Aktywność fizyczna pomocna w poprawie stanu zdrowia osób z zaburzeniami pamięci i funkcji poznawczych

Najnowsze badania sugerują, że starsi ludzie, którzy mają problemy z pamięcią i myśleniem mogą poprawić swój stan przez wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

Naukowcy z Kanady stwierdzili, że ludzie, którzy wykazywali aktywność ruchową odnotowali pewną poprawę w teście umiejętności myślenia i pamięci w porównaniu z tymi, którzy byli bierni fizycznie.

„Okazało się, że wykonywane trzy razy w tygodniu z umiarkowaną intensywnością ćwiczenia aerobowe, takie jak szybki marsz, znacząco poprawiają funkcje poznawcze u osób starszych z zaburzeniami funkcji myślenia z powodu choroby dotykającej małych naczyń krwionośnych w mózgu" – powiedziała główna autorka badania Teresa Liu-Ambrose, adiunkt na Uniwersytecie w Vancouver w Kanadzie.

„Osoby badane doświadczyły spadku funkcji poznawczych, spowodowanego przez zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu, który jest drugą najczęstszą przyczyną demencji po chorobie Alzheimera” - powiedziała Liu-Ambrose.

„Chociaż poprawa sprawności umysłowej była niewielka, okazała się być na podobnym poziomie jak po przyjmowaniu leków dla osób z tym samym problemem” - zaobserwowała Liu-Ambrose.

„Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić nasze wyniki, biorąc pod uwagę ugruntowane korzyści z ćwiczeń, jak również fakt, że istnieje kilka możliwości leczenia farmakologicznego dostępnego dla osób z tą chorobą, ćwiczenia aerobowe wydają się być sensownym i bardzo ekonomicznym rozwiązaniem w leczeniu” – dodała.

Na potrzeby badania, Liu-Ambrose i jej współpracownicy zebrali grupę 70 osób, o średniej wieku wynoszącej 74 lata, którzy borykali się z drobnymi problemami z myśleniem i zapamiętywaniem.

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś...

Połowa uczestników wykonywała ćwiczenia fizyczne podczas godzinnych zajęć trzy razy w tygodniu przez okres sześciu miesięcy. Druga połowa nie podejmowała aktywności fizycznej oraz stosowała mniej zdrową dietę.

Uczestników badano na początku i na końcu badania oraz sześć miesięcy później. Testy oceniały ogólne umiejętności myślenia, umiejętności funkcji wykonawczych, takich jak planowanie i organizacja oraz to, jak dobrze mogliby poradzić sobie z wykonywaniem codziennych czynności.

W jednym badaniu w skali 11-punktowej uczestnicy badania, którzy wykonywali ćwiczenia uzyskali wynik lepszy prawie o 2 punkty.

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni...

Ale sześć miesięcy po tym jak grupa zakończyła ćwiczenia, ich wyniki nie różniły się od tych badanych, którzy wcześniej nie ćwiczyli. I nie było różnicy pomiędzy grupami w testach funkcji poznawczych czy tych określających umiejętność radzenia sobie z codziennymi czynnościami.

Naukowcy odkryli, że ćwiczenia wnosiły inne korzyści. Ludzie, którzy byli aktywni fizycznie mieli niższe ciśnienie krwi i lepiej wypadli w teście, jak daleko mogą dojść w ciągu sześciu minut, który mierzy ogólny stan zdrowia serca.

Obniżenie ciśnienia krwi może również pomóc odeprzeć osłabienie zdrowia psychicznego, ponieważ wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka upośledzenia umysłowego, jak twierdzą naukowcy.

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?

W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy rzeczywiście? Osoby aktywne fizycznie do lekarza zgłaszają się często dopiero po tym, jak ich kondycja i samopoczucie...

 „To badanie wykazało pewne interesujące wyniki dotyczące wpływu aktywności fizycznej na funkcje poznawcze, ale musi to być potwierdzone wynikami kolejnych badań, które zostaną wykonane w przyszłości. Należy być ostrożnym co do wyników tych badań, choć są one bardzo zachęcające” – powiedziała dr Aleksandra Foubert-Samier z Uniwersytetu w Bordeaux we Francji.

„Jest możliwe, że aktywność fizyczna chroni przed osłabieniem zdrowia psychicznego, ale potrzebne są inne badania, aby to udowodnić” - sugeruje Foubert-Samier, współautor badania.

„Niemniej jednak, aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia, szczególnie w kwestii ochrony przed chorobami sercowo-naczyniowymi" – dodaje.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...