Trwa ładowanie...

Długotrwałe stosowanie antybiotyków przyczynia się do raka jelita grubego

Nowe badanie wykazało, że ludzie, którzy przyjmują antybiotyki przez dłuższy czas, są bardziej narażeni na rozwój raka jelit.

Zobacz film: "Jak stosować antybiotyki?"

Naukowcy twierdzą, że różnorodność wirusów w jelicie może odgrywać rolę w rozwoju nowotworów. Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Gut".

Eksperci jednak ostrzegają, że są to wczesne wyniki, które wymagają potwierdzenia i niewskazane jest zaprzestanie stosowania antybiotyków.

Polipy jelit, małe wyrostki na ścianie jelita, przypominające swoim wyglądem baloniki, można znaleźć u 20-40 proc. Polaków. W większości przypadków nie dają żadnych objawów i nie przekształcają się w nowotwory, ale w przypadku braku odpowiedniej terapii mogą stwarzać takie ryzyko.

Antybiotyki mogą przyczyniajć się do rozwoju raka jelita grubego
Antybiotyki mogą przyczyniajć się do rozwoju raka jelita grubego (Shutterstock)

W ramach analizy naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym zdrowia 16 600 pielęgniarek, uczestniczących w długoterminowym badaniu o nazwie Nurses' Health Study.

Wykazano, że u pielęgniarek w wieku od 20 do 39 lat, stosujących antybiotyki przez co najmniej dwa miesiące, w późniejszym życiu częściej diagnozowano określone rodzaje polipów jelita, zwane gruczolakami, w porównaniu do ich rówieśniczek, które nie stosowały podobnych terapii.

U kobiet, które przyjmowały antybiotyki przez dwa miesiące lub dłużej w wieku 40-50 lat wystąpienie gruczolaka było jeszcze bardziej prawdopodobne.

Zdaniem autorów badania, ich wyniki nie dowodzą, że antybiotyki prowadzą do rozwoju raka, a potwierdzają jedynie, że bakterie, których zwalczenie jest celem leków, mogą odgrywać ważną rolę w tym procesie.

"Antybiotyki zasadniczo zmieniają mikrobiologię jelit, ograniczając różnorodność i liczbę bakterii oraz zmniejszając odporność na wrogie wirusy" – mówią. Jak dodają, to może mieć decydującą rolę w rozwoju raka jelita grubego. Dodatkowo bakterie wymagające antybiotyków mogą wywoływać stan zapalny, co jest znanym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego.

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)
Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna) [14 zdjęć]

Czym jest rak jelita grubego i odbytnicy? Rak ten jest trzecim najczęściej spotykanym u kobiet i mężczyzn...

zobacz galerię

Według naukowców obecne ustalenia, potwierdzające wyniki wcześniejszych badań, wskazują potrzebę ograniczenia stosowania antybiotyków i innych źródeł stanu zapalnego, które mogą powodować powstawanie guzów.

Tymczasem dr Sheena Cruickshank, specjalistka immunologii z Uniwersytetu w Manchesterze, powiedziała, że wszystko, co wpływa na bakterie jelitowe, czyli np. zmiany w diecie, stan zapalny czy stosowanie antybiotyków, może mieć potencjalny wpływ na zdrowie. Trudno jest także określić, jak dużą rolę czynniki takie jak jadłospis mogły odgrywać w nowych badaniach.

Należy pamiętać, że na rozwój raka jelita grubego wpływa wiele czynników. Obecność gruczolaków niczego nie przesądza. Do czynników ryzyka należą m.in. dieta bogata w czerwone lub przetworzone mięso, małe ilości błonnika, nadwaga, alkohol, palenie papierosów oraz występowanie raka jelita grubego w rodzinie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Eksperci podkreślają, że nie ma pewności co do konkretnych zagrożeń wynikających ze stosowania antybiotyków, ponieważ są one określane jedynie jako prekursor raka, a nie jego bezpośrednia przyczyna. Mimo wszystko wnioski płynące z badania są bardzo ciekawe i rzucają nowe światło na to, jak drobnoustroje w jelitach wpływają na zdrowie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.