Trwa ładowanie...

Alergie pokarmowe opóźnione

Alergie pokarmowe opóźnione
Alergie pokarmowe opóźnione (iStock)

Alergie pokarmowe opóźnione mają ogromny wpływ na wygląd, samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu – przyznaje Agnieszka Mielczarek, coach zdrowia. Według najnowszych danych 17 milionów Europejczyków cierpi z ich powodu.

Mogą one powodować zatrzymanie wody w organizmie, nadwagę i problemy skórne, np. trądzik. Specjaliści do spraw żywienia zachęcają więc do wykonywania specjalnych testów krwi, które pozwalają wykryć przeciwciała IgG wytwarzane przez organizm przeciwko spożywanym produktom żywnościowym.

Przeczytaj również:

Mówi się, że to przypadłość XXI wieku. - Alergie pokarmowe mają ogromne znaczenie dla wyglądu, samopoczucia i zdrowia. W moim gabinecie badam alergie pokarmowe opóźnione, które powodują zatrzymanie wody w organizmie i nadmierne kilogramy. Często nie wiemy, dlaczego są problemy ze skórą, np. trądzik po czterdziestce. To jest reakcja organizmu, którą bardzo często widać w wynikach alergii pokarmowych – mówi agencji Newseria Lifestyle Agnieszka Mielczarek, coach zdrowia i żywienia.

Zobacz film: "Jak alergie pokarmowe opóźnione wpływają na wygląd?"

Alergia IgG - zależna, zwana również alergią pokarmową opóźnioną (typu III), często nie daje typowych, kojarzonych z alergiami objawów. Reakcje pojawiają się po dłuższym czasie od zjedzenia alergenu – od 24 do nawet 96 godzin. Alergenem najczęściej jest białko mleka krowiego, gluten, jaja, soja i orzechy.

Przeczytaj również:

- Moje programy dietetyczne polegają na tym, że na 30 dni wykluczam te produkty. I po tym czasie każdy jeden składnik wprowadzam oddzielnie i sprawdzamy odpowiedź organizmu. Czy zatrzymała się woda w organizmie? Czy waga się zwiększyła bez powodu? Czy stan skóry i samopoczucie są gorsze? Czy pojawia się dyskomfort w obrębie jamy brzusznej – tłumaczy Agnieszka Mielczarek.

Coach podkreśla, że tak naprawdę potrzebujemy około 20-30 dni na zmianę nawyków, a później następuje proces utrwalenia tych korzystnych dla naszego zdrowia oraz figury przyzwyczajeń. Aby kompleksowo zadbać o swój organizm warto wykonać testy alergiczne, np. ImuPro, który pozwoli określić alergie pokarmowe, zbadać florę bakteryjną oraz dobrać odpowiednią dietę. Wskazania do wykonania badania ImuPro to: częste zmęczenie, migrenowe bóle głowy, nawracające infekcje, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zaburzenia nastroju i depresja, problemy skórne, a nawet niepłodność.

10 gwiazd, które mają alergię
10 gwiazd, które mają alergię [11 zdjęć]

Blisko 50% Polaków jest uczulonych na powszechnie występujące alergeny. Czy to jedzenie, kurz czy pyłki,

zobacz galerię

- Alergie pokarmowe mają wpływ nie tylko na wygląd, ale też na odpowiedź autoimmunologiczną organizmu, na choroby, m.in. Hashimoto. Konsekwencjami mogą być problemy z zajściem w ciążę, problemy hormonalne u kobiet. To wszystko ma bezpośredni związek z odżywianiem – mówi Agnieszka Mielczarek.

Alergia często mylona jest z nietolerancją pokarmową. Jest ona spowodowana brakiem jakiegoś enzymu trawiennego, co sprawia, że nasz organizm nie jest w stanie przyswoić pewnych składników. Najwięcej osób nie toleruje laktozy, bo ich organizm nie produkuje laktazy – enzymu niezbędnego do trawienia tego składnika mleka. Często spotykana jest również nietolerancja glutenu, fruktozy czy alkoholu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze