Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Aktywność fizyczna nie zawsze służy sercu

Avatar placeholder
09.08.2016 12:09
Aktywność fizyczna nie zawsze służy sercu
Aktywność fizyczna nie zawsze służy sercu (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Ćwiczenia i ich dobry wpływ na serce są dobrze udokumentowane. Jednak jest wiele przypadków, w których intensywne ćwiczenia mogą prowadzić do śmierci. Zwykle utrzymywanie formy poprzez ćwiczenia pomaga obronić się przed wieloma chorobami. Ale nie zawsze.

1. Korzyści płynące z uprawiania sportu

Dowiedzione korzyści z ćwiczeń to: redukcja ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, nadciśnienia, osteoporozy i raka okrężnicy. Dodane do tej listy są również bardziej oczywiste elementy takie jak: redukcja wagi, obniżone ciśnienie krwi i spadek poziomu lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) lub „złego cholesterolu”.

Efekt pojedynczego programu ćwiczeń na jakiekolwiek czynniki ryzyka może być mały, ale jeśli bierzemy pod uwagę rezultat jako całość połączoną z odżywianiem, ma to pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia.

Jednak Dr Jeffrey Towbin i jego współpracownicy ze szpitala Children's Hospital Medical Center w Cincinnati badali ostatnio sytuacje, w których ćwiczenia wytrzymałościowe miały poważne konsekwencje. Doniesienia opublikowane w American Journal of Physiology - Heart and Circulatory Physiology określiły wpływ wysiłku fizycznego na arytmogenną kardiomiopatię komorową.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Arytmogenna kardiomiopatia komorowa (AVC) jest rzadką dolegliwością, ale najczęściej powoduje nagłą śmierć sercową podczas serii intensywnych ćwiczeń. Może być bezobjawowa aż do momentu dużej zapaści sercowej.

AVC jest zaburzeniem genetycznym, które ma wpływ na integralność strukturalną ściany serca. Komórki w obrębie ściany serca są ze sobą połączone za pomocą białek nazywanych desmosomami. Podczas przymusu, na przykład w czasie intensywnych ćwiczeń, ściana serca może być nadmiernie przeciążona. Desmosomy powodują, że struktura ściany serca pozostaje nienaruszona.

Desmosomy składają się z różnych białek tworzących bloki. W przypadku AVC występują defekty w jednym lub kilku białkach. Uszkodzone komponenty uniemożliwiają tym białkom utrzymanie ściany serca w całości.

U pacjenta z AVC podczas ćwiczeń połączenia pomiędzy komórkami serca rozluźniają się i tworzą się pomiędzy nimi wolne przestrzenie. W związku z tym pomiędzy komórkami tworzą się blizny. Ten typ tkanki powoduje następnie osłabienie zdolności serca do wydostania się z opałów.

Zmiany w ścianie serca w AVC mają niejednolity początek, co powoduje, że ciężko jest je wykryć za pomocą ECG. Wyniki ECG pacjentów z tą chorobą niekoniecznie pokazują zmiany we wczesnej fazie, a także mogą sygnalizować różnorodne choroby.

Wczesne widoczne objawy AVC są trudne do przyporządkowania. Na przykład palpitacje lub oszołomienie są charakterystyczne dla tej choroby, ale równie dobrze mogą być obecne w przebiegu innych zaburzeń.

Marker biologiczny, który mógłby spełniać rolę wczesnego znaku ostrzegawczego, przyczyniłby się do ratowania życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze