Trwa ładowanie...

Rola probiotyków w antybiotykoterapii

Avatar placeholder
24.04.2019 14:51
Rola probiotyków w antybiotykoterapii
Rola probiotyków w antybiotykoterapii (iStock)

Preparaty osłonowe zalecane są każdej osobie na kuracji antybiotykami. Wiele ludzi zapomina o tej radzie. Inni często stosują się do zaleceń, lecz tak naprawdę nie wiedzą po co przyjmują probiotyki. Nasuwa się więc pytanie, dlaczego antybiotyki i preparaty osłonowe powinny być przyjmowane razem.

spis treści

1. Stosowanie probiotyków

Większość antybiotyków działa na zasadzie likwidowania bakterii, co nas wcale nie martwi kiedy musimy przejść na kuracje antybiotykami, bo złapaliśmy infekcje bakteryjną. Niestety leki te zabijają wrogie bakterie wraz z tymi przyjaznymi. Pewna ilość i pewien rodzaj bakterii jest człowiekowi potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Są one pomocne przy trawieniu i wspomagają inne bakterie, które zapobiegają infekcjom grzybiczym. Produkty probiotyczne są zalecane osobom, które nie tylko rozpoczęły terapię antybiotykami, lecz także tym, którzy mają długotrwałe problemy trawienne lub często powracające infekcje grzybicze. Kobiety mogą stosować probiotyki dopochwowe, gdy borykają się z trudną do wyleczenia grzybicą. Pomoże im to w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej chroniącej przed infekcją.

2. Produkty zawierające probiotyki

Bakterie probiotyczne można dostarczyć organizmowi wraz ze suplementacją zawierającą żywe kultury bakterii lub wybierając produkty naturalnie zawierające „dobre” bakterie lub sztucznie wzbogacone o te składniki. Gdy przyjmujesz antybiotyki sięgaj częściej po:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  • jogurty,
  • zsiadłe mleko,
  • kefiry,
  • maślanki,
  • niektóre soki,
  • napoje sojowe.

3. Leki probiotyczne

W każdej aptece możesz nabyć leki probiotyczne, bez recepty od lekarza. Ich użycie powinno być zgodne z zaleceniami lekarza lub zgodne z informacją na ulotce. Produkty probiotyczne możesz kupić także w każdym sklepie spożywczym, np. jogurt. Zazwyczaj produkty te muszą być trzymane w chłodnym miejscu, by nie straciły swoich cennych właściwości. Jeśli chcesz wzbogacić swoją dietę produktami z dobrymi bakteriami, przed zakupem sprawdź na opakowaniu czy rzeczywiście dobroczynna flora jest zawarta w produkcie.

4. Korzyści z przyjmowania probiotyków

Największą korzyścią jest uczucie lekkości w przewodzie pokarmowym. Produkty probiotyczne umożliwiają swobodne wchłanianie składników ze skonsumowanego pokarmu. Jakiekolwiek skutki uboczne najczęściej nie są odczuwane. Rzadko występuje uczucie wzdęcia. Jeśli twój organizm nie toleruje produktów mlecznych sięgnij po gotowe preparaty z apteki, by też móc się cieszyć z korzyści jakie daje zażywanie probiotyków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze