Trwa ładowanie...

Alkohol a rak. Nowe wytyczne dotyczące spożycia alkoholu

Do tej pory za bezpieczną dawkę alkoholu uchodziły dwie lampki wina dziennie, jednak australijscy badacze na czele z Anne Kelso udowadniają, że bezpieczna dawka nie istnieje, a alkohol działa na nasz organizm kancerogennie.

Zobacz film: "Prof. Alicja Chybicka"

spis treści

1. Spożycie alkoholu a rak

Pierwszy raz od 10 lat naukowcy z National Health and Medical Research Council przyznali, że bezpieczna dawka spożywanego alkoholu nie istnieje. Wcześniej przyjmowało się, że wypicie dwóch lampek wina lub jednego piwa dziennie nie szkodzi zdrowiu, jednak wnioski po upływie dekady są inne.

Alkohol wpływa na rozwój nowotworów
Alkohol wpływa na rozwój nowotworów (iStock)

Australijska badaczka Anne Kelso powiedziała:

"Nie mogę powiedzieć, ile należy pić, ponieważ im więcej alkoholu zdecydujesz się wypić, tym bardziej narażony jesteś na choroby nowotworowe".

Badania przeprowadzone przez NHMRC wskazały na silniejsze powiązania pomiędzy spożywanym alkoholem a rozwojem chorób nowotworowych. Przez ostatnie 10 lat, pod wpływem badań nad szkodliwością alkoholu pojawiły się nowe wytyczne, co do jego spożywania, szczególnie dla kobiet spodziewających się dziecka.

"Spożywany alkohol przez ciężarną lub karmiąca kobietę jest szczególnie niebezpieczny dla dziecka" – wyjaśnia prof. Conigrave z Uniwersytetu w Sydney.

7 sygnałów świadczących o tym, że masz problemy z alkoholem
7 sygnałów świadczących o tym, że masz problemy z alkoholem [7 zdjęć]

Uzależnienie od alkoholu nie pojawia się znienacka. Trzeba czasu, żeby stać się alkoholikiem. Eksperci...

zobacz galerię

To samo dotyczy nastolatków, którzy nie skończyli przynajmniej 18 lat. Jak przekują naukowcy, nie chodzi jedynie o to, że alkohol uzależnia. Głównym powodem jest negatywny wpływ alkoholu na rozwój mózgu.

"Ponieważ mózg rozwija się do 25. r.ż, najrozsądniej jest do tego czasu zachować abstynencję" – podsumowuje prof. Conigrave.

2. Ile alkoholu można wypić?

Jak przekonują naukowcy, najlepiej jest zupełnie zrezygnować z alkoholu, jednak jeśli chcemy go spożywać, to pamiętajmy, że jest to pożywka dla raka.

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu (iStock)

Szacuje się, że 2-4 proc. wszystkich przypadków nowotworów spowodowanych jest pośrednio lub bezpośrednio przez alkohol, szczególnie rak jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby i piersi u kobiet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.