Trwa ładowanie...

Alloplastyka stawu kolanowego - wskazania, przebieg, rekonwalescencja, cena

Alloplastyka jest stosowana przede wszystkim w leczeniu zwyrodnienia stawów
Alloplastyka jest stosowana przede wszystkim w leczeniu zwyrodnienia stawów (123rf)

Alloplastyka stawu kolanowego, określana również jako endoprotezoplastyka jest operacją przeprowadzaną w przypadku leczenia choroby zwyrodnieniowej. Pozwala na pozbycie się przykrych dolegliwości oraz wspomaga ruchomość całego stawu. Operacja nie jest skomplikowana i trwa kilkadziesiąt minut. Po jej wykonaniu konieczna jest jednak rekonwalescencja, aby móc powrócić do pełni zdrowia.

spis treści

1. Co to jest alloplastyka stawu kolanowego?

Alloplastyka stawu kolanowego to zastąpienie części naturalnego stawu stawem sztucznym. Dzięki takiej operacji pacjent ma możliwość powrotu do pełnej sprawności. Wstawiane sztuczne zamienniki wykonane są z materiałów syntetycznych bądź metalowych. Jedynie kości zastępowane są częściami, które wykonane są z metalu.

Zabieg alloplastyki stawu kolanowego wykonywany jest wtedy, gdy chrząstka stawu jest wytarta, niezdolna do dalszej pracy i zużyta. Po zabiegu pacjent nie powinien odczuwać bólu, a ruchomość stawu powinna ulec poprawie.

2. Rodzaje alloplastyki stawu kolanowego

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Wyróżnia się dwa podstawowe typy alloplastyki: częściową oraz całkowitą.

Alloplastyka częściowa konieczna jest wówczas, kiedy staw kolanowy nie jest uszkodzony w całości. Podczas tego zabiegu wymieniana jest tylko część kolana. Dzieje się tak, kiedy kości pacjenta nie uległy całkowitemu zużyciu, jednak część z nich jest niezdolna do dalszego funkcjonowania.

Możliwa jest także całkowita stawu kolanowego. Polega ona na zastąpieniu niezdolnych do funkcjonowania części stawów. Alloplastyce stawu kolanowego ulega wówczas najdalsza część kości udowej, która zostaje zastąpiona metalowym elementem, kość piszczelowa - jej bliższa część - zbudowana jest na nowo z plastikowo-metalowej części, a na rzepce umieszcza się plastikową nakładkę.

3. Wskazania do wykonania alloplastyki stawu kolanowego

Alloplastyka przeprowadzana jest u pacjentów, u których stwierdzono częściowe lub całkowite zużycie się stawu. Jeśli jest on niezdolny do dalszej samodzielnej pracy, konieczna jest wymiana jego elementów na sztuczne.

Najczęściej wskazaniem do przeprowadzenia operacji są takie choroby, jak:

Wskazaniem do operacji stawu kolanowego jest również normalne zużycie stawu, które wynika z wieku. Zabieg jest uzasadniony w przypadku bólu i zmniejszonej ruchomości, które ma związek z nieprawidłowym obciążaniem stawu.

Czasem wskazaniem do operacji stawu kolanowego są stare urazy lub przewlekły stan zapalny kolan. Sprawia to, że chrząstka w kolanie robi się coraz cieńsza, a kości zaczynają ocierać się o siebie.

Gdy dojdzie do odsłonięcia kości wówczas, normalne ruchy stawu powodują ból. Kolejnym źródłem bólu bywają patologie błony maziowej, która produkuje jeszcze więcej mazi stawowej, co może prowadzić do wysięków w stawie i powodować silny ból.

4. Przeciwwskazania do wykonania alloplastyki

Alloplastyka stawu kolanowego nie może być wykonana, jeżeli pacjent jest chory. Wszelkie infekcje oraz stany zapalne sprawią, że operacja zostanie przełożona. W dniu planowanego zabiegu nie należy niczego pić ani jeść.

Należy też poinformować lekarza o wszystkich chorobach, uczuleniach i schorzeniach, które nas dotyczą, nawet tych niezwiązanych z układem kostno-stawowym. Pomoże to lekarzowi podjąć ostateczną decyzję i dopasować rodzaj leczenia i rekonwalescencji.

5. Przygotowanie do alloplastyki stawu kolanowego

Przed wykonaniem operacji należy wykonać komplet badań kontrolnych. Najczęściej lekarze zalecają badanie moczu, morfologię, jonogram i EKG. W przypadku, kiedy operacja uwarunkowana jest chorobą, należy wykonać także komplet specjalistycznych badań.

Pacjent powinien wykonać szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. 10 dni przed zabiegiem nie można zażywać środków zawierających kwas acetylosalicylowy, gdyż może to doprowadzić do nadmiernego krwawienia w czasie zabiegu. Dobrze jest wykonać też komplet zabiegów i badań stomatologicznych. Zęby powinny być zdrowe, bez stanów zapalnych.

Specjaliści zalecają także, aby osoby, które mają nadwagę, postarały się zmniejszyć nieco masę ciała przed operacją. Dzięki temu cały zabieg będzie łatwiejszy. Dobrze jest także przygotować sobie kule lub balkonik na czas rekonwalescencji, ponieważ po operacji chodzenie może być znacznie utrudnione.

6. Przebieg alloplastyki stawu kolanowego

Operacja stawu kolanowego jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Po przeprowadzeniu wywiadu to anestezjolog dobiera odpowiednią metodę znieczulenia.

Operacja stawu kolanowego trwa ok. 1,5-2 godziny. Niezależnie od rodzaju wykorzystywanej protezy operację zawsze wykonuje się z przodu, co pozwala na dokładne obejrzenie całości stawu. Operacja stawu kolanowego zwykle przebiega w ten sam sposób.

Wybór protezy wykorzystanej w czasie operacji stawu kolanowego zależy od zaawansowania zmian w stawie. W czasie operacji stawu kolanowego jest usuwana chrząstka, zmiany kostne i łąkotka.

Następnie kość jest przygotowywana do wstawienia danego rodzaju protezy, która jest mocowana do kości. Zazwyczaj podczas operacji stawu kolanowego zostaje zatrzymany przepływ krwi w kolanie, a po jej zakończeniu w stawie zakłada się dren, odprowadzający krew gromadzącą się w ranie. Na zakończenie zakłada się szwy.

7. Rekonwalescencja po alloplastyce stawu kolanowego

Operacja stawu kolanowego przyniesie efekt, jeżeli pacjent będzie przestrzegał zaleceń lekarza. Trwałość założonej w czasie operacji stawu kolanowego endoprotezy zależy głównie od zachowania chorego.

Po operacji stawu kolanowego pacjent będzie mógł skorzystać z pomocy fizjoterapeuty jeszcze na oddziale szpitalnym. Musi na nowo nauczyć się poruszać stawem kolanowym i wykonywać normalne, codzienne czynności.

Już w pierwszej dobie po zabiegu następuje pionizacja, czyli stawianie pacjenta i nauka chodzenia o kulach lub balkoniku. Następnie konieczna jest rehabilitacja, podczas której pacjent ćwiczy z pomocą specjalisty.

Całkowity okres rekonwalescencji wynosi ok. trzech miesięcy, jednak nie jest to regułą. Osoby posiadające pracę siedzącą wracają do swoich obowiązków szybciej niż osoby pracujące fizycznie.

Po zabiegu należy owinąć kończynę bandażem. Osoby szczupłe zamiennie mogą zastosować plastry, a osoby z nadwagą - pończochy przeciwżylakowe. Pomoże to ustabilizować wymieniony staw i szybciej wrócić do formy.

8. Możliwe powikłania

Po wszczepieniu endoprotezy istnieje możliwość powikłań w postaci alergii na któryś z wszczepionych elementów. Jeśli po wykonanym zabiegu pacjent zaczyna odczuwać swędzenie skóry lub wysypkę, należy wykonać tzw. skórne testy płatkowe - na metale, chrom, nikiel, tytan i kobalt - informuje ortopeda, lek. Tomasz Kowalczyk.

Po alloplastyce stawu kolanowego możliwy jest również ból kolana, porównywany do uczucia rozpychania. Może to świadczyć o zakażeniu lub obluzowaniu implantu.

W przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał dany zabieg. Niepokojący jest również obrzęk, zaczerwienienie lub gorączka. Na szczęście powikłania nie są częste i są łatwe do zlikwidowania.

9. Cena alloplastyki stawu kolanowego

Niestety operacja alloplastyki jest dość kosztowna i nie jest refundowana przez NFZ. Za cały zabieg należy zapłacić kilka tysięcy złotych. Ceny zaczynają się od około 4-5 tysięcy i sięgają aż 30 (w renomowanych klinikach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Endoprotezoplastyka - wskazania, wiek pacjenta, rekonwalescencja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze