Trwa ładowanie...

Aktywność fizyczna pomaga zwalczyć long COVID. Nowe badania

Aktywność fizyczna pomaga zwalczyć long COVID. Nowe badania
Aktywność fizyczna pomaga zwalczyć long COVID. Nowe badania (Getty Images)

Lekarze alarmują, że spore grono osób, które przechorowały COVID-19 odczuwa skutki choroby jeszcze długo po wyzdrowieniu. Badania przeprowadzone przez naukowców z National Institute for Health Research w brytyjskim Leicester dowodzą, że w powrocie do zdrowia mogą pomóc ćwiczenia fizyczne.

spis treści

1. Aktywność fizyczna a long COVID

Niewielkie badanie Brytyjczyków zostało przeprowadzone na grupie 30 pacjentów, z których każdy przeszedł sześciotygodniowy program rehabilitacyjny. Ozdrowieńcy wykonywali ćwiczenia poprawiające wydolność oddechową, m.in. chodzili na bieżni oraz odbywali trening siłowy górnych i dolnych kończyn. Badanym zaoferowano także kursy edukacyjne, dotyczące problemów z oddychaniem, zmęczenia, lęków czy powrotu do pracy.

"Grupą badawczą była grupa mieszana z pacjentów, którzy byli hospitalizowani na oddziale intensywnej opieki i kilku pacjentów środowiskowych", mówi jedna z autorek badania prof. Sally Singh, szefowa oddziału terapii kardiologicznej i płucnej w szpitalu w Leicester.

Zobacz film: "Dr Dzieciątkowski o testach na koronawirusa w Polsce"

Sing na podstawie przeprowadzonych badań stwierdza, że ćwiczenia pomagają zmniejszyć zmęczenie u osób zmagających się z long COVID. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, którzy spędzili długi czas w łóżku i stracili masę mięśniową.

Aktywność fizyczna pomaga zwalczyć long COVID. Nowe badania
Aktywność fizyczna pomaga zwalczyć long COVID. Nowe badania (Getty Images)

2. Poprawa wydolności, mniejsze zmęczenie

U osób, które zmagały się z long COVID, po turnusie rehabilitacyjnym zaobserwowano poprawę wydolności, łagodniejsze dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz poprawę umiejętności poznawczych.

W ciągu sześciu tygodni wśród pacjentów zmniejszyło się także zmęczenie i to nawet o pięć punktów w skali oceny zmęczenia FACTIC (skala ma 52 punkty, im więcej punktów, tym większe zmęczenie). Przed rehabilitacją pacjenci mieli powyżej 30 punktów. Dzięki ćwiczeniom przestali odczuwać zmęczenie, a na skali zaczęły pojawiać się coraz mniejsze wartości.

Naukowcy podkreślają jednak, że aktywność fizyczna nie jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, dlatego charakter terapii pozwalającej na powrót do zdrowia po COVID-19 należy skonsultować z lekarzem rodzinnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze