Akcesoria do nurkowania

Z każdym rokiem nurkowanie zyskuje coraz więcej zwolenników, a sprzęt do nurkowania staje się coraz bardziej wymyślny. Akcesoria są rzeczywiście przydatne w przypadku osób, które profesjonalnie podchodzą do tego sportu, ale przeciętny amator zwiedzania głębin jest w stanie poradzić sobie, mając w posiadaniu wyłącznie podstawowe elementy. Nie warto wydawać fortuny na przedmioty, których i tak się nie użyje, ale niektóre akcesoria to więcej niż tylko drogie gadżety. Jaki sprzęt do nurkowania jest godny polecenia?

Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność

Niezbędne akcesoria nurkowe

Niżej wymienione sprzęty to najczęściej kupowane akcesoria do nurkowania. Nie oznacza to jednak, że obowiązkiem każdego nurka jest zaopatrzyć się we wszystkie wymienione produkty. Wybierz tylko to, co rzeczywiście ci się przyda. Płetwy do pływania i pianka do nurkowania to absolutne minimum, podobnie jak maska i butla z tlenem. Dostępne są również maski do nurkowania ze szkłami korekcyjnymi.

 • Zegarek do nurkowania – poprawia bezpieczeństwo nurka poprzez wskazywanie ilości czasu spędzonego pod wodą, a także chwili, gdy konieczne jest wynurzenie.
 • Komputer do nurkowania – to nowoczesny wynalazek, który chwalą sobie nurkowie, ale nie jest bynajmniej podstawowym sprzętem.
 • Podwodna latarka – użyteczna podczas nurkowania we wrakach statków oraz w nocy.
 • Noże dla nurków – przydają się, gdy nurek zaplącze się w sieci lub liny, nie poleca się ich do walki z rekinami.
 • Tak zwane parówki – długie, kolorowe nadmuchiwane rurki, które wskazują osobom na łodzi położenie nurka, gdy oddzieli się od grupy.
 • Tank banger – kawałek plastiku na linie, typu bungee, który wydaje odgłosy i pozwala zaalarmować innych nurków,
 • Kompas – jest szczególnie przydatny, gdy nurkuje się bez przewodnika.

Płetwy do nurkowania

Płetwy stanowią podstawowe wyposażenie każdego nurka. Pozwalają na szybkie przemieszczanie się pod wodą, bez angażowania pracy rąk. Rodzaje płetw:

 • Płetwy kaloszowe – ten rodzaj płetw zakłada się na nagie stopy. Umożliwiają pływanie w akwenach (np. basenie, jeziorze).
 • Płetwy paskowe – przystosowane są do nurkowania, nie mogą być wykorzystywane do pływania, ponieważ ograniczają ruchy, skuteczne są tylko pod wodą. Płetwy paskowe zakłada się na specjalne buty nurkowe. Ten rodzaj płetw dzieli się na 3 typy: płetwy klasyczne, Jet Fin oraz płetwy z rozcięciem.

Skafander nurkowy

Skafander znacznie ułatwia pływanie pod wodą, zapewniając nam jednocześnie ochronę przed kontaktem ciała z wodą oraz uregulowanie ciepłoty ciała. Termoregulacja jest niezwykle istotna, ponieważ nurkując bez skafandra, po pewnym czasie zaczniemy odczuwać nieprzyjemny chłód. Skafander chroni nas także przed podwodnymi urazami, np. zabezpiecza nas przed poparzeniami przez meduzy. Nie zaleca się wypożyczania skafandra od osób znajomych głównie ze względów higienicznych, ale też dlatego, że pożyczony skafander nie będzie idealnie dopasowany do naszego ciała.

Jest wiele innych akcesoriów do nurkowania. Wiele z wyżej wymienionych to sprzęty, które zwiększają bezpieczeństwo, lecz niektóre to tylko gadżety. Właściwy wybór akcesoriów pomaga sprawić, że nurkowanie będzie wspaniałą i bezpieczną przygodą.

Joanna Brodziak, Angelika Ciuraj, ponad rok temu

Nurkowanie

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nurkowanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Nurkowanie
Nurkowanie

Sprzęt nurkowy

może podziwiać podwodny świat przez długi czas. Podstawowy sprzęt do nurkowania, a więc maska, fajka oraz płetwy, umożliwia zagłębienie się pod wodą (...) na wstrzymanym oddechu. Aby przedłużyć czas nurkowania niezbędny...

Nurkowanie

Techniki nurkowania

Aby opanować techniki nurkowania, przede wszystkim należy dużo ćwiczyć, początkowo bez specjalistycznego sprzętu do nurkowania, a dopiero później (...) z jego użyciem. Od nurka wymagana jest bardzo dobra kondycja i umiejętność...

Sporty wodne

Nurkowanie

jedynie pod okiem instruktora. Akcesoria do nurkowania Nurek w swoim ciężkim sprzęcie nie może poruszać się swobodnie w toni wodnej, zaś płetwonurek (...) Nurkowanie jest interesującym sposobem na...

Ubranka

Akcesoria dla maluszka

Akcesoria dla maluszka

Ubranka powinny być dostosowane do wieku dziecka. Trzeba pamiętać, że nie mogą krępować jego ruchów.

Wózki, nosidełka, chusty

Akcesoria dla malucha

Akcesoria dla malucha

Bez względu na okoliczności dzieci zawsze powinny jeździć w dostosowanych do wieku i gabarytów, bezpiecznych fotelikach samochodowych.

Pędzle do makijażu

Akcesoria do makijażu

Akcesoria do makijażu

Należy dbać o czystość pędzelków, gdyż zbierają one łój z twarzy.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Ogrodowy basen

Ogrodowy basen

Nawet najmniejszy basen może okazać się niebezpieczny dla dzieci. Maluchów nie powinno się pozostawiać bez opieki, czasem zwykłe poślizgnięcie może doprowadzić do nieszczęścia.

Ćwiczenia - rodzaje, step

Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata

Sporty, których każda kobieta powinna spróbować tego lata

. Jednak zanim rozpoczniesz przygodę z kitesurfingiem, będziesz musiała podjąć się kilku lekcji z doświadczonym instruktorem. Nurkowanie ze sprzętem W trakcie (...) nurkowania możesz doświadczyć wielu pozytywnych emocji....

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Jak kąpać niemowlę w wiaderku? (WIDEO)

Jak kąpać niemowlę w wiaderku? (WIDEO) Odtwórz wideo

, w którym panuje dogodna temperatura dla ciała (ok. 24-25 stopni C). Przed wykonaniem kąpieli należy wyposażyć pokój w odpowiednie akcesoria, które uczynią (...) ją przyjemną i bezpieczną. Najważniejsze akcesoria...