, panowania nad sobą i koordynacji ruchów swojego ciała oraz przewidywania skutków własnych działań i ruchów innych uczestników. Sztuka walki jaką, jest aikido stara się przeciwdziałać temu, co ma miejsce w szkołach, czyli dominacji większych i silniejszych dzieci nad słabszymi i mniejszymi. Słabsze dzieci trenujące aikido nie pozwalają się zdominować, są silniejsze psychicznie. Ponadto dzieci trenujące aikido wyróżniają się lepszą koncentracją, ponieważ aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia, maluch musi słuchać i uważnie obserwować instruktora.

Dzieci są istnym wulkanem energii. Często rodzice rozkładają bezradnie ręce, gdyż nie potrafią zapanować nad swymi niesfornymi pociechami. Aikido pozwala dzieciom rozładować pokłady energii i spożytkować je w pożyteczny sposób. Poprzez ruch i zabawę, dziecko nie tylko uczy się współpracy z grupą, ale także ma szansę pracować nad prawidłową sylwetką ciała. Dlatego warto zamiast kupować dziecku kolejną grę komputerową, zapisać je na naukę aikido.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze