Trwa ładowanie...

Amlozek – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, reakcja z innymi lekami, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 14:18
Amlozek – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, reakcja z innymi lekami, skutki uboczne
Amlozek – wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, reakcja z innymi lekami, skutki uboczne (shutterstock)

Lek Amlozek jest wskazany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego. Lek stosuje się także w leczeniu bólu w klatce piersiowej. Amlozek ułatwia dopływ krwi do mięśnia sercowego. Lek Amlozek jest dostępny na receptę.

spis treści

1. Wskazania do stosowania leku Amlozek

Wskazaniem do stosowania leku Amlozek jest nadciśnienie tętnicze. Lek jest odpowiedni dla pacjentów, którzy odczuwają ból w klatce piersiowej. Taki ból jest nazywany dławicą piersiową. Rzadkim rodzajem dławicy piersiowej jest dłąwica piersiowa typu Prinzmetala.

U pacjentów z wysokim ciśnieniem tętniczym preparat Amlozek rozszerza naczynia krwionośne, ułatwiając krwi przepływ przez nie. U pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, lek Amlozek ułatwia dopływ krwi do mięśnia sercowego zwiększając ilość dostarczanego tlenu, co w rezultacie zapobiega bólowi w klatce piersiowej. Lek Amlozek nie przynosi natychmiastowej ulgi w bólu dławicowym w klatce piersiowej.

2. Przeciwwskazania do stosowania

Zobacz film: "Na nadciśnienie tętnicze choruje 40 proc. Polaków"

Przeciwwskazania do stosowania leku Amlozek to: uczulenie na amlodypinę, niskie ciśnienie tętnicze, zwężenie zastawki aorty, wstrząs kardiogenny, a także niewydolność serca po zawale serca.

Szczególna ostrożność przy leku Amlozek powinna być zachowana przez pacjentów, którzy niedawno przeszli zawał serca, chorują na niewydolność serca, mają przełom nadciśnieniowy czy mają problemy z wątrobą. Lek Amlozek może wpływać na sprawność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jak walczyć z nadciśnieniem? (Prezentacja edukacyjna)
Jak walczyć z nadciśnieniem? (Prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Nadciśnienie Nadciśnienie dotyka około 1 na 3 Polaków i zwiększa ryzyko zawału i udaru. Ćwiczenia

zobacz galerię

3. Bezpiecznie dawkowanie leku

Tabletki Amlozek występują w dawkach 5 mg oraz 10 mg. W trakcie kuracji lekiem Amlozek nie należy spożywać soku grejpfrutowego ani jeść grejpfrutów. Dzieje się tak ponieważ sok grejpfrutowy może nasilić działanie leku Amlozek.

Lek Amlozek można przyjmować niezależnie od posiłku i napojów. Lek Amlozek powinien być stosowany o tej samej porze dnia. Powinno się go popić szklanką wody. U dzieci i młodzieży (6-17 lat) zalecana dawka leku Amlozek to 2,5 mg na dobę. Dorośli pacjenci powinni przyjmować dawkę 5 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę leku Amlozek do 10 mg.

Tabletki Amlozek trzeba stosować w sposób ciągły. W sytuacji gdy zapomni się przyjęcia leku Amlozek dawkę trzeba pominąć. Nie powinno stosować się podwójnej dawki leku. Cena leku Amlozek(10mg) to ok. 18 zł za 30 tabletek.

4. Reakcja z innymi lekami

Lek Amlozek może oddziaływać na działanie, niektórych leków. Również inne leki stosowane przez pacjenta mogą wpływać na działanie leku Amlozek. Do tych leków należą: leki przeciwgrzybiczne (ketokonazol, itrakonazol), ziele dziurawca, cyklosporyna, leki stosowane w leczeniu HIV, leki stosowane w chorobach serca (werapamil, diltiazem), symwastatyna (lek zmniejszający stężenie cholesterolu).

5. Działania niepożądane i skutki uboczne leku Amlozek

Działania niepożądane przy stosowaniu leki Amlozek to: nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszności, obrzęk powiek, twarzy lub warg, obrzęk języka oraz gardła powodujący znaczne trudności w oddychaniu.

Skutki uboczne przy przyjmowaniu leku Amlozek to także: reakcje skórne, wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry całego ciała, silny świąd, powstawanie pęcherzy, złuszczanie oraz obrzęk skóry, zapalenie błon śluzowych (zespół Stevensa-Johnsona).

Do działań niepożądanych należą także: zawał serca, zaburzenia rytmu serca, zapalenie trzustki, które może spowodować silny ból w nadbrzuszu, promieniujący do pleców, z towarzyszącym bardzo złym samopoczuciem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze