Trwa ładowanie...

Anna Grodzka – operacja zmiany płci

Anna Grodzka jest transseksualistką, która w 2010 r. przeszła operację zmiany płci. Wcześniej znana jako Krzysztof Bęgowski, nie identyfikowała się ze swoją płcią. Była w związku małżeńskim z kobietą, z którą ma dorosłego syna.

Zobacz film: "Chłopiec uwięziony w ciele dziewczynki"

spis treści

1. Anna Grodzka – decyzja o zmianie płci

Anna Grodzka to polska polityk i posłanka na sejm VII kadencji. 64-letnia kobieta angażuje się również w życie społeczne, działając na rzecz Fundacji Trans-Fuzja. Anna Grodzka jest jednak najbardziej znana z operacji zmiany płci, którą przeszła w wieku 56 lat.

Anna Grodzka, a wcześniej Krzysztof Bogdan Bęgowski, jest osobą transseksualną. Transseksualiści nie identyfikują się ze swoją płcią. Anna Grodzka była więc kobietą uwięzioną w ciele mężczyzny.

Anna Grodzka już w wieku 11 lat zorientowała się, że czuje się kobietą. Jako Krzysztof Bęgowski związała się jednak z kobietą, z którą spłodziła syna. Po rozwodzie, w momencie kiedy jej syn osiągnął pełnoletniość, Anna Grodzka zdecydowała się przeprowadzić zabieg zmiany płci w Bangkoku.

Co działa na kobiety? Kontrowersyjne badania nad kobiecą seksualnością
Co działa na kobiety? Kontrowersyjne badania nad kobiecą seksualnością [6 zdjęć]

Wiele osób zapewne uważa, że odpowiedź na to pytanie jest prosta. A jednak jest to temat bardziej skomplikowany

zobacz galerię

2. Anna Grodzka – operacja zmiany płci

Proces zmiany płci Anny Grodzkiej trwał 3 lata. Wiązał się nie tylko z fizyczną zmianą, ale też psychiczną. Psychologowie najpierw musieli upewnić się, że Anna Grodzka jest psychicznie gotowa do stania się kobietą. To właśnie ze względu na dojrzałość psychiczną zabieg ten przeprowadza się u osób pełnoletnich.

Drugi etap przygotowania Anny Grodzkiej do operacji zmiany płci to terapia hormonalna. Przy zmianie płci z mężczyzny na kobietę, pacjentowi podaje się estrogen i progesteron, które powodują wzrost piersi, delikatną zmianę barwy głosu i odkładanie się tłuszczu na biodrach.

Przed zabiegiem wykonuje się też EEG, RTG, EKG, badanie krwi, moczu i dna oka. Sam zabieg zmiany płci Anny Grodzkiej nazywa się orchidektomią i dzieli na trzy etapy.

Pierwszy etap polega na usunięciu jąder i penisa. Skóra z prącia zostaje następnie wykorzystana do uformowania pochwy. Po wycięciu męskich narządów rozrodczych, chirurg tworzy wargi sromowe i łechtaczkę, a także waginę, by osoba transseksualna mogła współżyć.

Łechtaczka tworzona jest z czubka penisa, by jej ukrwienie pozwalało na odczuwanie satysfakcji seksualnej. Po zabiegu konieczne jest noszenie balonika, który uniemożliwia ponowne zrastanie się pochwy i niszczenie łechtaczki.

Zmiana płci, taka jak u Anny Grodzkiej, może wiązać się również z wszczepieniem implantu piersi, operacji strun głosowych i wycięciu jabłka Adama, a także usuwaniu owłosienia, korekcji kości twarzy i wycięciu żeber, by uwidocznić talię.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Anna Grodzka – życie po zabiegu

Proces zmiany płci Anny Grodzkiej zakończył się w 2010 roku. Od tej pory posłanka z dumą obnosi się ze swoją kobiecością. Niestety, społeczeństwo wciąż miewa problemy z zaakceptowaniem jej nowej płci.

Anna Grodzka nie poddaje się w walce o tolerancję, działając na rzecz Fundacji uświadamiającej jak ważna jest akceptacja transseksualistów. Przy 187 cm wzrostu i rozmiarze buta nr 43 jest kobietą, zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza