Akcesoria jeździeckie

Akcesoria jeździeckie są niezbędne do bezpiecznej i przyjemnej jazdy konno. Już w dawnych czasach były bardzo popularne i każdy jeździec nie wyobrażał sobie przejażdżki bez ulubionego siodła czy bryczesów. Obecnie, artykuły do jazdy konno niewiele różnią się od tych, na których jeździli nasi pradziadkowie. Wszystkie akcesoria dla konia, prócz derki, wykonane są zazwyczaj z prawdziwej skóry, która po określonym czasie użytkowania dopasowuje się do ciała zwierzęcia.

Akcesoria do jazdy konnej

Nie sposób wymienić wszystkich elementów koniecznych do jazdy konno. Jednak każdy, kto pragnie wypróbować jeździectwo, musi znać kilka najpotrzebniejszych rzeczy, dzięki którym jazda konna jest bezpieczna i sprawia dużą frajdę.

Wpływ sportu na zdrowie

Najważniejsze akcesoria jeździeckie to:

 • Siodło

Istnieje wiele rodzajów siodeł, przystosowanych do różnych potrzeb. Najczęściej używa się siodła ogólnoużytkowego (wszechstronnego), ale istnieją też siodła: skokowe, ujeżdżeniowe, wyścigowe, westernowe oraz wojskowe. W hipoterapii stosuje się siodło o uproszczonej budowie, zwane gapą, które umożliwia rehabilitację pacjenta. Istnieją również siodła damskie, które dzielą się na skokowe i do jazdy po terenie płaskim. Rusztowanie siodła to tzw. stelaż, wykonany z drewna, metalu lub plastiku. Pokrycie tego elementu jest wykonane z wyściółki, która chroni kręgosłup konia przed urazami oraz umożliwia mu swobodne poruszanie.

 • Derka

Koń okrywany jest derką, zanim założy się siodło, aby uniknąć otarć i niepotrzebnego cierpienia zwierzęcia.

 • Rząd koński

Kompletny osprzęt umożliwiający pracę z koniem pod siodłem. Do rzędu można wliczyć:

 1. czaprak (płócienna, filcowa sukienka pod siodłem, chroniąca grzbiet konia przed otarciem, nazywana potnikiem),
 2. strzemię (metalowe pałąki zawieszone na skórzanych paskach po obu stronach siodła),
 3. popręg (przebiega pod brzuchem konia, łącząc obie strony terlicy),
 4. puśliska (skórzane rzemienie, na których wiszą strzemiona),
 5. kantar (rodzaj uproszczonej uzdy),
 6. uzda (nazywana również ogłowiem, jest rodzajem uprzęży rzemiennej na głowę konia z wędzidłem wkładanym do pysku zwierzęcia),
 7. wodze (skórzane pasy połączone z wędzidłem, za pomocą których jeździec utrzymuje kontakt z pyskiem konia i przekazuje mu sygnały),
 8. wędzidło (element ogłowia wkładany koniowi do pyska w celu przekazywania sygnałów),
 9. bat (narzędzie złożone z rzemienia i sznura na pręcie lub kijku, stosowane do popędzania zwierząt, dawniej do wymierzania kar cielesnych, czyli plag),
 10. ostrogi (metalowe kabłąki z kolcem lub zębatym kółkiem przypinane do butów jeździeckich, ułatwiające jeźdźcowi subtelniejsze prowadzenie konia).

Strój do jazdy konnej

 • Toczek

Jest to nakrycie głowy zapinane pod brodą, które chroni głowę jeźdźca w czasie jazdy przed urazami i zranieniami. Wykonane jest przeważnie z włókna szklanego, jest wskazanym elementem ubioru jeździeckiego. Obecnie, toczki jeździeckie są coraz częściej zastępowane kaskami.

 • Bryczesy

Bardzo ważną częścią sprzętu jeździeckiego są bryczesy. Są to spodnie przeznaczone do jazdy konnej, posiadają tzw. leje. Są to specjalne wzmocnienia, skórzane lub materiałowe doszyte na kolanach, lub leje długie, które naszyte są na całej powierzchni stykania się bryczesów z siodłem.

Każdy jeździec ma obowiązek zatroszczyć się o komfort i bezpieczeństwo jazdy konnej. Nie można zapomnieć o zapewnieniu odpowiednich warunków zwierzęciu. W tym celu warto zakupić ochraniacze do jazdy konnej na ścięgna, nadgarstki i stawy skokowe. 

Weronika Buczkowska, ponad rok temu

Jazda konna

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jazda konna - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Jazda konna - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa
Ubranka

Akcesoria dla maluszka

Akcesoria dla maluszka

Ubranka powinny być dostosowane do wieku dziecka. Trzeba pamiętać, że nie mogą krępować jego ruchów.

Wózki, nosidełka, chusty

Akcesoria dla malucha

Akcesoria dla malucha

Bez względu na okoliczności dzieci zawsze powinny jeździć w dostosowanych do wieku i gabarytów, bezpiecznych fotelikach samochodowych.

Pędzle do makijażu

Akcesoria do makijażu

Akcesoria do makijażu

Należy dbać o czystość pędzelków, gdyż zbierają one łój z twarzy.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Jak kąpać niemowlę w wiaderku? (WIDEO)

Jak kąpać niemowlę w wiaderku? (WIDEO) Odtwórz wideo

, w którym panuje dogodna temperatura dla ciała (ok. 24-25 stopni C). Przed wykonaniem kąpieli należy wyposażyć pokój w odpowiednie akcesoria, które uczynią (...) ją przyjemną i bezpieczną. Najważniejsze akcesoria...

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Ogrodowy basen

Ogrodowy basen

Nawet najmniejszy basen może okazać się niebezpieczny dla dzieci. Maluchów nie powinno się pozostawiać bez opieki, czasem zwykłe poślizgnięcie może doprowadzić do nieszczęścia.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Komar

Komar

Komary są najbardziej aktywne o zachodzie i wschodzie słońca. Jeśli już wybierasz się w takie miejsca na spacer z dzieckiem, ubierz je.

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Odżywka na włosach

Odżywka na włosach

Warto pozostawić odżywkę chwilę dłużej na włosach, aby mogła się spokojnie wchłonąć. Spłukuje się ją wodą odrobinę chłodniejszą, w ten sposób rezultaty jej działania widoczne są od razu.

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Pielęgnacja włosów

Pielęgnacja włosów

Piękne włosy nie zawsze są efektem sztucznych farb, czasem wystarczy zadbać o nie, stosując naturalne składniki odżywcze. Skuteczna jest oliwa z oliwek, miód czy żółtko jajka.

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Domowe sposoby na włosy

Domowe sposoby na włosy

Domowe maseczki to prosty sposób na poprawę kondycji włosów. Nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na drogie kosmetyki - wystarczy pogrzebać w lodówce i samemu dobrać odpowiednie składniki na maseczkę do włosów.

Akcesoria higieniczne i zdrowotne

Smoczek dla dziecka

Smoczek dla dziecka

Stosowanie smoczka na uspokojenie ma wiele zalet. Jednak pediatrzy i dentyści przypominają o negatywnych konsekwencjach dla maluszka.