Trwa ładowanie...

Antybakteryjne implanty

Lek. Mateusz Nawrocki
28.12.2016 09:37
Antybakteryjne implanty
Antybakteryjne implanty

Grupa naukowców jest w trakcie opracowywania nowych metod podnoszących jakość implantów stomatologicznych. Infekcje jamy ustnej są główną przyczyną niepowodzeń wszczepiania sztucznych zębów.

Badacze opracowali specjalne powłoki, które działając antybakteryjnie zmniejszają ryzyko infekcji w jamie ustnej, a także ułatwiają właściwe przyleganie implantu do kości. Według naukowców problemy z właściwym przyleganiem do kości, lub infekcje są przyczyną usuwania 10 proc. implantów.

Komplikacje te spędzały sen z powiek producentom implantów. Udało uzyskać się materiały, które ułatwiały tworzenie kości wokół implantów, dzięki czemu przylegały one do niej w większym stopniu, konieczne jednak było opracowanie środków antybakteryjnych na tych powierzchniach.

Naukowcy pracują nad nową generacją implantów
Naukowcy pracują nad nową generacją implantów (123RF)
Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Problemem jest również fakt, że bakterie, które namnażały się wokół implantów stawały się oporne na działanie antybiotyków, a co za tym idzie dobór terapii był kłopotliwy i niejednokrotnie nie działał odrazu. Metodą dzięki której udało się opracować nowoczesne implanty jest prosta synteza przechodzenia zolu w żel.

Dodatkowo użyto krzemionki, której obecność, jak się okazało, ma działanie kościotwórcze. Dodano również inne środki o charakterystyce bakteriobójczej. Naukowcy opracowali trzy różne powłoki, które różnią się użytymi środkami przeciwbakteryjnymi. Jeden z nich miał właściwości przeciwdziałające rozwojowi infekcji, profilaktycznie przeciwdziałanie polegające na zapobieganiu przylegania bakterii, a także przeciwdziałanie infekcji, która już się rozwinęła.

Jak zaznaczają naukowcy bardzo ważne jest, aby użyte materiały były na tyle trwałe, aby działały przez cały czas przylegania implantu do kości. W przypadku środków, które mają zwalczać infekcję, która już się rozwinęła istotne jest, aby środek ten uwalniał się możliwie jak najszybciej, aby zneutralizować rozwijającą się infekcję.

Jeden z użytych materiałów objęty jest tajemnicą handlową i aktualnie trwa proces jego opatentowania. Jak zaznaczają naukowcy, istnieje nadzieja, że stworzono środki, które działają przeciwbakteryjnie i jednocześnie nie wpływają negatywnie na właściwe połączenie implantu z kością.

Implant zęba
Implant zęba

Zdjęcie rentgenowskie pacjenta z implantem zęba.

zobacz galerię

Badacze jednak podkreślają, że jeszcze długa droga przed zastosowaniem nowoodkrytych materiałów w rutynowej praktyce stomatologicznej. Konieczne jest także zoptymalizowanie odkrytych środków, tak aby zapewnić jak najwyższą wydajność. Z pewnością rewolucyjne powłoki mają szansę zaistnieć i wydaje się, że zaproponowane metody są na dobrej drodze, aby w ciągu niedługiego czasu zostały wprowadzone do rutynowego leczenia.

Wszystkie procedury, które dają szansę na większe powodzenia tego typu zabiegów są konieczne i jest tylko kwestią czasu, kiedy spektrum ich działania rozszerzy się również na inne specjalizacje medyczne. To ważny temat również w transplantologii i nieodłączny jej problem związany z odrzucaniem przeszczepów. 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze