Trwa ładowanie...

Alarm na Lubelszczyźnie. Groźne bakterie w szpitalach w Lubartowie i Hrubieszowie. Podjęto natychmiastowe procedury

Groźne bakterie w dwóch szpitalach na Lubelszczyźnie – informuje Polsat News. W szpitalu powiatowym w Lubartowie wykryto groźną i odporną na antybiotyki bakterię KPC. W Hrubieszowie u jednego z pacjentów rozpoznano pałeczkę ropy błękitnej.

1. Bakteria KPC w szpitalu w Lubartowie

Z powodu wykrycia odpornej na większość antybiotyków bakterii KPC w placówce powiatowej w Lubartowie wstrzymano przyjmowanie pacjentów na oddział neurologiczny. Zawieszono również odwiedziny nie tylko na tym oddziale, ale także na chirurgii ogólnej. To typowa procedura w tego typu przypadkach.

- Pacjenci są sukcesywnie wypisywani – komentuje Justyna Kmieć – lekarka ze szpitala w Lubartowie – w rozmowie z Polsat News, dodając, że bakteria KPC może być bardzo groźna dla osób z obniżoną odpornością.

- Bakteria może powodować infekcje układu oddechowego, typu zapalenia płuc, infekcje układu pokarmowego, zakażenia kości – wymienia.

2. Pałeczka ropy błękitnej w Hrubieszowie

Tymczasem w Hrubieszowie na oddziale neurologicznym po wykryciu Pseudomonas aeruginosa wdrożono odpowiednie procedury, w tym natychmiastową izolację pancjenta.

- Izolacja musi być utrzymana do momentu wyeliminowania patogenu – tłumaczy na łamach "Dziennika Wschodniego" Dariusz Gałęcki – dyrektor szpitala w Hrubieszowie.

Bakterie odporne na znane ludzkości antybiotyki to zdaniem specjalistów jedno z największych zagrożeń medycznych na świecie. Eksperci coraz częściej spotykają się z sytuacją, w której nie mogą pacjentowi w żaden sposób pomóc. Do zakażeń najczęściej dochodzi na oddziałach szpitalnych.

Choć szpitale coraz większą wagę przykładają do higieny i stosują coraz bardziej doskonałe środki czystości, super bakterie nic sobie z tego nie robią. Liczba zakażeń w szpitalach wzrasta, a wszystko z powodu tego, że bakterie mutują się i uodparniają. To poważny problem współczesnej medycyny i wyzwanie dla przyszłości.

Zobacz też: Bakteria New Delhi - jak się przed nią ochronić?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.