Trwa ładowanie...

Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na stan osób chorych na raka

Avatar placeholder
11.04.2019 13:10
Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na stan osób chorych na raka
Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na stan osób chorych na raka (123RF)

Nowe badania wykazały, że ćwiczenia w trakcie i po leczeniu raka są bezpieczne i poprawiają jakość życia, kondycje i funkcjonowanie chorych.

Autor badania Brian Focht, kierownik laboratorium medycyny behawioralnej w Centrum Zrozumienia Raka na Uniwersytecie Stanowym Ohio w Columbus, powiedział, że korzyści odnotowano w przypadku wszystkich typów ćwiczeń.

"Ćwiczenia ogólne, oporowe i aerobowe, a nawet kombinacja ćwiczeń oporowych i aerobowych, powodowały poprawę sprawności i jakości życia i sprawności fizycznej" - powiedział Focht.

W Polsce z chorobą nowotworową żyje obecnie około 450 tys. osób, a w 2025 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 600 tys.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Lekarze powinni zalecać aktywność fizyczną osobom chorym na raka na każdym etapie leczenia
Lekarze powinni zalecać aktywność fizyczną osobom chorym na raka na każdym etapie leczenia (Shutterstock)

Focht zauważa jednak, że obecne wytyczne dotyczące ćwiczeń dla osób chorych na raka są bardzo ogólnie określone, sugerując jedynie, że pacjenci powinni starać się być aktywny.

Zespół badawczy oceniał wpływ ćwiczeń na pacjentów z rakiem prostaty i chorych na raka piersi.

W grupie raka gruczołu krokowego badanie objęło 32 pacjentów, w średnim wieku 65 lat. Mężczyźni byli poddawani terapii hormonalnej (terapia pozbawienia androgenów).

Badacze losowo przydzielili połowę mężczyzn do diety na bazie roślin i programu ćwiczeń, w tym treningu siłowego i ćwiczeń aerobowych. Druga połowa grupy została przydzielona do standardowej opieki i nie dostała instrukcji odnośnie do zmian w diecie lub ćwiczeń.

ZOBACZ TAKŻE:

Pod koniec trzech miesięcy, grupa ćwicząca i na diecie ukończyła trzy do czterech razy szybciej test marszu na dystansie około 0,5 km niż osoby w grupie opieki.

Ponadto, ci w grupie ćwiczeń stracili średnio 2 kg i 1 proc. tkanki tłuszczowej, i stwierdzili, że jakość ich życia i zdolność do wykonywania codziennych zadań uległa poprawie. Mężczyźni, którzy byli w zwykłej grupie opieki, zyskali około 1 proc. tkanki tłuszczowej, chociaż ich ciężar był dość stabilny.

Focht zaprezentował wyniki swoich badań w Instytucie Badawczym Konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Raka w Waszyngtonie. Badania prezentowane na spotkaniach medycznych są postrzegane jako wstępne do czasu opublikowania w czasopiśmie recenzowanym.

W drugim badaniu, opublikowanym niedawno w czasopiśmie "Journal of Community Support Oncology", zespół Fochta ocenił 17 wcześniej publikowanych randomizowanych badań kontrolowanych pod względem programu ćwiczeń dla kobiet, którym podaje się chemioterapię lub radioterapię po raku piersi.

Wyniki wykazały, że kobiety zgłaszały poprawę siły mięśniowej, funkcjonowania układu krążenia i jakości życia. Badania nie przedstawiały jednak żadnych informacji dotyczących przeżywalności pacjentów, ani też dotyczących intensywności i typu ćwiczeń, które dawały lepsze rezultaty. Dlatego też Focht stwierdził, że ciężko wyciągnąć jakiekolwiek wnioski.

W badaniu dotyczącym chorych na raka prostaty, naukowcy spersonalizowali ćwiczenia, więc to było wygodne natężenia dla każdej osoby.

Jessica DeHart, profesor epidemiologii w Instytucie Badawczym Beckman w ośrodku Miasto Nadziei w Duarte w Kalifornii prowadzi również badania, nad tym, jak ćwiczenia mogą pomóc w leczeniu raka. Powiedziała, że nowe badania pokazują, że ćwiczenia są nie tylko bezpieczne, ale korzystne dla osób wyleczonych z raka.

"Nie możemy powiedzieć: "Jest to specyficzna dawka lub specyficzny rodzaj [ćwiczenia]" - powiedziała DeHart. "To, co zrobili naukowcy, pokazuje, że jeśli myślimy o jakości życia, wydaje się, że pomaga każda forma aktywności".

DeHart powiedziała, że mówi swoim pacjentom, aby próbowali umiarkowanej aktywności, idąc nawet na krótki spacer".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze