Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Antydepresanty przyczyną udaru!

Avatar placeholder
31.12.2018 13:30
Antydepresanty przyczyną udaru!
Antydepresanty przyczyną udaru!

Depresja może być poważniejsza w skutkach niżby się wydawało. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Harvardu wykazały, że kobiety, które cierpią z powodu depresji oraz te, które zażywają antydepresanty, są bardziej podatne na udar mózgu. Udowodniono także, że stosowanie środków na depresję może nie tylko podnieść ryzyko wystąpienia, ale także zwiększyć prawdopodobieństwo ponownego udaru.

1. Depresja a ryzyko udaru mózgu

Badania mające na celu określenie wpływu depresji na układ sercowo-naczyniowy przeprowadzono na grupie 80 tys. kobiet w wieku od 54 do 79 lat. W czasie sześcioletnich badań naukowcy harwardzcy skupili się na objawach depresji u kobiet, opiniach wydanych przez specjalistów oraz stosowaniu antydepresantów. Na początku testów około 22% kobiet cierpiało z powodu depresji. W trakcie analiz u ponad tysiąca uczestniczek odnotowano przypadki udaru mózgu. Większość kobiet przeszła udar niedokrwienny, spowodowany gwałtownym zatrzymaniem dopływu krwi. U innych odnotowano przypadki udaru krwotocznego, będącego skutkiem przerwania ciągłości naczyń krwionośnych w mózgu.

W wyniku badań odkryto, że zażywanie antydepresantów, takich jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, może zwiększyć ryzyko udaru nawet do 39%. Tak wysokie prawdopodobieństwo udaru dotyczy w szczególności kobiet, które zapadają na depresję 50% częściej niż mężczyźni.

2. Czy warto zażywać antydepresanty?

Zobacz film: "Metody leczenia depresji"

Według naukowców wyniki badań nie powinny zniechęcić kobiet do zażywania antydepresantów. Nie istnieje stuprocentowe prawdopodobieństwo, że to leki na depresję są bezpośrednią przyczyną problemów sercowo-naczyniowych. Pacjenci stosują leki antydepresyjne w przypadku ciężkiej depresji. Możliwe więc, że to sama depresja przyczynia się do wystąpienia udaru. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że wcześniejsze badania naukowe dostarczyły dowodów na to, że depresja może być czynnikiem ryzyka dolegliwości, takich jak podwyższone ciśnienie, cukrzyca i choroby serca. Udowodniono także, że osoby cierpiące z powodu depresji częściej sięgają po papierosy i wykazują się słabą aktywnością fizyczną.

Można obniżyć ryzyko wystąpienia udaru dzięki skupieniu się na zdrowej diecie, wykonywaniu zalecanej dziennej dawki ćwiczeń oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia, niezwiązanego z paleniem. Szczególną ostrożność zaleca się osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie. W świetle ostatnich badań w grupie ryzyka udaru są także osoby cierpiące z powodu depresji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze