Trwa ładowanie...

Antybakteryjne implanty

Grupa naukowców jest w trakcie opracowywania nowych metod podnoszących jakość implantów stomatologicznych. Infekcje jamy ustnej są główną przyczyną niepowodzeń wszczepiania sztucznych zębów.

Badacze opracowali specjalne powłoki, które działając antybakteryjnie zmniejszają ryzyko infekcji w jamie ustnej, a także ułatwiają właściwe przyleganie implantu do kości. Według naukowców problemy z właściwym przyleganiem do kości, lub infekcje są przyczyną usuwania 10 proc. implantów.

Komplikacje te spędzały sen z powiek producentom implantów. Udało uzyskać się materiały, które ułatwiały tworzenie kości wokół implantów, dzięki czemu przylegały one do niej w większym stopniu, konieczne jednak było opracowanie środków antybakteryjnych na tych powierzchniach.

Naukowcy pracują nad nową generacją implantów
Naukowcy pracują nad nową generacją implantów (123RF)

Problemem jest również fakt, że bakterie, które namnażały się wokół implantów stawały się oporne na działanie antybiotyków, a co za tym idzie dobór terapii był kłopotliwy i niejednokrotnie nie działał odrazu. Metodą dzięki której udało się opracować nowoczesne implanty jest prosta synteza przechodzenia zolu w żel.

Dodatkowo użyto krzemionki, której obecność, jak się okazało, ma działanie kościotwórcze. Dodano również inne środki o charakterystyce bakteriobójczej. Naukowcy opracowali trzy różne powłoki, które różnią się użytymi środkami przeciwbakteryjnymi. Jeden z nich miał właściwości przeciwdziałające rozwojowi infekcji, profilaktycznie przeciwdziałanie polegające na zapobieganiu przylegania bakterii, a także przeciwdziałanie infekcji, która już się rozwinęła.

Jak zaznaczają naukowcy bardzo ważne jest, aby użyte materiały były na tyle trwałe, aby działały przez cały czas przylegania implantu do kości. W przypadku środków, które mają zwalczać infekcję, która już się rozwinęła istotne jest, aby środek ten uwalniał się możliwie jak najszybciej, aby zneutralizować rozwijającą się infekcję.

Jeden z użytych materiałów objęty jest tajemnicą handlową i aktualnie trwa proces jego opatentowania. Jak zaznaczają naukowcy, istnieje nadzieja, że stworzono środki, które działają przeciwbakteryjnie i jednocześnie nie wpływają negatywnie na właściwe połączenie implantu z kością.

Implant zęba
Implant zęba

Zdjęcie rentgenowskie pacjenta z implantem zęba.

zobacz galerię

Badacze jednak podkreślają, że jeszcze długa droga przed zastosowaniem nowoodkrytych materiałów w rutynowej praktyce stomatologicznej. Konieczne jest także zoptymalizowanie odkrytych środków, tak aby zapewnić jak najwyższą wydajność. Z pewnością rewolucyjne powłoki mają szansę zaistnieć i wydaje się, że zaproponowane metody są na dobrej drodze, aby w ciągu niedługiego czasu zostały wprowadzone do rutynowego leczenia.

Wszystkie procedury, które dają szansę na większe powodzenia tego typu zabiegów są konieczne i jest tylko kwestią czasu, kiedy spektrum ich działania rozszerzy się również na inne specjalizacje medyczne. To ważny temat również w transplantologii i nieodłączny jej problem związany z odrzucaniem przeszczepów. 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.