Trwa ładowanie...

Aktywność mózgu przewiduje siłę naszych działań

Avatar placeholder
28.11.2016 14:06
Aktywność mózgu przewiduje siłę naszych działań
Aktywność mózgu przewiduje siłę naszych działań

Naukowcy odkryli związek między aktywnością w klastrach nerwowych w mózgu i wielkością siły generowanej w działaniu fizycznym, umożliwiając opracowania skuteczniejszych urządzeń w celu ułatwienia życia pacjentom sparaliżowanym.

Wyraźny związek między aktywnością w klastrach nerwowych w mózgu i wielkością siły generowanej w działaniu fizycznym wykazali naukowcy z Uniwersytetu Oxford, otwierając tym samym drogę do opracowania lepszych urządzeń dla osób sparaliżowanych.

Skoordynowane wzorce aktywności elektrycznej w zwojach podstawy mózgu - skupiska komórek nerwowych w mózgu – zostały zbadane, aby przewidzieć, jaka siła jest generowana w czasie dobrowolnych działań fizycznych, które pozwalają kontrolować, takie jak ruchy pięścią lub podnoszenie nogi.

Praca z pacjentami, których mózgi zostały poddane głębokiej stymulacji (postępowaniu chirurgicznemu stosowanemu w leczeniu niektórych neurologicznych objawów choroby Parkinsona, takich jak drżenie i sztywność), naukowcy odkryli związek między polem elektrycznym generowanym w klastrach nerwowych zwojów podstawy mózgu i zmuszeniem pacjenta do wygenerowania ruchu.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Nowe okrycie umożliwi osobom sparaliżowanym kontrolę siły ruchów
Nowe okrycie umożliwi osobom sparaliżowanym kontrolę siły ruchów (Shutterstock)

Odkrycie to może pomóc wyjaśnić, co w pracy mózgu zawodzi, w takich chorobach, jak parkinson.

Badania opublikowane w czasopiśmie "eLifesciences" pokazuje sposób, w jaki działanie zwojów podstawy mózgu łączy się, ze stworzeniem efektu fizycznego, który może być dokładnie opisany matematycznie. Postęp został już dostrzeżony w urządzeniach, które pomagają pacjentom sparaliżowanym poruszać się, ale nowe badania pozwolą na produkcję urządzeń, które wyregulują siłę lub szybkość tych ruchów.

Profesor Peter Brown, z Rady Badań Medycznych Dynamiki Jednostek Sieci Mózgowej na Uniwersytecie w Oksfordzie, który prowadził badania, powiedział, że dokonano ogromnych postępów w produkcji interfejsu mózg-maszyna, które ma ogromny potencjał leczenia i rehabilitacji.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyniki sugerują, jak zwoje podstawy mózgu pomagają kierować częściami mózgu kontrolującymi reakcje mięśni i dlaczego może się to udawać w przypadku choroby Parkinsona. Dokładne przewidywanie siły określonych ruchów daje możliwość wytwarzania wysokiej wydajności sygnałów sterujących do urządzeń sterowanych mózgiem, dając również możliwości dostrajania, które byłyby konieczne do wykonywania delikatnych i złożonych zadań, takich jak zbieranie przedmiotów.

Naukowcy twierdzą, że następnym krokiem będzie sprawdzenie, jak funkcje, które zostały zidentyfikowane, są w stanie kontrolować interfejs mózg-maszyna w praktyce, zwłaszcza w przypadku przewlekle sparaliżowanych pacjentów. Będą chcieli również sprawdzić, czy dodatkowe dane zarejestrowane w innych obszarach mózgu są potrzebne w celu właściwej kontroli urządzeń wspomagających.

W Polsce z problemem niepełnosprawności zmaga się 5,5 mln osób, czyli ok. 14 proc. społeczeństwa. W ostatnim czasie zauważono wzrost liczby osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Obecnie jest to 27,2 proc. osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i 38,4 proc. z umiarkowanym. Z każdym rokiem spada liczba osób z lekkim stopniem niepełnosprawności, który obecnie wynosi ok. 34,4 proc. ogólnej liczby osób niepełnosprawnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze