Trwa ładowanie...

Alkohol i papierosy to najgorsze połączenie. Niszczą mózg, zwiększają ryzyko raka

Avatar placeholder
28.11.2018 09:03
alkohol i papierosy to najgorsze połączenie
alkohol i papierosy to najgorsze połączenie (123rf.com)

Jednoczesne picie alkoholu i palenie papierosów to najgorsze połączenie dla twojego organizmu. Zanim podczas wieczornej imprezy sięgniesz po drinka i papierosa, przeczytaj, dlaczego lepiej tego nie robić.

Alkohol i papierosy to szkodliwy duet
Alkohol i papierosy to szkodliwy duet (123rf.com)

1. Szkodliwy duet

Niezależnie od tego, czy nałogowo palimy papierosy, czy sięgamy po nie okazjonalnie, w połączeniu ze spożywanym alkoholem mają one fatalne skutki dla naszego organizmu.

Obie te używki osobno prowadzą do zmian degeneracyjnych w komórkach, a w duecie są jeszcze bardziej niebezpieczne.

Zobacz film: "Palenie papierosów a serce"

- Palenie papierosów i jednoczesne picie alkoholu sprawia, że ich szkodliwe działanie jest synergistyczne. Jedna używka wzmacnia działanie drugiej - tłumaczy dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Na co narażamy się jednocześnie pijąc alkohol i paląc?

2. Zachorowanie na raka

Połączenie alkoholu i papierosów jest silnie rakotwórcze. Papierosy i alkohol są wysoko na liście czynników, które sprzyjają powstawaniu nowotworów.

- Do tej pory palenie papierosów powiązano z ryzykiem wystąpienia 15 nowotworów. To nie tylko rak płuc i krtani, ale także nowotwory jelit czy rak pęcherza moczowego - dodaje Sutkowski.

Nie tylko papierosy działają rakotwórczo. Udowodniono ścisły związek między nadużywaniem alkoholu a powstawaniem nowotworów migdałków, gardła i jamy ustnej. U osób pijących ryzyko zachorowania wzrasta o 30 proc. W przypadku połączenia alkoholu z papierosami zwiększa się nawet trzykrotnie.

3. Zniszczenie mózgu

O tym, że połączenie alkoholu i papierosów niszczy komórki mózgowe, informowali naukowcy z Veterans Administration Medical Center w San Francisco. Przeprowadzili badanie na grupie 50 osób. Wśród badanych było 24 alkoholików i 26 osób mało pijących. Dodatkowo część osób z każdej grupy paliła papierosy.

Naukowcy dowiedli, że regularne palenie papierosów nasila zniszczenia w mózgu, które są wywoływane przez uzależnienie od alkoholu. Przy czym zmiany wywołane przez to połączenie są silniejsze niż zmiany spowodowane przez każdy z tych czynników występujący osobno.

- Picie alkoholu przyczynia się do postępujących zmian degeneracyjnych w mózgu. Wywołuje też stany zapalne i może przyczyniać się do powstawania demencji. Podobny wpływ na mózg mają też papierosy. Połączenie tych dwóch używek nasila i przyśpiesza te procesy. Szczególnie narażone na zmiany są płat czołowy i skroniowy - uzupełnia Sutkowski.

4. Potężny kac

Palenie papierosów i picie alkoholu potęguje też objawy zatrucia alkoholowego, czyli tzw. kaca. Niezależnie, czy palimy okazjonalnie, czy jesteśmy nałogowymi palaczami, takie połączenie nie przyniesie nic dobrego.

Połączenie to sprawia, że organizm dłużej walczy z zatruciem. Nikotyna i alkohol działają na ośrodkowy układ nerwowy, dodatkowo tlenek węgla zawarty w dymie papierosowym zakłóca prawidłowe oddychanie wewnątrzkomórkowe.

Naukowcy z Uniwersytetu w Providence przeprowadzili badanie na grupie 113 studentów. Przez osiem tygodni mieli oni za zadanie spisywać informacje na temat picia alkoholu i palenia papierosów, a także objawów kaca, które odczuwali.

Naukowcy, na podstawie analiz, doszli do wniosku, że osoby, które piły dużo alkoholu, jednocześnie wypalając więcej papierosów, częściej i boleśniej odczuwały skutki zatrucia alkoholem etylowym. Przy tej samej ilości alkoholu, palacze przechodzili kaca ciężej.

Najlepszym pomysłem jest rzucenie palenia i ograniczenie spożywania alkoholu. Jeśli jednak nie jesteś w stanie tego zrobić, ogranicz palenie w dniu, kiedy zamierzasz pić napoje alkoholowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze